įzmekti

zmèkti, zmeñka, zmẽko.

1. kristi, pulti, neišsikelti, kietėti. Ei tu, gaspadine, gaspadine, kada tavo ragaišis nezmẽko! Iš padygusių rugių duona zmeñka.

2. tižti, leistis: Visi pašaliai teškėjo tirpuliais, pusnys zmeko ant akių (= akivaizdžiai), paleisdamos drumzliną vandenį į visas puses.

3. dubti, kristi; smegti: Zmeñka trobikės pamiškiais, sẽniai tik bė [ra]. Ir daržinės, ir stoginės pašarams zmenka akyse.

4. glebti, kniubti: Žmogus zmenkì zmenkì kaip ta gryba, e. Zmẽko ir suzmeko kaip maišas.

5. menkėti: Mano gi jau plaukai žyla, dantys trupa, raumenys zmeñka: in žemytę, in motutę nebe [u] žilgo metas.
įzmèkti. labai smarkiai suzmegti, supulti.
pazmèkti.

1. šiek tiek pakristi, supulti. Pazmẽkusi duonelė, gali paukščiukus lipyti. Gal nedarūgus duona, kad pazmẽkus. Bakaną prariekei, to pazmẽkus, ta padėjai atgalio, kas gi ją suvalgys.

2. įdubti: Ir stojo jie visi prie mūsų trobelės, sukežusios, dar giliau pazmekusios.

3. kiek sumenkti: Pazmẽkęs ans, me me šneka, nebė [ra] toks stiprus.

4. sukniubti, susmukti: Driokstelėjo šūvis. Senis šernas pazmeko, liko vietoje.
suzmèkti.

1. supulti, sukristi, neišsikelti: Zmekte suzmẽkus duona. Kai gerai išrūgsta [tešla],
tai išsipūtus, nesuzmeñka duona. Reikia, kad ana. paspūstų, nebūt suzmẽkus kai molis. Grikių pyragas suzmẽkęs, o namų girnom sumali, tai skanesnis. Nedaužyk durų, pečiuj pyragas suzmèks. Dabar kada ataveža baronkų ar Kupišky, taigi tokios kietos, suzmẽkę. Suzmẽkus [duona],
blynas ir išėjo, kas gi te išeis, užtai kad ji neišrūgus. Neintaikysi gi jai nieko: velėji – juodai išvelėjai, blynus kepi – blynai suzmẽkę. Bekepdama duona suzmẽko, supuolė. Atnešė pusryčių – rūgusio pieno, suzmekusio raguolio. sulipti: Suzmeko miltai. sukietėti, susislėgti: Suzmẽkusi žemė. Suzmẽkus kai muilas žemė. Nuo vandens žemė įrūgsta ir suzmenka. Nakčia smarkiai palijo, atšalo oras, suzmeko žemė.

2. sutižti: Suzmẽkęs sniegas. Tik miško tankmėse, po šakotomis eglėmis ir pušimis išliko suzmekusio, iškorijusio ir negražiai patamsėjusio sniego lopiniai.

3. susmigti, sukristi: Suzmẽkusi troba, reik sverti. Suzmẽkusios trobikės, davatkelės gyvena. Prie suzmekusios, sniegu apneštos mūsų trobelės stovi jie visi: tėvas, motina, Marė, Levukas, mokytoja. Suzmekę į žemę mediniai kryžiukai. | Beliks iš tavo kūno kirmėlių suzmekęs lizdas ir pasiutus smarvė.

4. sugniužti, sukniubti: Ka dėsu, i suzmèksi. Krito aukštienyka ir suzmẽko.

5. susmukti, sumenkti, sukriošti: Po tos ligos visai suzmẽkusi, ne tas žmogus. Gatavai suzmẽkęs žmogelis – devyniasdešimt metų. Visokių [senų] yr: vienas suzmẽkęs, kitas nukvakęs. Suzmẽkusi gatavai boba i ta nora žemės. A su nagais kabinsi? Parsenęs suzmẽkęs, lauk tik paskutiniosios. morališkai susmukti: Tokie laikai, boba visas keturias kerčias tura laikyti, vyrai suzmẽko daugiáu. Kaip jau kaimiečiai suzmẽkę dabar, kaip iš medžio iškritę. Valdininkai suzmẽkę – vagys i malagiai. Kad tu suzmèktum!


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'izmekti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x