apdairyti

dairýtis, daĩrosi, daĩrėsi

1. žiūrėti, žvalgytis: Ko dairaĩsi, kur varnos lekia? Aš dairausi į visas šaleles. Daĩrais. kiek žemės! Nedairýkis ant ūlyčios pasistojęs. Ėgi mat gegutėlė dairos ir kėtojas: čia kukuodama verkia, čia juokias kvatojas. Ko dairotės viens ant kito. Atsistojo tarp jų i daĩros kaip karalius. Dairos kaip šuva ant girnų. Dairosi kaip garnys ant stogo. Dairosi kaip karvė į naujus vartus. | Išlėkė nesidairýdamas (labai greitai) .

2. žvalgantis ieškoti: Aš to kanapėto puodelio dairaũs. Ir Jokimas tada daĩrės arklio pirkt. Dairiaũs tavęs po miestelį, bet nemačiau niekur. Mes, prastus išvirdami kąsnius, uždaro daĩrėmės visur, mėsos pasigedę. Dairosi kaip alkanas duonos.

3. giedrytis: Daĩros daĩros, nusidairys oras, ir nebebus lietaus.

4. ruoštis, triūstis: Eisiu dairýtis.

5. paisyti, laikytis: Žmones dar̃ nesdaĩro gavėnios: šoka jaunas senas.

6. prižiūrėti: Nebuvo kam dairýtis.
apdairýti

1. apžiūrėti, apžvelgti: O kunigas apdairys jį antrąkart sekmoj dienoj. Eik apsidairýk apie triobas, ar neatvažiuoja svečiai. Ir apsidairė, kad ją išvystų. Ir apsidairęs ant tų, kurie aplink jo sėdėjo, tarė.

2. pažiūrėti: Eidamas pro šalį, ir gyvulių apsdairyk. Apsdaĩrai tu tėvą. susivokti, apsižiūrėti: Neapsdaĩrėm, ir bites išpjovė kandys.

3. paieškoti dairantis: Tu apsdairyk an turgaus, ė maž rasi kokią bačkelę.

4. atsigręžti: Jai apsdairýt nemožna atgalios.

5. pamatyti, matyti: Apdairau jį pirmąsyk. Daug prabuvau, daug apdairiaũ an svieto. Džiaugtūtės, kad apdairýtūt. Moterys tę grybavo ir jį apdaĩrė ir išratavojo. Apdairė pirtį – mislij bažnyčia, apdairė šulnį – mislij zvanyčia. Išėjo broliump savo ir apidairė sunkumus jų. Mažu prisieis apsidairýt su mano dukteri. Neapsidairiaũ, kap senysta žu pečių stojos.

6. aptvarkyti: Sodinom tabako – reikia apdairýt. Kap ejau, darbujau, sveika buvau – gera buvau, o dabar neapdaĩro nieko. Apdairýk pirkią, ba kap laužynas. Apdairýk patalą. Apdaĩrė paskerstą meitėlį. Šąla, langai neapdairýti. Apsidairýk pirkioj, ba ateis svečiai. Reikia apsidairýt darbai. Niekur neisiu, paki neapsidairýsiu.

7. sužaloti, sužeisti: Ąžuolus beveždami ėmė ir apdaĩrė arklį. Užimk arklį, ba jei perlėks per batvinius, tai apdairỹs juos. Negerk sušilęs šalto vandenio, ba pats save apsidairýsi. Griūdamas apsidairiau kaktą ir nosį. Vydamas avelę, apsidairiaũ in dratus koją.

8. apvogti: Tep apdaĩrė mus vagys, kad nei skutuklėlio nebeliko. Juos apdaĩrė gražiai!

9. suvalgyti, suėsti, sutvarkyti: Kap sėdos prie stalo, tai viską apdaĩrė. Vilkas paršelį, kap regi, apdaĩrė.

10. apteršti, apdergti, apdaryti: Žiūrėk, kad žvirblis neapdairỹtų tau ant apikaklės. Šunes apdaĩrė zavolines. Vaikas apsidaĩrė.

11. suvedžioti: Bernas mergą apdaĩrė.
atsidairýti. atsigręžti: Bėgam ir vis atsidaĩrom, ar nesiveja. O motė jo atsidairė iš užpakalies jo ir tapo druskos stulpu.
išsidairýti

1. išsižvalgyti, prasižiūrėti: Kol atsikėlęs iš lovos dar išsidairys, išsikosės, išsičiaudės, reikėdavo laukti pusę valandos.

2. išieškoti dairantis: Po visą miestą išvaikščiojau, išsidairiaũ – nėr, ir gana.

3. pastebėti, rasti: Ką tik išsidaĩro kadaikščią, ir paima.

4. išsigiedryti: Žiūrėk, ant vakaro išsidairỹs.

5. išsituštinti: Nuėjęs už kluono išsidairýk.
nusidairýti. nusigiedryti, giedresniam pasidaryti: Apsiniaukia ir vėl nusidaĩro. Iš ryto buvo apsiniaukę, o po pietų ir nusidaĩrė. Turbūt nelis, taip nusidairys. pašviesėti iš veido. Ar geresnis ligonis? – Šiandiej ben kiek nusidaĩrė, jau šviesesnis.
pasidairýti

1. pasižiūrėti, pasižvalgyti: Eisiu pasdairýsiu oran. Eisit vyrump pasdairýt. Eik pasidairýdamas palei rugiais, ar neišvysi karvės rugiuosna insmukusios. Pasidairýk mano auselėn – tę kas kruta. Anys nuej [o] anos pasdairýt. | Pasdaĩr' kiek (tik pagalvok) – septyniasdešimt penkelius metus turiu.

2. pasiieškoti dairantis: Manęs pasidaĩrė, bet nerado.

3. atsigręžus pažiūrėti: Pasdaĩr tu atgalios, ar kas paskun mus nesiveja.
pérdairyti. pažiūrėti peržvelgiant: Per langą pérdairyk, moža ana namie. Išsiuntė, kad peršpiegavotų žemę ir perdairytų ją.
prasidairýti prasižvalgyti: Nebe kažin ką padirbam dabar, daugiau taip sau prasidaĩrom.
pridairýti

1. prisižvalgyti: Na, jau prisidairei, kur varnos lekia, dabar dirbk!

2. priteršti, pridergti, pridaryti: Pridaĩrė kelnes, ir gana. Ko murki lyg katė, miltuosa pridairius?
razsidairýti. pamatyti: Razsidaĩrė anas – tie čertai su uodegom šoka.
sudairýti

1. tarpusavy susižvalgyti: Abudu broliai nustebę susidairė.

2. sužiūrėti, susigaudyti, sumatyti, įžiūrėti: Až medžiagos neregėt – maž ir visi, nesudairaũ. Šiame įvairume tenka susivokti, susidairyti.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'apdairyti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2009 - 2020 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Žemėlapis