įengti

éngti, -ia, -ė. eñgti

1. lupti (kailį), dirti: Vaikis éngia skūrą su gaurais. Et jau éngi lyg rakalis. Aviai kailį éngti.

2. spausti, varginti, kamuoti, slopinti: Negali būti laisva tauta, kuri engia kitas tautas. Dvarininkai engė kumečius kaip įmanydami. Éngiamosios klasės. Kaip tu gali būti, jeigu pri darbo taip éngia. Skolininkas éngia mane, t. y. lupa. Kam jūs taip eñgiat arklį, gyvuliai nešventinto tvarto! Dažnai engė žmones vargas sunkus. Engė mane savo ginčais. Ko čia engatės, krūmus plėšdami, pasilsėkiat. Su tais darbais viena enkis, o jiem niekas nerūpi.

3. daryti nederlingą, alinti.

4. gremžti, grandyti, brūžinti: Kam éngi tą aslą – paviršių apgaulinėk, ir būs iššluota. Nieks neįejo nugaros nuplauti – éngiau éngiau su skalgaliais. Išsidarydavo plikas, kad éngdavo (kasydavo) pri pečiaus nugarą, kad éngdavo. [Ledo lytys] brauk kupstynus, eng žolynus. Arklys éngas, turia suskį. Ką tu čia éngies be darbo, ingiau, t. y. trinies? Aš éngiuos – valaus, šluonuos, plaunuos.

5. dėvėti, plėšti (drabužius): Kuo šventą dieną beapsivilksi, kad tą švarką ėmei éngti. Kam éngi kasdien šventadienius drabužėlius?

6. mušti, perti; smarkiai barti: Mes engsiam tus piemenis. Engtinas vaikas. O sugavę taip juos éngė, kad kits sėdėt jau ne'stengė. Ką ten priešas žada rengt? Engt, engt, engt. Éngiau tą vaikezą, kol tik pasiprovijo. Tuoj ir engia kūlikus, kad negerai kulią. Éngiasi éngiasi viens kitą, lyg ne žmones, o gyvuliai.
káilį éngti mušti: Nutilsi, kad pradės tau kailį engti. Turbūt tėvas tau seniai káilį éngė, kad nebegal su tavim susikalbėti.
apéngti. primušti, prilupti: Už tokį nedorą darbą gerai apéngti, kitsykį žinosis ko dirbąs.
įéngti. įbarti, įbauginti: Jį vakar taip įéngė, bet jis vis tiek atsisukęs tą pat daro.
išéngti. išgremžti, išgrandyti, išvalyti: Dugną prisvilusio sagono išénk gerai, t. y. svilėsas išgrandyk. Jau išéngiau bačkalę. Mergaitės iš darželio visas žoles išéngė. Išengė aulį su kirtikle. išdirbti: Lyg gyvas tebebūdams, davei savo kailį išéngti.
káilį (
skū̃rą, šónus) išéngti primušti: Išéngiau káilį, žinos kitą kartą neklausyti. Aš jam káilį išéngiau. Išengiau jam skūrą. Išénk žalmargei šónus, ir klausys. Gailis savo rankų pačios káiliui išéngti.
nuéngti.

1. nulupti (kailį), nudirti: Ans nuéngė skūrą su gaurais, t. y. nuvarė. Ji žadėjo lapei kailį nuéngti. Jonas likęs tuojaus nuengė kailius nušautiems žvėriams ir užkaitė į puodą mėsos. Aš galvą dar pasvilinsiu. tu nagus nuenk.

2. nuvarginti, nukamuoti: Ponas nuéngė savo žmonis mokesčiais, t. y. nulupo, nubiednino. Nuengė nakties darbais mūsų pečius, nuo gimimo liuosus. Arklį nuéngti. Tuomet mūs žemužė nuengta stenėtų. | Kai atėjo geresnis kriaučius, ir nuéngė jį (jam sumažėjo darbas, neteko siuvimo) .

3. padaryti nederlingą, nualinti: Éngte nuéngei laukus, neveždamas mėšlo, t. y. nulaisinai. Tu nuéngei dirvas. Tu nuéngei dirvas, t. y. nulaisinai.

4. nugremžti, nubrūžinti, sužaloti: Taip skaudžiai nuéngiau ranką. Nu visų staibių galstotą nuengėt, gerai dar, kad nesulaužėt. Jam galva baisiai nuengta. Suskiui esant, arklys trinas ir nuengia ne tiktai plaukus, bet ir pačią odą. Nuengti plaukus. Kulka ale tikt jo galvą mažumą nuengė. Kur tu taip tą koją nusiéngei? Spyriau į kūlį, ir visą koją nusiéngiau. Kãso kãso su nagais, visą koją turia nusiéngusi. Nusiéngiau ranką.

5. nugrandyti, nuvalyti: Pusę svaro purvų nuo kurpių nuéngiau. Purvai pridžiūvo, nebegal nė nuéngti. Kareivis turia nuengti lentas, aslos grindis kazarmo [je]. Nuenk purvus, paėmusi kastuvą, nu prygrindo.

6. nunešioti, nudėvėti: Aš jau savo sijoną nuéngiau. Jis beregint drabužius nuéngia, medžius bekirsdamas. Ale ir nuéngei pirštines, su kuo rytoj į mišką benueisi! Tokius naujus kailiniukus su viena žiema nuéngė, ir gana. Jau visai nuéngti batai. Linus minant, drabužis nusiénga.

7. nuplėšti, nudrėksti: Rudenį vėjas nuo medžių visus lapus nuéngė.

8. prilupti, primušti: Kad nuéngiau Petrį, geriausias vaikas paliko.

9. užmušti, nužudyti: Aną banditai nuéngė iš nakties.
paéngti

1. prispausti, pajungti: Paengtos tautos.

2. pasigrumti, pasirungti: Ir vėl eina su velniais pasiéngt.
praéngti. prarakti, pragremžti: Skruostelis mažumą praengtas tapė. Arkliai savo šonus nū strangų prasienga. Praéngės pirštą į drotgalius.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'iengti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x