antkaisti

.
kaĩsti, kaĩčia, kaĩtė

1. statyti puodą ant ugnies, kad šiltų; šildyti: Kaĩčia puodą ant ugnies. Aš kaičiù puodą barščių, kopūstų prie ugnies. Jie dar gulėjo, o aš jau pusryčius kaičiau. Jau laikas pusryčiam kaĩsti. Motriškosios paejo į numus pietų kaisti. Jau kaičiù vakarienę. Ji duonai maišyt vandenį kaĩčia. Dabar kaĩsk kiaulėm. Kareivis vėl iš naujo pradėjo kaisti pusryčius. Da prosas nekaistas (nepridėtas anglių) . Ant ugnies kaitam [v] andinį drabužiams skalbti. Merga valgyt bekaičianti. Nekaisk puodą, kol paukštį nenušovei. Parėję kaĩsis jos bul'bų.

2. greitai eiti, bėgti, važiuoti: Kad kaĩčia šuva paskui zuikį, tai net rūksta. Žiūrau, kad kaĩčia visi namo, tai net žemė rūksta. Žiūro vyrai, kad jis jau kaĩčia prieš kalną.

3. šildyti: Ik saulei kaĩtant džiovink šieną. Dienai labiau kaitant.
káilį kaĩsti mušti: Kai pareisi namo, tai, vaikel, tau tėvas káilį kaĩs.
antkaĩsti, antkaĩčia (añtkaičia), añtkaitė. užkaisti 1: Antkaitė jovalinį katilą. Ar jau kitus viralus añčkaitei?. Katilus antsikaĩtę, beverdą ir bandelį bevalgą.
atkaĩsti, atkaĩčia (àtkaičia), àtkaitė. nukaisti, nukelti nuo ugnies: Kunkuliuoja visi puodai, reikia atkaĩst. Katilą atàkaitė ir neša.
įkaĩsti, įkaĩčia (į̃kaičia), į̃kaitė.

1. užkaisti, įdėti krosnin, kad kaistų: Aš jau kavą į̃kaičiau, tik užkurk ugnį. Pienelio reik įkaĩsti. Įkaĩsk prosą, reiks kelnes išprosavoti. Gelžį į ugnį įkaitė. Įkaĩsk kiaušį į puodelį. Mano puodas iñkaistas pečiun.

2. įkirsti, įpilti: Pagavo – inpylė, iñkaitė gerai. Kad aš juos. inkaičiau, tai tie kap viesulas.
iškaĩsti, iškaĩčia (ìškaičia), ìškaitė. nukaisti, nukelti nuo ugnies: Ar mėsą išvirei, kad kopūstus iškaitei?
nukaĩsti, nukaĩčia (nùkaičia), nùkaitė

1. nukelti nuo ugnies: Katilą nukaĩčia ir pastato ant žemės. Kai užvirs vanduo, nukaĩskit puodus. Nukaĩsk puodą nuo ugnies, bo košė prisvils. Kopūstus nùkaičiau, ką ant ugnies uždėti? Nùkaičia puodus. Šeimininkė nùkaitė sriubą. Bulvienė jau užvirus, laikas nukaisti. O košė da ir nukaistà ilgą čėsą plepėjo.

2. greitai nuvažiuoti, nueiti, nubėgti: Ant dviračio kas nukaitė sodžiun.
pakaĩsti, pakaĩčia (pàkaičia), pàkaitė. pastatyti į pečių, kad šiltų, virtų: Pakaĩsk po pečiaus puodą. Pakaĩsk bulbių po pečium, kol kūrinasi. Pilną puodą pakaičiau vandens. Pakaĩsk barščių puodą. Ar pàkaitei viralą? Pakaičiau bul'bas, teverda.
parkaĩsti, parkaĩčia (par̃kaičia) par̃kaitė. smarkiai parbėgti, parvažiuoti: Parkaitęs tuoj atsiguliau kap stoviu (nenusirengęs) .
pérkaisti. perkelti virti į kitą vietą: Párkaisk košę į kitą vietą – čia prisvils. Ar bulbes kas perkaitė?
prakaĩsti, prakaĩčia, pràkaitė. pravirti: Ji mums prakaitė šį tą.
prikaĩsti, prikaĩčia (prìkaičia), prìkaitė

1. uždėti ant ugnies, užkaisti: Čėdyk, neprieteliau, kol riebų šutini puodą, tai tau kūdą nereiks prikaĩst, kad vasara grįžta. Prikaisk puodą pečiun. Vieną puodą ištraukė, kitą prìkaitė. Prikaisk alaus, pridėk medaus. Virėjas prikaitė katilėlį ir verda košę. Prikais liuob žirnius su gruce ar batvinius su pupoms ir virsmos, kol išvirs pusrytis. Negalėtų žmogus puodą prikaistą išlaikyti.

2. kaičiant daug puodų pridėti: Pilną pečių puodų prìkaitė, kad ir kačerga nėr kur apsukt.

3. išvirti: Prìkaičiau bul'bų pilną puodą.

4. prikišti, netekti: Nemokėsi dabar, tai paskui daugiau prikaĩsi (užmokėsi daugiau negu reikia) . Ne tik neuždirbo, ale da pats keliasdešimt prìkaitė. Prikaičiau daug pinigo. Aš dar ir pusbutelį prìkaičiau magaryčių. Aš kerdžiui alaus prikaičiau.

5. prikibti, prisikabinti: Niekuomi jiems nėra prikaĩsti prie manęs (nė jokio reikalo aš su jaisiais nebturiu).
gálvą (káilį) prikaĩsti patirti nemalonumą: Už tai, kad karves suleido į dobilus, dar jis man prikaĩs savo káilį. Višta gálvą prìkaitė (vanagas vištą sudraskė) .
sukaĩsti, sukaĩčia (sùkaita), sùkaitė. sustatyti ant ugnies: Sukaitė puodus, sudėjo mėsą ir verda. Penkių puodų ten nesukaĩsi. Kam taip arti prie vienas kito puodus sukaiti?
užkaisti, užkaĩčia (ùžkaičia), ùžkaitė

1. pastatyti ant ugnies, užšildyti: Namuose paliko ant ugnies užkaistą vakarienę. Užkaisk puodą, reiks bul'bos virtie. Ot galva! užkaitė puodą, o neįpylė vandenio. Užkaĩsk pietus, juk jau dvylekta valanda. Užkaĩsk vandenį, pasidarysim šarmo. Kad jūs nevalgot kopūstų, tai aš jum pieno užkaĩsiu. Nėra sausų skiedų, bus sunku vakarienė užkaĩst. Prosą užkaĩsiu, tuoj išprosysiu. Dargi samavoro neužkaitė. Užkaitęs katilą išvirk košės. Neaušo dar, kada senutė ugnį užsikūrė ir pusrytį užsikaitė.

2. užkirsti, suduoti: Užkaĩsk šitam nevidonu [i] rykšte per šonus. Kap ùžkaitė per ausį, tai net kepurė nukrito nuo pakaušio.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'antkaisti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x