įsimąstyti

mąstýti, mą̃sto, mą̃stė

1. galvoti, protauti, svarstyti: Savo miegamajame prie verkiančio vaiko sėdėjo Grėtė Karalienė ir mąstė. Ne taip giedosme, kaip lig šiolei: kitas mąstysime dūmas. Žilvinas neširsta, mąsto neramus – kuo būdu užkirsti kelią į namus. Niekus mąstau, žiedžiu. Mąstau sausą žemę sutverti. Mąstysiu po akim tavo, Viešpatie, visas vasaras manas. O Marija ažulaikė visus žodžius tuos, mastydama širdyj savo. Mąstykite sau tą, kuris tokį prieštaravimą nukentėjo prieš save patį nuog nusidedančių. | Paskui to mąstau (apgalvoju) visas nuodėmes. Apmąstyk viską, ką sakai, bet sakyk ne viską, ką mąstai. Alkanas kūnas apie duoną mąsto.
mąstýtinai. Nemąstytinai (neapgalvotai) .

2. spėlioti: Aš mąstaũ, ar neįminsiu, kas tą padarė. Mąstėm mąstėm, kada čia dabar pareisi. minti (mįsles): Mįsles mąsto. Mąstýkime mįsles.
apmąstýti. apgalvoti, apsvarstyti: Visi suprato, kad šitie žodžiai buvo apmąstyti, pergyventi ir išsiveržė iš pačios širdies. Reikia, kad jisai būtų vartęs ir apmąstęs raštus bent Šleicherio ir Kuršaičio. Čia galėjusi būti apmąstyta žmogžudystė.
apmąstýtinai. Apdūmotinai, apmąstýtinai. Gerai apsimąstyk, ar neapsigausi.
atmąstýti

1. atminti, atspėti.

2. daug prisimąstyti.
įsimąstýti

1. įsigilinti mintimis.

2. susimąstyti, užsigalvoti: Sėdi žmogus įsimą̃stęs, nemato, negirdi, kas aplinkui dedasi.
išmąstýti

1. galvojant, protaujant atskleisti, išaiškinti, patirti: Ir pro Urtę pražengė neišmąstomasis likimas. Neišmą̃stoma paslaptis. Išmąsčiau iš to viso, jog išpuola rašyti.

2. sugalvoti, išgalvoti, pramanyti: Pramanau ką, išmąstau. Negalėdams nieko gero išmąstyti, pasišaukė savo dukterį ir liepė jai, kad ji tą mįslį nuo to miško sargo sūnaus iškvostų.

3. atspėti.
pamąstýti. kiek mąstyti, pagalvoti: Vaikas pažiūrėjo į bobulę, pamąstė, ar jam verkti, ar valgyti. Reikia visada pirma kiek pamąstyti, ką nori pasakyti.
pérmąstyti. mintimis peržvelgti, įvertinti, pergalvoti: Kaip gera po ilgų dienos darbų ir rūpesčių neskubant permąstyti visa, kas atlikta šią dieną ir ką dar reikės padaryti ryt.
primąstýti

1. daug mąstyti, daug galvoti: Ką čia daug aš primąstysiu: kaip sakysi, taip darysiu. Ko tomis valandomis žmogus neprimąstai, kokių sumanymų nesigriebi!

2. iki valios mąstyti: Negalėjau tomis dienomis prisisotinti nuostabios saldybės – prisimąstyti apie kilnų tavo sumanymą.
sumąstýti

1. sugalvoti, sumanyti, sukurti: Tai sumąstyta jos po aržuolu prakeiktu. Valdžiavos tvarka tvirtinama įstatymais, kurie žmonių atstovų sumąstomi.

2. įsigilinti į savo mintis: Buvo susimąstęs ir susirūpinęs, o jo akyse degė nesuprantama, ypatinga ugnis. Ratu apjuosę Romą sargybiniai ėjo tylūs, susimąstę. Eglė susimąsčius, tarsi ko liūdna. | Sklastymas ant šono, plaukučiai šviesūs, lipniai prigulę prie susimąsčiusios kaktos. Aplink veidai valstiečių susimąstę. Ten susimąstęs tamsus Nevėžis kaip juosta juosia žaliąsias pievas.

3. imti galvoti, susirūpinti: Tai privertė ir tinginius susimąstyti. Susimąstė motinėlė, kam dukrą žadėti, ir parūpo sengalvėlei, kas mokės mylėti. Ir susimąstė bernužėliai, karelin jodami.
užmąstýti

1. pradėti ką galvoti.

2. įsigilinti į savo mintis, įsigalvoti: Parėmė galvą ir sėdėjo užsimąstęs. Rožiukė užsimąsčius tylėjo valandėlę. Jis kažin ko užsimąstęs vaikščioja: kai ką sakai, nieko negirdi.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'isimastyti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x