pakilimas

.
kilìmas. → kilti.

1. kėlimasis aukštyn: Žemės kilimas (ir slūgimas). Ji seka karjeros kilimo laiptus.

2. augimas, didėjimas: Pagal kilìmą ir žydėjimą – rugių dar greit nekirsim. Žmonių gerovės kilimas. Mūsų šalyje vyksta galingos socialistinės ekonomikos ir kultūros kilimas. Švietimo kilimas XIX a. pradžioje Žemaičiuose buvo ryškesnis, kaip kitur.

3. atgijimas; atkutimas; sąjūdis: Nebsulaikysi naujo kilimo, nors jį pasveikinti būtų baisu.

4. susidarymas, atsiradimas; kilmė: Ar iš tolo esi kilimo? – Kilimo aš iš Švėkšnos. Nuo Sintautų jo kilimas. Ar iš tolo kilìmo tamstelė? Odinas buvęs iš Žemaičių kilimo. Ji labai didžiavosi savo aukštu kilimu. Lietuviai, latviai ir prūsai turėję būti ir to paties kilimo. | Iš kur kilimo tie metalo dirbiniai? Poezijos kilimo teorija.
atkilìmas. → atkilti 2: Tautų atkilimas į Žemaičių pajūrius.
iškilìmas.

1. → iškilti 2: Sau pačiam turi dėkoti už iškilimą iš vargo.

2. → iškilti 3: Vaiko savarankiškėjimo momentas pasireiškia su vaiko „aš“ iškilimu. Ir čia ugnies iškilimo priežastis dar nėra galutinai išaiškinta.

3. pasidarymas garsiam, žymiam: Gintila tik mislijo apie savo iškilimą.

4. aukštesnė vieta, pakilimas: Plokščiųjų spyglių viršutinėje pusėje yra du balsvi išilginiai žiotelių ruoželiai, vienas nuo kito atskirti iškilimu. | Dangaus poliaus iškilimas danguje (jo nuotolis nuo horizonto arba artumas prie zenito) nėra visur tas pats. kalva: Lygumų priesmėliai esti iškilimėliuose drėgni. Kalnas buvo su trimis iškilimais.
pakilìmas.

1. → pakilti 2: Pakilimas aukštyn. Pakilimas (skrendant). Raketiniai pakilimai. | Per patį vandens pakilimą teko laidoti [numirėlį].

2. iškilimas 4: | Į pusdubenio vidurį sudėti griežinėliais supjaustytus agurkus, kad sudarytų pakilimą. | Mykolas lyg susvyravo, bet, greitai užkopęs ant pakilimo, prakalbėjo. Vaidinimams viename salės gale buvo įtaisytas pakilimas – scena. Čia visur lygumos, tik retkur nežymūs pakilimai.

3. pagausėjimas, padidėjimas: Kai išlaidos pakyla dėl to, kad padidėjo reikalai, turime realinį išlaidų pakilimą.

4. maištas, sukilimas: Primename tame daikte pakilimo Kosciuškos metą 179
4. Pavargėliai tie padarė pakilimą prieš rymionis.

5. įsikarščiavimas, entuziazmas, pakili nuotaika: Politinis masių pakilimas sudaro ypač palankias sąlygas rinkimams sėkmingai įvykdyti. Su milžinišku pakilimu darbo žmonės pasitinka Didžiojo Spalio 34-ąsias metines. Su jo. studijų metais sutapo revoliucinis pakilimas ir reakcijos sustiprėjimas.

6. pažanga, progresas: Tarybų šalis dabar gyvena smarkų pakilimą. Kolektyviniai ūkiai užtikrina Lietuvai žemės ūkio pakilimą.

7. klestėjimas: Pramonė gyveno pakilimo laikotarpį.
sukilìmas.

1. → sukilti 1: Gyvybę, sukilimą iš miego jauti visur.

2. masinis, ppr. ginkluotas, pasipriešinimas: Sukilimas, kad būtų sėkmingas, turi remtis ne sąmokslu, ne partija, bet priešakine klase. [Belinskis] iškėlęs sukilimo vėliavą prieš Hegelį. Tuomet tuose kalnuose vyko sukilimas.
užkilìmas. → užkilti 1: Vėjo užkilimai sunešė vidpusnes amžinas.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'pakilimas' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x