įtinkinti

tìnkinti (-yti), -ina, -ino. tiñkinti (-yti) ;

1. taikyti 2: Duoną betìnkydama, tai kad paskepsma, tai nebemožnės valgyt, kaip rūgšti bus. Sparneliais paplevena, vis tinkindamas į savo giesmelę. Du daktarai žiūri, tai tiñkina ligą. Mergaitės šventryčiais tinkinasi siuvamus drabužius. Atsistojus prieš veidrodį tìnkinasi karolius.

2. taikyti 5: Par Jonines, par Jonus tìnkydavom avilį bitėm įkelt. Avižas tinkydavo sėt moteriškoj dienoj (moteriško vardo dieną) . Tìnkyk, kad jai kaklą nukirstum. Tik netìnkykit kartu su man' krautuvėn eit. Kur jau gražios [merginos],
tai tìnkina prie jų prisėst. Aš vis tìnkinu, kad nenusidėč. Mano kalba sumišo, aš tìnkinu, kaip jie kalba. Dirbdamas tìnkyk, kad gerai padirbtum.

3. taikyti 6: Jų vaikai visaip motinai tìnkina. Su liežuviu kalba, tìnkina. Biednas nuejo, tai tìnkina, kad neišvarytų. Jie jam tìnkina kaip begalėdami, be reikalo tik skundžias. Aš tai tìnkinau Kaziuku [i] iš paskutinio – labai nervuotas buvo. Kad tu man tìnkysi, tai ir aš taũ mylėsiu.

4. taikyti 11: Kur tu dabar tìnkini eit? | Saulelė da neteka, ale jau tìnkina. Kažin kaip dreblium vis tìnkina. Tìnkinaus namoniu by išsprukusi, kaip pradėjo lyti. Jijė pavargusi tìnkinas užmigti gavusi su vyru savo.
atitìnkinti. atitaikyti 1: Atatìnkinau progą.
įtìnkinti. įtaikyti:

1. Įtìnkinau raktą spitėn. Durų pusės buvo taip gerai suleistos ir į staktas įtinkintos, jog laikėsi puikiausiai be skląsčio.

2. Kaip tuodu muzikantu įtìnkina. Katras nelabai moka kult, žiūri, kad įtìnkytų [su kultuvais]. Įtìnkinti Skripką (smuiką).

3. Marti anytai niekada neįtìnkys. Įtìnkinti palūkomis. Tinkyk netinkyk – vis tiek visiem neįtìnkysi.
ištìnkinti

1. pasistengti, kad ko užtektų, ištaikyti, išsiversti: Mes vieni šiaip teip išsitìnkinam sviesto, nereikia pirkt. Svarbu tik, kad tu galėtum kaip nors išsitìnkint [su pinigais],
galą su galu suvest.

2. kurį laiką įtikti: Marti šešurui visus metus ištinkino.
nutìnkinti.

1. nutaikyti 2: Vilko balsą nuduoti jis teip mokėdavo, kad ir nereikia geriau; teip nutinkydavo, kad neatskirsi – vilko balsas, ir tiek.

2. nutaikyti progą: Nutìnkyk, kai aš esu namie.
patìnkinti.

1. kiek taikyti, daryti, kad tiktų: Dak, patiñkinsiu užsukimą buteliokui.

2. pataikyti 2: Vis patìnkina [malti],
kad vėjas yr. Kai svečias yr, tai ir valgyt patìnkina. Prastesniam žmogu da reikia patìnkint, o tokiai asabai!. Pasitìnkina kur slėniau ir parčiaužia, būdavo, tas linijas [sukilėliai].

3. pataikyti 3: Yra karaliūčia, kuriai negalia patinkyt kalbėt.
pritìnkinti

1. pritaikyti 2: Lig pritiñkina [batelį],
lig atranda…. Negaliu rakto spynai pritìnkyt. Jis moka, pritìnkina ir degtuku atrakina [mašiną]. Kur aš pritìnkinsiu tokio pat medžio! Iš priekio eina lenkti peiliai – taip pritinkinti, jog plūgui einant vaga šitie peiliai išrauna visas žoles. Kad netinka, nebepritinkysi.

2. pritaikyti 4: Kai kada aš išvažiuojant pritìnkysiu ir pasimsiu. Gyvatė. mat pritìnkino, naują dekį pavogė. Jonas vis atsisėda ir atsistoja – kol prisitìnkino kalbėt.

3. pritaikyti
5. Pristìnkini šiap tep, ir gyveni.
sutìnkinti. sutaikyti 1: Raštus [audimo] reikia mat sutìnkyt.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'itinkinti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x