niekai

.
niẽkai. niekaĩ.

1. prastas, menkos vertės dalykas: Aš prieš jį tikt niekai. Niekaĩ tavo darbas, niekaĩ ir tu pats. Padirbo, pataisė, tai niẽkai geros pirštinės (senosios už naujas geresnės) . Niẽkai iš žalio medžio, reikė nė nedirbt. Niẽkai iš tavo darbo. Jeigu baugus žmogus, tai žinok, kad niẽkai. Kai gavo niẽkai žentą, tai ir visiem po gyvenimui. Tai visi sakė: niekai martelė. Tai niẽkai bulvės, sujuodijusios. Tas vyras turbūt ne niekaĩ. Visi mato, kad aš. niekai, o viršininkas nesirūpina. Duona jau niẽkai – paseno. Šituo taku eit niẽkai (prasta, sunku), bet ten tiesiog – dar niekiaũ. Žiemą niekai – šalta, vasarą niekai – šilta. Tie javai niekai, ale jų neturėt dar niekiaũ. Važiuot jau niẽkai – apsiraugė dangus visai. Kelias jau dabar niẽkai su šlajom – žemė. mažmožiai: Ona iš ryto pakepė bulvinės košės su spirgučiais, išplovė visokius niekus, susirinkusius per savaitę.

2. bevertis, mažareikšmis dalykas, niekniekis: Susiprantu patsai, niekus parašęs. Kam tu jį dėl tokių niẽkų išvarei? Visokių niekų prisigalvoja, kad tik nereikėtų už plūgo imtis. Ar tai tau viskas tik niekaĩ? Apvažus, kurs niẽkais nebaidos. Dėl niekų gyvas žemėn nelįsi. Sau – niekai, kitam – griekai. Ima tave niekai su tavo žirgeliu! Kas praėjo, tas yr viskas niẽkai. Tai vis tikt niẽkai, ką tu čia darai. Man niẽkai panešti tokią dėžę. Kupiškis taigi ne vis taip niẽkai man suvažinėt. Tokį vabalą nuveikti tai jam niekai.

3. nesąmonė, kvailybė: Jo mintys buvo pilnos niekų niekelių. Kalbi visokius niekus. Tokių niekų̃ šnekant dar negirdėjau. Juk jis niekuo nedėtas, – gynė tėvas, – kartais tik niekus paplepa. Et, niekus plepi, tik dejuoti moki. Toj juokias, toj vaitoja, ė toj niekus klieda. Visus niekus kam už akių mesti. Niekus mąstau. Tu briauzgi, blazgatiji niekùs. Tai niekai, tai netiesa. Aš niekus provydavau. Geras mokytojas niekų nemokina. Geriau patylėt, negu niekus kalbėt.

4. ko labai nedaug, mažas kiekis, maža suma: Su niẽkais arklio dabar nenupirksi. O anglai už bekonus suvis niekus bemoka. Už mūsų tą karvę niekus teduoda. Visiškai niekus tesurinko.

5. niekingas, tuščias, nedoras dalykas: Povilas vieną tik kartą mažus niekus padarė, per tai pražudė visą savo gerą garbę. Duod, idant pažinčia niekniekes ir niekus to pasaulio. Toji karūna. pasmerkia visas pompas, lepumus ir niekus tavus. Grabą įžvilgėk, žmogau, svieto niekus mesk į šalį.
gyvì niẽkai menkas, visai nereikšmingas dalykas: Ką čia su gyvais niekais užsiimi, vaikeli! Gyvì niẽkai iš tokio darbo.
niẽkais baĩgtis (pasibaĩgti) sužlugti: Visi jų mėginimai suskaldyti streikuojančiųjų gretas ir susilpninti darbo žmonių sąjūdį baigėsi niekais. Šitas sumanymas niekais pasibaigė.
niẽkais (į niekùs) išeĩti (nueĩti, išvir̃sti) pasidaryti blogam, prastam: Vanduo netekėdamas ir žmogus, nieko nedirbdamas, genda ir niekais išeina. Tas bernas visai į niekus išvirto. Kai tik duodi vaikams valią, tai jie tuoj į niekùs išeĩna. Jei žmona jo nevaldytų, – sakydavo kaimynai, – mūsų Tomkus į niekus išeitų. Jau keli arkliai nuė̃ [jo] niekaĩs.
niẽkų kalbà. plepalai, tauškalai, nesąmonė.
niẽkais léisti (nudė́ti) nekreipti dėmesio: Vieną sykį padūriau pirštą – niekais leidau, antrą sykį, – matytum, ka pirštas sutino kai poduška! Aš tą vekselį niekais nudėjau.
niẽkų niẽkai; . kas visiškai niekam verta: Gaidukas, kasinėdamas ant mėšlyno, ieškojo grūdo ir rado žemčiūgą; mėgino jį lestie, o kad jam išrodė niekų niekais, už tai jį numetė ir koja paspyrė.
niẽkais (ant niẽkų, per niẽkais) nueĩti likti be naudos, be rezultato: Dirbo, dirbo, ir viskas nuė̃jo niẽkais. Tai, kai pamisli, kiek turto niẽkais nueĩna. Bet ir čia visos pastangos niekais nuėjo. Bijau, kad visas mokslas nenueitų niekais. Jei ištartum nors vieną žodelį, visas tavo vargas niekais nueitų. Ant niekų nuėjo visa nauda. Šiemet šieno daug par niekaĩs nuė̃jo.
niẽkais paver̃sti sužlugdyti: Jau pirmieji karo mėnesiai niekais pavertė vokiečių apskaičiavimus. Niekais paversim gudriųjų gudrybę.
niẽkų pripìltas pilnas keistų sumanymų: Tas jūsų Antanas niekų pripiltas: tai jam reikia margų arklių, tai kamanų su zerkolėliu.
niẽkais ver̃sti nesiskaityti, niekinti: Hagar, būdama nėščia, pradeda Sarai niekais verst.
niẽkų viẽtoje be prasmės, nenaudingai: Niẽkų viẽto [je] diena išeita, nė uždarbės nėra.
vė́jo niẽkai netikęs, blogas dalykas: Vė́jo niẽkai yra gerti.
vienì (pãtys) niẽkai labai lengva: Tik vienì niekaĩ in Alytų nuvažiuot. Tas darbas tik vienì niẽkai. Lygiame lauke su jais kautis tai patys niekai.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'niekai' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2022 www.zodynas.lt
Draugai: Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x