įvaidinti

.
vaidìnti (-ýti), -ìna, -ìno.

1. vaizduoti scenoje: Kaimuose dažniausiai vaidindavo klojimuose, kurie vasarą būdavo tušti. Labai labai seniai teatre buvo vaidinama nuostabi pasaka „Daktaras Aiskauda“. Vaidinti komediją. Rytoj vaidinsią „Ameriką pirtyje“. Vaidinamieji asmenys. Jau nuo 1923 m. misterijos buvo kone pamečiui vaidinamos Kaune, Palangoje po atviru dangumi. Kai jauna buvau, eidavau vaidýt, į vakarėlius. Vaidìno visas kaimas. Vaidìno baltais drabužiais i palaidais plaukais. Daugiausia man panelę tekdavo vaidýt.

2. rodyti, skelbti (ką esantį): Ir lakštingala, nieko nelaukdama, tuoj ėmė savo meną vaidinti. Ten silpnučiai žmonės, kurdami sau dienos laimę, mano vaidiną galiūnų žygius. Paskiaus vyskupai, kiekvienas savo vyskupystė [je],
tus įstatymus skelbino ir vaidino po bažnyčias visims žmonėms. Vaidìn vaidìn vainikėlį paskutinį vakarėlį. Timotiejaus romios ir išmintingos gyvatos daug dar liudymų galėčio vaidinti. Pažinime svarbų vaidmenį vaidina abstraktus mąstymas, protas. Vaidìnas lendrynų ponaitis, t. y. pasirodo. Nusipirko naują kepurę ir vaidìnas po sodą (sodžių) . Kad niekas nesmaišo, tai šuva nesvaidiñs [žiemą]. Mes nebvaidìnamos šunį turį, kad nenušautų. Tas pats jezavitas kumet nekumet vaidinos arba lankės koplyčio [je] Akmenės. O širdė [je] didžiulė tankiai vaidinas užvyda su rūstybe. Žylės barva apsidariusios [gedėdamos senosios lietuvės] vaidinos svietuo, reikšdamos savo rūstas dienas ir gorindamos, jog tas visims nutiksai.

3. susidaryti įspūdžiui, atrodyti: Vaidinas ant karo.

4. dėtis, vaizduoti, apsimesti: Maldingą žmogų vaidìnti. Vaidìnti didelį poną. Meskite vaidinęs, ponas Džiugai. Jūs blogas aktorius. Anas vaidìna nedaveltą. Tą vakarą, ka vaidìno prisigėręs buvęs. Nevaidýk šikantį katiną. Čia atvažiavęs vaidìnas ponu. Bent kiek tyčia vaidinosi, idant dar labiau patiktų. didžiuotis, pūstis.

5. svajoti, įsivaizduoti: Niekus mąstau, žiedžiu, vaidinu, vaidus darau. Nevaidina sau niekaniekių. Kiekvieną atskirą įvykį visada vaidinasi vaizdingai.

6. vaidenti
1. Tu vaidiniesi man kas naktį savo sodais, laukų kvepėjimu ir ošiančiais šilais. Jiems mat jų nedorybės vis akyse vaidinas. Praeities vėl sapnai ar gražioji tau jaunystė vaidinas slapčia? Ir vėl skaisti laimė man ėmė vaidintis. Amerika jiems vaidinasi laimės šalimi.

7. vaidenti 2: [Tėtė] pasitaisė jau taip naraviai sėdėt, kad kai vaidiñs, kad but kada bijot. Numirėliai vaidinas. Naktyj nebuitės vaidinas. Niekas tuose namuose nesivaidìno. Sakydavo, ka te vaidìnas. O tas bandinykas vis išgėręs būdavo, ti jam ir vaidìndavos. Sako, vaidìnas to [je] pakuro [je],
pats išsigąsi. Kurie girti eina, tai tiem vaidìnas. Tuo pradėjo vaidýtise. Viename nume dideliai vaidìnos, ten niekas negalėjo pabūti, tokio vaidinimos! Dabar nebėra, nesvaidìna, kur jie. pasdėjo? Dabar pamatytų teip, sakytų – velniai vaidìnasis! Sakydavo, kad jaujose vaidìnasi, kulia ir mala, kai visi išeina. Jau nuog šito laiko nesivaidiñs. Sako, dviese nesivaidìna, tik vienam. Ka vaidydavos, tai duris rišdavo su išmytais linais. Žalių lašinių valgyk, naktį vaidiñsis. Nuo to čėso to [je] bažnyčio [je] daugiaus niekas nesivaidìno ir nieko nebuvo girdėt. Vaidinasi ant tvarto: grįžtėm mėto. Velnias išnykęs ir daugiaus nesivaidinęs apie tą vietą. Turbūt vaidinasi dabar ir čia, kur šventa būdavo seniau lietuviams.
atvaidìnti.

1. atvaizduoti scenoje: Esti ir tokių, kurie gražiai išmoksta rolę, šiaip taip ją atvaidino, o viso veikalo nėra skaitęs. atvaizduoti žodžiais, aprašyti: Tu gal kai kuomet atvaidinsi mano gyvenimą.

2. atvykti, atsibelsti: Po pusryčių sako ponas: – Eik čia in mano sodą, čia kasžin iš kur atsivaidino devyni milžinai.
įvaidìnti

1. parodyti: Bažnyčios metai įvaidina mums Dievo valdymą visomis apyvartomis svieto, vedantį jas in žmonių atpirkimą.

2. įsivaizduoti: Įsivaidìno, kad turi ligą. Įsivaidìnus mislin kokiems bjauriems daiktams, reikia mislis nuo tų daiktų tolyn kreipti.

3. pasirodyti vaiduokliui. .
išvaidìnti.

1. pavaizduoti scenoje, suvaidinti: Klojime vaidinom labai gražų vakarėlį, tai kad išvaidìnom gražiai!. Kai daugiau prisigeria, jam neišsivaidìna dailiai.

2. pabaigti vaidinti: Anie jau išvaidìno, anie nora tujau numie važiuoti.

3. viską suvaidinti: Visus veikalus išvaidìnome, nebeturime ko vaidinti.

4. išrodyti: Boba išvaidìna visus neprigulinčius daiktus.

5. atvaizduoti: Jei tos vilties, skaisčiomis ateities spalvomis išvaidintos, nebebūtų, tai žmogus nusimintum.
nuvaidìnti

1. vaidinti scenoje iki įgrisimo: Ji nenori regzti dramų ir nuvaidintų ir išmestų pjesių. Kelios komedijėlės mėgėjų teatrų vaidintos ir nuvaidintos.

2. dėtis, pavaizduoti: Beata nuvaidino jo nematanti.
pavaidìnti.

1. pavaizduoti scenoje: Kai dar vaidinimėliai buvo, dar pavaidìndavom.

2. kiek dėtis, pavaizduoti: Jis moka ir kvailį pavaidìnti. Še tau šešios! Kraujelio Ieva iš gero gyvenimo piemenę užsimanė pavaidinti.

3. parodyti. |. Išrinktas į tautos susirinkimą nepavaidino žymios rolės. Pasivaidìnk tenai, jog atvažiavai. Petras norėdavo kaip ir kiti pasišvaistyti, pasididžiuoti, pasivaidinti savo nepaprastumu mergelėms. Vidur žiemos pasivaidino viliojantis vasaros vaizdas.

4. pavaidenti
2. Man čia kas pasivaidìno. Sako, ne kožnąkart jis pasivaidìna, i ne kožnam žmogui. O piršlio tikroja vėlė … pasivaidìna ir pasirodo ant kraiko trobos.
pérvaidinti. persistengti vaidinant: Ką galėčiau patarti režisieriui? Nebent prašyčiau nepervaidinti ir nešaržuoti nė vieno personažo.
privaidìnti

1. daug vaidinti. . Prisivaidinau per visus savo ilgus metus.

2. prisivaidenti
2.
suvaidìnti.

1. pavaizduoti (ppr. scenoje): Buvo suvaidìntas vieno veiksmo vaizdelis. Suvaidìnom du vakariuku. Melodramos susilaukė didžiausio pasisekimo, išspaudė daug ašarų ir buvo suvaidintos apie šimtą kartų.

2. vaidinant sutarti: Turėdamas didesnį būrį patyrusių, susivaidinusių aktorių, jis pastatė du Ibseno veikalus.

3. dėtis, pavaizduoti: Tavo dorumas – apsimestinis, suvaidintas. Ar begalės jinai suvaidinti nekaltybę – bent suvaidinti?

4. parodyti (tam tikrą reikšmingumą): Be lietuvių kalbos mokytojų, didžiulį vaidmenį, ugdant gimtosios kalbos kultūrą, turėtų suvaidinti visų kitų dalykų mokytojai. M. Daukšos darbai suvaidino lemiamą vaidmenį kuriant lietuvių rašomąją kalbą Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'ivaidinti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x