įtvenkti

.
tveñkti, -ia, -ė.

1. stabdyti tėkmę: Upis, ežerus, jei tie jus galėjo nu kruvinų neprietelių gynioti, pradėjo tvenkti, tujau upeliai upimis, prūdai ežerais tapo. Prisispaudęs prie medžio, tvenkdamas atdūsį grobstė ausimis mėtomus priešais žodžius.

2. daryti vandens telkinį, pildyti ką vandeniu: Tvanką tvenkti. Jurgis tvenkinį užsimanė tvenkti. Sniegas sparčiai tirpo, tvenkdamas vandens klanus.

3. statyti (užtvarą, pylimą), tverti: [Gužučiai] tvenk persėdą, varžą pin.

4. tvindyti, užlieti: Pievą tvenkiù.

5. kaupti į vieną vietą: Žmogus tarytai tvenkia savyje kūrybos galias. Čiurlena upeliukas, tvenkiasi kelio provėžoje vanduo. Tolumoje grumėjo perkūnija, juodi debesys tvenkėsi. Debesys tik tveñkiasi, bus lietaus. Ašaros tvenkėsi sesers akyse, o paskui nebeišsilaikė, pariedėjo iš abiejų. Širdy kažkas kirba, tvenkiasi, bet dar nežinojo kas. Nerimas krūtinėsna ėmė tvenktis. kauptis debesims, niauktis: Tvenkias, bus lytaus. Šalimis tveñkės tveñkės, i nusuko į šoną tą lytų. Tik jau ateis lytaus – tiek tveñkiasi, tiek tveñkiasi. Būs lytaus: tveñkas tveñkas.

6. skausmingai tvinkčioti, dilgsėti (kaupiantis pūliams) ; tvinkti.

7. daug gerti, plempti: Smarkiai tveñka tas žmogelis. Telias tveñkia.
aptveñkti, -ia, àptvenkė.

1. apsupti vandeniu: Aptveñkti, tvankomis apsaugoti. Rytų bei šiaurės pusėj ją. ežeras aptvenkia. Rūmai àptvenkta didele jūra.

2. aptvindyti, užlieti: Aptvenkiù pievas. Meile tavo kaip tvanu apmitvenkei. Vargais svietą aptvenkė.
atitveñkti, -ia, atìtvenkė

1. išardyti užtvanką: Upį atitvenkti, t. y. vandenį paleisti. Atatveñkti.

2. atsigerti: Tas ponas … norėjęs dar … pyvo atsitvenkti.
įtveñkti, -ia, į̃tvenkė. įpilti: Įtvenk pieno.
ištveñkti, -ia, ìštvenkė. išgerti: Nu, susiedai, ištveñk da vieną čėrkelę.
nutveñkti, -ia, nùtvenkė. sugadinti vandeniu, nutvanėti: Vanduo javus labai nùtvenkė.
patveñkti, -ia, pàtvenkė.

1. sustabdyti tėkmę, užtvenkti: Kapčiamiestyje ties plentu į Seinus įtaisytas vandens malūnas, patvenkiąs upę. Patvenkus Dotnuvėlę, [Kėdainių] parke įrengta keletas tarpusavyje sujungtų tvenkinių. Nemunas ties Kaunu patvenktas. Patvenktasis horizontas. Pasitveñkti vandens.

2. padaryti vandens telkinį, pripildyti ką vandens: Ne visus ežerus galima greitai ir pigiai išdžiovinti, o po to vėl patvenkti. Pasitveñkti tvenkinį. Šioje vietoje tuo metu buvo pasitvenkusios plačios prieledyninių vandenų marios.

3. patvindyti: Lytus upę pàtvenkė. Potvynių metu pakilus vandens lygiui upėje, patvenkiami gruntiniai vandenys.
pértvenkti. tvenkiant atidalyti, užtvenkti: Pértvenkti upę. Galą [sietuvos] pártvenkei, su kibiru išpylei laukan vandenį – toks gaudymas buvo [žuvų].
pratveñkti, -ia, pràtvenkė. pertvenkti.
pritveñkti, -ia, prìtvenkė

1. pripildyti vandens. .

2. prikaupti į vieną vietą: Gatvė iki pat dangčių pritvenkta karšto, limpančio oro. Pilnos akys ašarų prisitveñkę, tik verkt. Po maldos mergaitės širdin prisitvenkė giedrios ramybės.

3. prisipildyti (pūlių), pritvinkti.

4. gausiai pripilti: Bufetininkė dosniai pritvenkė jiems bokalus.

5. daug išgerti, priplempti: Ka prìtvenkiau, ka prigėriau to alaus, i parejau numie kaip pripurpęs. prisigerti svaigalų, pasigerti: Pritveñkęs vos nužabalino namo.

6. nuskęsti: Prìtvenkė ežerėly.

7. užtvenkti
6. Kitas prisìtvenka i gyvolių, i mašinos, i nãmo nora.
sutveñkti, -ia, sùtvenkė.

1. visas ar daugelį (upių) užtvenkti, patvenkti.

2. pasidaryti vandens telkiniui, prisipildyti vandens: Būta susitvenkta didžiulio ežero. Upių vandenis surinkdavo baseinas, susitvenkęs Nemuno žemupyje.

3. sukaupti į vieną vietą. |. Koks džiaugsmas čia sutvenkt jėgas! Dabar jisai sutvenkęs visą savo vieką kilstelėjo kraštinį šulą aukštyn. Sutvenks lytaus. Perkūniją sutveñks, kad toki karšta. Kaip vanduo susitveñks, tada plūs. Viduj susitvenkusieji pūliai. Susitvenkė debesys, kylančios jūros įniršo. Tėvas pastovėjo pastovėjo, o paskui išpūtė susitvenkusį krūtinėj orą. Susìtvenka kaip garas piktis į žmogaus krūtinę. Jos siela buvo kupina susitvenkusių jausmų.

4. suburti, sutelkti: Kažkas sutvenkė, sutraukė visus į draugę. Susìtvenkė į sodą pusbernių. O, kiek bobų susitveñkusi! Ne sykį jie susitvenkę į gaujas bandė įsilaužti. | Susitvenkė (susigrūdo) arkliai jėpkė [je] ir nulaužė koją.

5. daug ko pasilikti, prisitaupyti: Tie nusenę netura kur piningų dėti, susìtvenka susìtvenka. Jau susitvenkusi turėjau kapeikų.
užtveñkti, -ia, ùžtvenkė.

1. sustabdyti tėkmę: Su damu, pylimu tvenkte užtvenkiau upį. Tai toj pati upė užtvenktà. Dabar Pyvesą užtveñkia, daug vietų užùtvenkė. Užtveñktas Pienios upelis buvo. Su smilčių žakais buvo užtveñkę tą upuką. Upis buvo užtvenktà – tiek levonų primetė [per karą] ! Artėjant prie Valkininkų, Merkys pasirodė užtvenktas sielių. Nebeužtvenksi upės bėgimo, norint sau eitų ji pamažu. Užtvenktas vanduo. | Užtvenksime kraują, ir surumbės ir užretės ronos. Užtveñkti kvapą. Atdūsį užtveñkti, kvapą praryti. Nakties kvepėjimas kaip šventos mostys pasiskleidė – nebeužtvenksi. Upės neužtvenksi, jūros neišsemsi. Su ašarom upės neužtvenksi. Užsitvenkiù upę.

2. padaryti vandens telkinį, pripildyti ką vandens: Aš ùžtvenkiau tvenkinį, prūdą ant pievos. Užtvenkiu, užpilu prūdą. Kad ùžtvenkė prūdą, ta [v] anduo beveik varstą atsėdo. Ùžtvenkėm užtvanką, sukėlėm vandenį. | Àžtvenktas malūnas buvo, dabar nieko nėra.

3. pritvindyti: Lytus upę ùžtvenkė.

4. užtvindyti, užlieti: Lankos buvo užtvenkamos dėl žiemos neiššalimo. Sutemos dar nebuvo galutinai užtvenkusios patalpų, ir jo stovyla aiškiai išsiskyrė baltai dažytoje sienoje. Nuostabi tikrovė užtveñkia akis. ištvinti, išsilieti: Su tėčiu apeidavom laukus, kur užsitveñkę vandeniai.

5. užtverti, užgrūsti, užkimšti: Kelias ùžtvenktas žiūrovų. Gatvės tvenkte užtvenktos pėsčiųjų. Vaikai užtvenkė duris, lauždamiesi į klasę. Ateis liuob i tas senis į vakarelį, rogsos kertę užtveñkęs kame. Visos praeigos užsìtvenkė žmonėmis.

6. daug ko pasilikti, prisiveisti: Višta savo perėjo, užsìtvenkė tų paukščių. Kam tiek daug gyvolių užsìtvenkėt, – neturėste kum šerti. Ale kad anie tų gyvolių i užsìtvenka.

7. daug sumokėti, suploti: Ùžtvenkei šešis litus už tą nieką.
pélkę užtveñkti užtraukti gėdą: A gerai būs, ka duktė pelkę užtvenks?


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'itvenkti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x