įvalkstyti

valkstýti, val̃ksto, val̃kstė.

1. valkioti, tąsyti, tampyti. .

2. renginėti, vilkinėti ką drabužiais: Devynius mėnesius turėjau jį valkstýti, apvilkti ir nuvilkti kaip mažą vaiką. Valkstýk tokį krupį, šerk – kiek darbo! Ranka skauda – negal valkstýti. Pati vilkias, ko aš tavi valkstýsu! Val̃ksto vaikus, su šaukšteliu šeria didžiausius. Trijų mėnesių [vaikui] kelnes velka, nūvelka, parvelka – taip i val̃ksto. Su jupikais ėmėm vaikiukus valkstýti [, kai 1914 m. kilo gandas, kad berniukus pjaus]. Moterys prausė, šukavo ir valkstė baltomis suknelėmis mažąsias dukteris. Karstą padirbdino ir drabužiais valkstė pamaldūs lankytojai. Mergelkoms priš langus valkstýties kaip negražu – žmonys juoksias! Menkai valgė, dar menkiau val̃kstėsi. Visada plonu, bovelna austu sijonu valkstėsi. Val̃kstos tos mergos kaip malpos. Aš jau taip buvau pripratusi: plonai verpėm, plonai val̃kstėmos. Graži suknikė, ale nėra kada valkstýties. Reik žinoti, jog to [je] nelaimingo [je] gadynė [je] tankiai vilkai valkstės avikailiais. Saulelė valkstėsi skystais kaip kiaulpienės pūkas išplušijusiais ir į tolį nudrykusiais debesėliais. vilkinėti (pagalves, patalynę): Valkstýk prygalvius naujais antnarčiais. Kelias dienas bebūsiąs [svečias],
ko čia bevalkstýsi [patalynę] ?! Vienur valėsi, patalynes valkstė. rengti, puošti, taisyti.

3. nuolat, dažnai vilktis, vilkėti (drabužį): Už valkstomą paltą pigiau mokėsi kaip už naują. Rūbus gelumbės nevalksto, dėvi tik bovelninius. Gana valkstyti silkų jupeles, gana raičioti silkų kuskeles. Val̃kstos tą bliuskelę i nuplėš kaipmat. Nevalkstýkis suknių, sijonų po penkis sykius par dieną i nemaliavokis, ta tuokart būsi merga rimta. Tu tingi valkstýtis tas kelnes. Aš nebnoru antrą kartą marškinius valkstýties.

4. debesimis trauktis, niaukstytis: Dangus val̃kstosi.

5. mėtytis, valkiotis, voliotis: Valkstosi tas sviestas po kelias lėkštes – sukrauk į vieną.
apvalkstýti.

1. viską, visą aprengti, apvilkti (drabužiais): Su milinukais būs apvalkstýti – visai jau paprastai vaikščios vaikas. Vaikai apvalkstyti menkoms, nuskarusioms jupelėmis. Antai plonais skalbinėliais apvalkstyti jų kūdikiai. Bobos [ligoninėje] apval̃kstė ir išleido muni į turgų. Aš netikiu, kad reikšmingas mintis būtina apvalkstyti tokiais nežmoniško sukirpimo, net šuns neperkandamais drabužiais. Melas gyvenime įvairiais papuošalais apvalkstomas. Apsivalkstýti yra apsidrabužėti. Eisu dirbti, apsivalkstýsu kitką. Nespėjov švariais marškiniais apsìvalkstyti, tujau svečiai trobo [je]. Apsivalkstęs skaroms. Neplikinėjos seniau žmonys, jetau, apsival̃kstę ejo, labiáu mergos apsidangsčiusios. Buvo tokie mergaitė i vaikelis i apsival̃kstė tokiais miliniais šarkais. Tuo tarpu mergaitės išsiplukdžiusios išėjo ant krašto, apsival̃kstė kožna savo drabužiais, pavirto į antis ir tuojau spurstelėjo. Teip tas vaikas pasiėmė vaško kumeliuką, pasikinkė į molinį brikiuką, apsivalkstė popierinėms drapanomis, kojas apavė stikliniais batais … ir išvažiavo į svietą. Žmonės kailiniais apsivalkstę: nors diena buvo šviesi, bet labai šalta. Aukso debesėliais apsivalkstęs mėlynas dangus tamsėja. (patalynę, patalus) apvilkti: Apvalkstýta viskas švariai. Apvalkstýk paduškas baltais užvalkalais. Lovelė baltai paklota, baltais apvalkalais apvalkstýta. Nespėjau nė paduškų apvalkstýt, dzin dzin – ir atvažiuoja kunigas. Patalai apmautais apvalkstyti. įtaisyti drabužių, aprengti: Vis vaikus apsiūdavo, apvalkstydavo.

2. apsiniaukti: Dangus valkstosi, apsival̃kstęs.
įvalkstýti. visus (patalus, pagalves) įvilkti: Įvalkstýk priegalvius.
išvalkstýti.

1. viską, visus išvalkioti, ištąsyti, ištampyti.

2. visą nurengti, nuvilkti. . Turi daktaruo išsivalkstýti ir išsirodyti, o tas tura visokias bobas spaudyti. visus (patalus, pagalves) išvilkti: Išvalkstýk priegalius iš ančvalkų.

3. viską, visus (drabužius) nuvilkti: Numaustė batus, išvalkstė švarkus.

4. išsisklaidyti, išsiskirstyti. Išsivalkstos debesiai. Buvo apsiūkusi, nū išsival̃kstė, ir giedra tapo, t. y. išsigaidrijo, išsiblandė.
nuvalkstýti.

1. visus, viską nuvilkti, nutraukti tolyn.

2. visus, visą nuvilkinėti, nurenginėti: Rytais apvalkstyk visus [vaikus],
vakare nuvalkstýk, o kur da kiti darbai! Tuoj liokajus poną nuvalkstė, drabužius pono užkėlė ant plautų. Nusivalkstė ir atsigulė ant pečiaus.

3. visus (drabužius) nuvilkti: Ona, nuvalkstýk svečiams apsiaustus! Visi pliki, drabužiai nuvalkstýti, batai visims [negyviesiems kareiviams] nuauti. Tuoj abi supuolusios mano drabužius nuvalkstė, padžiaustė. Visi nusival̃kstė viršutinius ir sugulė. Jaunimas, nusivalkstęs drabužius, grūdos apie stalus. nuvilkti (užvalkalus): Merga nuval̃kstė visus pagalvių užvalkalus, nes reikia skalbti šiandie.

4. nuplyšti, nusidėvėti valkstantis: Drobužis nusival̃kstos greitai.

5. apsitraukti, apsinešti: Ir medžiai migla nusivalkstę, lyg apsipūkavę.
pérvalkstyti.

1. visą, visus perrengti, pervilkti. . Marškiniais pársivalkstyti. Toki pana: priš veidrodį staipos, valkstos pársivalksto. patalynę pervilkti. . persirengti kuo: Jie, persivalkstę kaimiečiais, sėdėjo ant žemės.

2. užvalkalus pervilkti.
suvalkstýti.

1. daug (drabužių) suvilkti. . Susivalkstýs po kelius sijonus – ejo mergos tratėdamos. Šilčiausia, sušusi taip susival̃ksčiusi.

2. sudėvėti, sunešioti: Jis visus mano drabužius suval̃kstė.
užvalkstýti.

1. visus, daugelį aprengti, apvilkti. . Visi išsimaudė, užsivalkstė. patalynę apvilkti: Užvalkstė dvylika priegalvių.

2. visus (užvalkalus) apvilkti. .


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'ivalkstyti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x