įvartalioti

vartalióti, -iója, -iójo. vártalioti, -ioja, -iojo, var̃talioti.

1. vartyti ant šono, ant žemės, griovinėti: Upelis lygiai su upe patvino, smiltis su dumblais nešiojo, šimtmečius ąžuolus iš šaknių vartaliojo. Nereikėjo tų kryžių teip vartalióti. Karaliui liepiant, lenkų kareiviai tujaus pradėjo kirsti šventus miškus, altorius griauti, stabus dievų vartalioti ir naikinti. Meška bėgiojo ir aulius bitinyčio [je] vartaliojo. Gaspadinės ans. liūb smetoną suėsti, puodelius vartalioti. griuvinėti: Vaikai susikabinę gruiliojas, t. y. vartaliódamys nueina, įeina į stubą. Tėvai girti vartaliójasi. Velykų rytą vienas vaikiukas, bjauriai apsidaręs, skrajojo, vartaliojos po šventorių ir miestelį. Parvažiuo [ja] vyras į griovius vartaliódamos, dainiuodamas.

2. vartyti 3: Geriau akminus vártalioti, neko tokį darbą dirbti. Šitą mes radome bevartaliójantį giminę mūsų.

3. vartyti 4: Po pietų reiks šieną vartalióti. Ana dobilukus var̃talio [ja].

4. vartyti 5: Vartalióti knygą. Vaistininkas ir šiaip, ir taip vartalioja tą popiergalį, bet nieko negali išskaityti.

5. vartyti 6: Rankose vartaliodamas kepurę, Graužulis dėstė visą savo vargą. Edvardas stovinėjo pasieniais ir vartaliojo rankose klėties raktą. Kaip vartaliósi ir vieną, ir kitą [audeklo] pusę, tai jis vienodas. Tą linų saują vartalió [ja] vieneip, vartalió [ja] kiteip, su ta brauktuve i brauka. Reik daugiau vartalióti negu minkyti [duoną]. Aš vartalióju duoną lovė [je],
akmenis, šieną. Ji valgė bulves bliūde var̃taliodama. Jau dešimt metų yra vartaliójamas. Išdžiūvimą jų. gal pažinti nu to, jei vartaliojant stiebeliai spurganų lūžta. Sėklas stambias ir kiautuotas gal storesniai skleisti ir retesniai vartalioti. Kratarkas ta jau liūb krės, teip jau vartaliós tus šiaudus ilginius. Akmenė turi paprotį vartalioti snapu akmenukus, ieškodama ten smulkių gyvūnėlių. Tada jis prabilo, matyt, tą mintį ilgai vartaliojo po galvą kaip sunkią girnapusę.
vartaliótinai. Mašina duoną minko vartaliótinai. Įsidėk stebulę į ratainę, tai nesivartaliõs, bus lengviau dirbt. Vartaliojasi drumsti šarmo kunkuliai. Skrenda du tie krankliai, čia karkš karkš, karkš karkš vartaliódamos vienas už kito. Ore vartaliodavosi pempės, rodydamos it sniegas baltą sparnų pamušalą ir krūtinę. Žiemą par speigus ans. vártaliojas po sniegą. Ko vartaliójies kai katinas agurkuose?! Mašino [je] užsidarai [girtą],
galia jis sau var̃talioties, o tokį rizikas vežti su motociklu. Žmogus inkštė, purkštė ir vartaliojo balzganas akis. Pikta, liežuvį ir lūpas keistai vartaliodama, švebeldžiavo ir mėgdžiojo. Ji. bindzino sau, kumpius vartaliodama, koja papilvę pasikasydama ir žemę prabėgomis parausdama.

6. vartyti
7. Ūkininkai, pirmą sykį išgirdusys perkūniją graunant, senovė [je] liuob pulti ant veido ir kūlį vartalioti. Nevártaliokias kūlio, sprandą išsinarinsi. ritinėti: Mergas liuob benkiuoti, par tą benkį liuob vártalioti. Kaip tik po lytaus žemė pradžiūvo, vaikai pradėjo pievo [je] vėl vartalióties.

7. vartyti 11: Motyna turi drausti jam lytėti ir vartalioti ne savo daiktus.

8. vartyti 12: Vis vartaliós i vartaliós tą žemę su plūgu.

9. vartyti 20: Galilėjaus istorija buvo jau vartaliota šimtais kartų. Aš jum nevartalióju: kap yr, tep ūtariju.

10. vartyti
22. Ten pri Plungės su linais vartaliójas. Jis dabar jau nebvartaliojos … mažmožiais, bet varė per savo rankas visus didesniuosius Vilniaus prekinius reikalus.
žemès vartalióti labai sielvartauti: Čia jau kaip Danė ta pranešė, ta ana žemès vartaliójo.
apvartalióti. apvartyti 2: Jeigu nelys, apvartaliósi tą šieną. Rugius da ne tik kulti, anus reik pask apvartalióti. A dobilus jau apvartaliójėt? Vyrai muš [linus],
o motriškos apvartaliósiam. Kai karstas išnešamas iš namų, tai apvartaliojami suolai, ant kurių jis buvo padėtas, kad mirtis namus apleistų.
įvartalióti. įvartyti
1.
išvartalióti. išvartyti:

1. Lebeda kur sėda, ten išvartalió [ja] krasas. Visos kiaulių geldos išvártaliotos. Karvės išvartaliójo kupeles. Par prisikėlimą visus kareivius aukštelninkais išvártalios. Ezechijošius, karaliu tapęs, iškirtino tus miškus, išvartaliojo stabus ir sutrupino vario žaltį. Vėjas visus mandulius išvartaliojo. Vėtra … daug tvorų bei medžių išvartaliojo. visiems, daugeliui išvirsti: Iš didžio juoko išvartaliójo vyrai ant žemės. Tie palydai pagirė [je] išsivartaliojo, rėkau [ja],
šaudo – lauka tatai vaišinamys. Kožnas vienas išsivártaliojo iš baimės. Alves (butelius) suguldyk guolu ant žemės, kad neišsivartaliótum, nesusidaužytum. Reik pasėjus apskleisti velėnų pelenais, būs pūrai išsivartalioję (geri) . Suspirituotų lašinių užėdę šunys visi išsivartalioję. Tėvai išsivártalios (išmirs) , mun paliks gyvenimas.

2. Tiektai krikščionis išvadžiojo ir vierą jų išvartaliójo.

3. išvartyti 6: Dėdė sakė, ka reik šieną išvartalióti. Tą šieną da tyčiom išvartaliójau. Paklotus linus reik išvártalioti.

4. išvartyti 11: Išvartalióti tie akminys, išritinėti. Taip per keliolika dienos darbo valandų ir išvartalioja keletą kelmų.

5. išvartyti 14: To [je] trobo [je] iš nakties būs patalai išvártalioti, paduškos išmėtytos (vaidenosi) .

6. išvartyti 21: Didė yra negėda heretikų, kurie teip šviesius žodžius jo bjurint ir išvartaliót dręsa.
nuvartalióti. nuvartyti:

1. Veizėk, ka tau žaginiai y [ra] nuvartalióti.

2. Katinas nu lango skleinyčias nuvartaliójo.
pavartalióti.

1. pavartyti 2: Stambiūsius [dobilus] pavartaliókiat. Plaks tus linus vienaip, kitaip, pavartalióji, išsklaidai.

2. pavartyti 3: Paplojo baltai įkaitusią geležį, pavartaliojo reples, pažiūrėjo. Šeimininkas iš priemenės atsineša kiaulių skerdžiamąjį peilį, pavartalioja rankose ir prisėda galąsti. Šarkos ore pasivartalioja, tai po kiemus, pakluones pasibasto. Margoji. pakėlė galvą, pavartaliojo žalsvas akis.

3. pavartyti 4: Pavartaliojęs knygą padėjo į lentyną.

4. pavartyti
5. Vaikai, einam nū skardžio pasivartalióti.
prisivartalióti. privartyti
6. Prisivartaliojęs po šieną, lipa jis ant prikrauto vežimo. Dešimt dienų prasmilkę, prisivartalioję Šančių kareivinėse, pagaliau išvažiuojam. | Kad prisijuokė, prisivartaliójo par tą veselę.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'ivartalioti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x