įsipiktinti

pìktinti (-yti), -ina, -ino

1. daryti piktą, pykdyti: Kap aš tavę lankysiu, kad tėvulį piktysiu. Argi aš jus tuomi pìktinčiau?. Jonas ažsipiktino an senelio, o senelis sako: „Nieko, nesipìktink, bus gerai“. Vaikai man nepiktinas, lai jodos. erzinti: Šunį pìktina.

2. kelti didelį apmaudą, priešiškumą, pasibjaurėjimą netinkamu, nedoru elgesiu. . Tai vykis pėsčias, kad niekas arklių neduoda, – piktinosi vyrų delsimu Pakšienė. Tatai jumus kalbėjau, idant nepiktintumbitės, ižskirtais ižg sinagogų padarys jus. Farizeušai, išgirdę tą kalbą, piktinos. Nūnai ir davatka kunigu piktinasi.

3. liautis pasitikėti asmens kilnumu, susvyruoti tikėjimui: Ir pašlovintas yra, kursai nesipiktina iš manęs.

4. duoti blogą pavyzdį, skatinti pikta daryti, vesti iš kelio: Pìktinti yra išbaltajyti, ant atbulumo vesti. Vaikus piktina tokia karvė (merga) . Jeigu teipag ranka tavo piktina tave, atkirsk ją. Jei tada piktina tave dešinė akis tavo, išplėšk ją.

5. bjaurėtis, šlykštėtis: Bjaurinuosi, nekenčiu, piktinu sau.

6. darytis bloga, kelti vymą: Kap tik saldžiai užvalgau, tuoj ima pìktyti. Kai įsižiūri į banguojantį vandenį iš abiejų pusių, ima galva suktis, ima piktint.
šìrdį pìktina norisi vemti, bloga: Galva kvaista, šìrdį pìktina.
atsipìktinti įgristi, įsipykti: Atsipìktinai tu, tik širdį ma [n] sugraužei.
įsipìktinti

1. sukelti pyktį: Nenorėjau jam insipìktint, tai ir nutylėjau.

2. įgristi, nusibosti, įsipykti: Kiek čia – pagyveno metus, o jau visiems įsipìktino. Sūnus tėvui įsipiktino – širdį paėdė tėvui.
išpìktinti. suvedžioti, demoralizuoti.
papìktinti

1. sukelti didelį nepasitenkinimą, pyktį, apmaudą, pasibjaurėjimą netinkamu, nedoru elgesiu: Papìktinamas pasielgimas. Skaibaras labai pasipiktino sultono nemandagiu elgesiu, ir, nieko nelaukdamas, kaukštelėjo jam per kaktą su savo lazda. Visos dievobaimingosios net krūptelėjo, pasipiktinusios, kad tai šitaip nederamai veržiamasi į Dievo namus. Mokytojas pasipiktinęs kalbėjo mokiniams apie tokių išdaigų bjaurumą.

2. liautis pasitikėti asmens kilnumu, susvyruoti tikėjimui: Šią naktį visi jūs pasipiktinste manimi, nesa yra parašyt: Ištiksiu piemenį, išklaidysis avys guoto. Norint vėl visi papiktintųs tavimp, vienokig aš niekad nepasipìktysiuos. Ir pagirtas yra, kuris nepapiktinsis manimp. Visi jūs šią naktį pasipiktinsite iš manęs.

3. duoti blogą pavyzdį, paskatinti pikta daryti, vesti iš kelio: Papìktinti yra jeib ką pakurstyti, padrąsinti ant piktą darbą. Papiktinantį gyvenimą vesti. Artimą savo papiktinste. Tas par savą nelabumą daugiaus žmonis papiktino, nekaip ko gero pramokė. Ar gali pasakyti niekuomet jų nepapiktinęs, nieko jiems nekalbėjęs, iš kelio jų neišvedęs? Dabokitėsi, idant jūs nė vieno iš tų mažųjų nepapiktintumbit. Jei penas arba valgymas piktina brolį maną, nėsiu (neėsiu) mėsos ant amžių, idant nepapiktinčia brolio mano.
papìktinančiai. Kas papiktintojų nesilenkia, ir pats pasipiktina an galo ir pražūsta.

4. pabloginti, padidinti: Tai nieko nemačys, bet dar papiktinsi kentėjimą, iš to. apsisuks galva kūdikio. Toji [negalė] dabar taip su vienu sykiu pasipiktino. Juo tolyn, tuo labiau liga pasipiktino. Kad jo liga nebūtų pasipiktinusi, tai būčiau galėjęs jį drauge pasiimti. užpūliuoti, užsikrėsti: Vištakį reik mirkyt i išlupt, tik žiūrėt, kad nepasipìktytų.

5. pasibjaurėti, pasišlykštėti: Jeigu nėščia moteriškė pasipiktins kitų iš burnos smirdėjimu, jos vaiko irgi smirdės iš burnos.
pripìktinti. sukelti daug kam nepasitenkinimą, apmaudą: Kiek jie. pripiktina svietelio ir iškoneveikia savo luomą!
supìktinti

1. sukelti daugelio nepasitenkinimą, pyktį, sukurstyti: Neleido žmonis supìktinti (sukurstyti prieš valdžią) .

2. susipykti: Kai neatidavė [skolos],
tai susipìktino visi.

3. susivemti: Kukoriui paliepė, kad vieną išvirtų tokį valgį, nuo kurio galėtų susipiktint.
užsipìktinti

1. įpykti, užsirūstinti: Ažsipìktino diedas an ožio. Meška kap užsipiktino – išvertė duris, suėdė diedą, sumaigė bobą.

2. užpūliuoti, užtvinkti: Nekišk nagų pri žaizdos, da užsipìktys! Mano koja užsipìktino. Žaizda labai užsipiktino, reiks ranką nupjauti.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'isipiktinti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x