įžingsniuoti

žingsniúoti, -iúoja, -iãvo.

1. eiti tvirtesniu žingsniu: Tai ir žingsniúoju sau lyg par pusnyną, vandens naščius užsivertus. Bežingsniúoji į bažnyčią, t. y. eini. Žingsniúok dešimtį žingsnių par rėžį. Lengviai [elgetos] gyveno: žingsniãvo sau, paėdę, be darbo – ko neubagauti. Seneliai ir vaikai žingsniuoja per sniego pusnis, tempdami savo menką mantą. Dienos darbus padirbęs, namo savo kaiman žingsniavo pats vienas. Vakare Maironis išeidavo, žingsniuodavo vienu taku, kitu taku. Palei upę anksti rytais ir pavakariais vienas paskui kitą lyg gandrai žingsniuodavo pjovėjai. Vestuvininkai susirikiavę po du pradėjo žingsniuoti bažnyčios link. Vagis užsimetė maišą an pečių ir žingsniuoja. O taip sau žingsniúoja, nieko nebijo [briedis]. Visi žingsniúojam į kapus, a šioks a toks, vis į kapus. Čia rytas, čia vakaras, teip ir žingsniúoji prie duobės. žingine eiti: Mokyk tu savo žirgelį … keliauti, bėgti, žingsniuoti.

2. vaikščioti: Trenkia taurę ir žingsniuoja po menę. Kol žingsniúoji, turi darbuoties. Gera žinia lėtai žingsniuoja, pikta – šuoliu lekia.
žingsniúotinai. Ne šoka, bet vaikščio [ja] žingsniúotinai.

3. žingsniais matuoti.
apžingsniúoti. žingsniu apeiti: Lauką apžingsniúoti. Porą kartų apžingsniuoja aplink akmenį.
atžingsniúoti

1. žingsniu ateiti: Tai ir aš atžingsniavaũ. | Atžingsniúoja abu mūsų vyrai susitvėrę. Atžingsniuoja ir laiškininkas, persikreipęs nuo krepšio, rankoj – pluoštas laikraščių ir laiškų. Žiūrėk, katinas ateina, atžingsniúo [ja] tiesiai prie tų ančiukų – negalì palikt vienų. Ruduo atžingsniavo visai nepastebimai. Atžingsniúos smertis, nėko nebreiks, išsitiesęs sau beguli.

2. žingsniais atmatuoti: Atžingsniúok pievos, dirvos dešimtį žingsnių dėl kumečio, dėl vaikio. Imk ir atžingsniúok, tai žinosi, kiek čia bus sieksnių.
įžingsniúoti. žingsniu įeiti: Kažin kokie du vyrai įžingsniãvo kieman.
išžingsniúoti

1. žingsniu išeiti.

2. apvaikščioti kokį plotą: Apėjau žemę, pėda nuo pėdos išžingsniavau tyrus.

3. išsimiklinti, išsimankštinti: Tik jei jau kuris įkinkytas į vežimą gyvulys kiek išsižingsniuoja ir traukia į patį gatvės vidurį, pakelėje ne vienas automobilis turi sustoti.

4. žingsniais išmatuoti. |.
nužingsniúoti. žingsniu nueiti: Koleik nužingsniúoji [į bažnyčią],
daug laiko išeina. Merginos nužingsniavo kartu, nerūpestingai šnekučiuodamosi. Jis busilo kojom nužingsniãvo. [Kalakutas, ] išsukęs uodegą ratu, iškilmingai nužingsniavo į kiemą. Rudenėlis per tėvynę nužingsniavo šilo viržiais.
pažingsniúoti

1. žingsniu paeiti: Pažingsniúok pėsčia, pamatysi [kelio] ilgumą. Pažingsniãvo dideliais žingsniais, i trobo [je].

2. į šalį, šen ten paėjėti: Pažingsniaváu žingsnius tris. Jis kiek pažingsniavo namų pusėn. Tai vienur pažingsniúoji, tai kitur.

3. pamatuoti žingsniuojant.
paržingsniúoti.

1. žingsniu pareiti: Į namus greitai žingsniu paržingsniãv [o]. Išeini i nežinai, ar paržingsniúosi, ar nesumals. Mūsų tėvas jau paržingsniúo [ja]. Bet paržingsniuoti man nepasisekė. Nepraėjau nė kelių vežimų, kažkas pagavo už peties. Padėkavojo tam ponui už jo dovanas ir išėjo: kaip tik žengė – tuo mylia, kaip kitą – tai dvi, kaip bematant jis paržingsniav [o] in savo karalystę.

2. paržygiuoti.
péržingsniuoti. žingsniu pereiti: Jis plačiu, tvirtu žingsniu peržingsniavo pirkią. Péržingsniuoti per ką. Girią péržingsniuoti. Daržą išilgai péržingsniuoti. Tiktai vienas kitas žodis tėra peržingsniavęs per latvių kalbą ir patekęs į lietuvių kalbos žiemines šnektas.
pražingsniúoti.

1. praeiti pro kur: Pražingsniuoja pro šalį net nesustojęs. Kartais iškilmingai pražingsniuoja barškalų muzikos palydima kuprių vilkstinė.

2. pražygiuoti: Maršo taktan sujudo sukruto klasių voros, pražingsniavo aplinkui mokyklą.
prižingsniúoti.

1. žingsniuojant prieiti.

2. daug žingsniuoti: Eina ir eina su kibiriukais an tvartą, tai matai, kiek te kartų reikia prižingsniúot.
sužingsniúoti.

1. kiek paeiti: Aš sužingsniavau išilgai tunelio.

2. pažeisti krepšinio ar rankinio judėjimo su kamuoliu taisyklę.
užžingsniúoti. žingsniuojant užeiti. .


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'izingsniuoti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x