įžiurti

žiùrti, -sta (žiūra), -o. žiū̃rti. pradėti regėti: Aklas katytis žiursta jau.
apžiùrti. apraibti, marguliuoti akyse: Kad leido su sniegais, net apžiùro akys. Šlaviau šlaviau, akys apžiùro, dabar nieko nebematau. Ponaičiui net akys apžiuro pamačius ją, nedrįso nei artyn prieiti.
atsižiùrti. dirstelėti atgal.
įžiùrti. įsižiūrėti. |. Julė pertraukia įsižiurusį į ją Antaną. Gaudžadas laukia įsižiuręs ir įklusęs jos šalin. Per laukus matytųs dangun įsižiuręs bažnyčios bokštas.
nužiùrti. nužiūrėti: Ne vieną marčią Palangos sau vikingas drąsus nužiuro.
pažiùrti. imti žiūrėti.
pražiùrti. pražiū̃rti.

1. atmerkti akis, matyti: Pražiùro mano mergytė, pieniuko jau reikia duotie. Nespėjo pražiùrt, jau ir valgyt prašo. Prieblandoje, skęstančiose aukštybėse, pražiuro kur ne kur mažilytės, nubalusios žvaigždelės.

2. pradėti matyti, praregėti: Ans jau pražiùro, praregėjo. Kaip matosi, ponuli, ar pražiur̃s mano akelė? Kaip sakai, ponuli, ar pražiur̃siu? Mažuteliai, tik da žymė, kad paukšteliai, akytėmis nepražiurę. Aš nuėjęs prausiausi, ir pražiurau. Pasigailėjęs tada Jėzus dasilytėjo jų akių ir tuojs prasivėrė ( (pra) žiuro) akys jų.

3. prasilavinti: Čia, išėmus du tris žmones, maždaug pražiurusius, nieko daugiau neradau.
sužiùrti. sužiū̃rti. imti žiūrėti, susidomėti: Sužiùro [į girtą] visi žmonys, pabėgau. Ir važiuoji kieman, o tę visi sužiū̃ra sužiū̃ra. Ka jie. sužiùro į mane, ka sužiùro: tik kelia kepurę. Tęnai sėdi dvylika vyrų, ir sažiùro an jo. Žiurte sužiùro visi į mane. Kai uždainavom, tai visi žmonės sužiùro. Abidvi sužiùrom, kad boluoja šaly kelio. Kad sužiùro bobos, sužiùro visos. Kai intejo bažnyčion kudlota kepure, tai visi žmonės sužiuro. Visi sužiur̃s, kas čia dabar dedasi. Visa karūmenė sužiùro ant mano jaunystėlės. Galvoju, ko ta karvė sužiùrus į vieną kraštą. Oi ir sužiùro visas vaiskužėlis ant mano triūbos balso. Visi ponai sužiuro an mano gražaus žirgo. Paraudusi, žaibuojančiom akim ji sužiursta į Vilių. Paprastai visų akys sužiurdavo į apskrities valstiečių kurijos rinkimus. Prie šitų žodžių akys viso suėjimo sužiuro į Samadžiukę. Visi nepatenkinti sužiūra į Gediminą. Visi sužiuro, sujudėjo ant suolų, ką čia dar Pranciška pasakys. Mudvi tik sužiurom į viena kitą. Visi pakėlę galvas į dangų sužiuro, į tą pusę, iš kur balsas paėjo. Pro langą nedrąsiai, bailiai šalti sužiuro [mėnulio] spinduliai. Ten, kur palangėmis stiepias sužiurę žemčiūgų žiedai. O kaip įėjau į darželį savo – visos sužiuro žalios žolynėlės.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'iziurti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x