apdoroti

doróti, -ója, -ójo.

1. tvarkyti, ruošti: Ilgai nebuvo kam gaspadorystė doróti: kai tėvas mirė, vaikai buvo maži. Užsimanė pats savo daržą doroti ir agurkus sodinti. Kai bus laiko, galėsi pradėt patalus dorot. Namiškiai jau baigė gyvulius doroti (šerti) . Tie vaikai jos pavyzdžiu dorojosi. Ir aplinkuma padeda kūdikio charakteriui dorotis. Dorókis, vaikel, savo zabovas. taisyti, gerinti: Tada žmonės pradeda savo santykius tvarkyti ir doroti. Šeimoje dorojamas ir auklėjamas žmogaus charakteris.

2. valyti, vokti, imti nuo lauko: Ar jau javus dorojat (valot, vokiat) ? Žmoneliai nuo laukų javus dorója. Eisime šiandien šieno doróti. Veikiai ima lapus doroti. Reiks linai doróti, Rygon važiuoti. Ką sodinsi, tą dorósi. Šiemet šienelis gražiai dorójas.

3. darinėti paskersto gyvulio mėsą, mėsinėti: Pasiskerdėm meitėlį ir baigiam jį dorót. Nemoka doróti mėsos. Smulki žuvis dorojama pro žiotis.

4. godžiai valgyti ar ėsti: Atsisėdo ir tuojau ėmė doroti kiaušinienę. Jau šuva mėsą dorója. Gyvulėlis ramiai dorojo šieno stirtą.

5. vesdinti: Reik doróti suaugusius sūnus, tekdinti dukras. Užauginęs sūnužėlį, neketa doróti.
apdoróti.

1. sutvarkyti, paruošti: Gryčią šluoti ir apdoroti. Dabar sienas apdorok. Namie palikom viską apdoróję, galim ramiai viešėti. Dėvi gražiai, plaukai, barzda dailiai apdoroti. | Apdorok (aprenk) gerai sūnų, kad nesušaltų. Reikia apdoroti sąžinė. Apsidorókit, atvažiuoja svečių. O kur čia per vieną dieną apsidorosi su arimu ir sėja. Apsidorojau su gyvuliais. daryti, pagaminti: Staklės detalėms apdoroti. | Nors tai nedidelis veikalėlis, bet labai rūpestingai apdorotas (parašytas) .

2. nuvalyti (derlių): Apdorójom lauką.

3. išdarinėti paskersto gyvulio mėsą, išmėsinėti: Paskerdę meitėlį, prašė padėt apdoróti.

4. pavogti, apvogti: Atejo naktį ir apdorójo kūlelius. Priėmė pakeleivį naktigulto, o tas apdorójo.
išdoróti.

1. susitvarkyti, pasiruošti: Išsidorojom klojimą, rytoj vešim rugius.

2. išdarinėti paskersto gyvulio mėsą, išmėsinėti: Paskerdė ir išdorójo kiaulę. Išdoróti vidurius. Nupeštą ir išdorotą vištą įdėti į prikaistuvį.

3. ištekinti: Matė savo dukras jau išdorójo, t. y. ištekdino. Labiau nuvargsi, labiau nuilsi, kol mane išdorosi.
nudoróti.

1. sutvarkyti nuimant, nukraustant: Nudorók stalą (nuimk indus, staltiesę) . Nudorok suolą (nuvalyk, atimk nereikalingus daiktus). Jei moki vogti, tai mokėk ir nudoróti (paslėpti) .

2. nuvalyti (derlių): Kol geras oras, reikia nudoróti javai nuo lauko.

3. nutekinti: Oi, motin, motinėle, ką tu sudūmojai, kad mieliausią dukterėlę toli nudorojai.

4. apiplėšti: Jis ne vieną nudorójo ant kelio.
sudoróti.

1. sutvarkyti: Nueik į kiemą ir viską gražiai sudorók. Sudorók akėčias kieme, kam jos be reikalo rūdyja. Nesudorójai pakinkymo. Visi gyvuliai iš laukų sugrįžo ir jau sudoroti. Jis visada susidoroja su darbu. Susidorók savo daiktus. Ar tėtė vienas susidorõs anuos javus klojime? Mes anksti susidorójom su pūdymais. Susidorók (pasiimk) kiaules iš klaimo. įveikti, nugalėti: O, aš dar tokiuos penkius sudoróčiau. Priešai greit buvo sudoroti. Sudorojo kaip šiltą vilną. Aš susidorosiu su tavim ir be lazdos. panaudoti smurtą (prieš ką): Žvėriškai susidorojo su to kaimo gyventojais. Jis žiauriai susidorodavo su savo žmona.

2. suvalyti (derlių): Ar jau sudorójote vasarojų? Jau mes sudorójom laukus. Šiais metais visus javus labai anksti sudorójom. Vos šieną sudorójom, jau ir rugius reikia pjauti. Mūsų moterys šiandien sudorójo burokus. Su rugiais mes jau susidorójome.

3. išdarinėti paskersto gyvulio mėsą, išmėsinėti: Tik papjaukit kiaulę, aš ir viena sudorosiu. Mes savo kiaulę jau sudorójom (paskerdėme) .

4. sunaudoti: Anas pinigų turi, tik jų sudorót nemoka. Mėsą sudorójo muilui. godžiai suvalgyti: Tėvas kap parėjo, tai sudorójo visą sviestą. Jis vienas sudorójo visą bliūdą šaltnosių. Ką pritiekė gaspadinė, tai vos sudorójom. išeikvoti: Tiek buvo tėvo turto, tas latras viską sudorójo. sunaikinti: Pavesk vaikui knygą, tai jis tuoj sudoros. Katė kaip kada per vieną naktį sudoroja bent 15 – 20 pelių. Su stovėjusia ant geležinkelio tilto sargyba jiems puikiai pavyko susidoroti, nepaleidus į orą nė vieno šūvio.

5. apvesdinti, sutuokti: Tėvai sudorójo savo vaikus, t. y. į vietą pastatė apžaniję. Sudorótus jaunuosius po sukeltuvių išveda šokti. Žirgeliai šerti, pabalnoti, mergužėlė vesti, sudoroti. Ką aš padariau, jauna būdama? Aš susidorójau bemandraudama. O kad taip būtų susidoroję, būtų puikiai begyveną.

6. pavogti: Nieko nepalik aikštėj – kaimynas sudorõs.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'apdoroti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2022 www.zodynas.lt
Draugai: Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x