įtilžti

til̃žti, -ta, -o.

1. srūti vandeniu, darytis skystam, leistis, skysti: Žemė, kur guli vanduo, til̃žti pradeda. Kas bus iš šitokio lietaus – dirvos baigia til̃žtiej.

2. mirkti (vandenyje): Mėsa til̃žta virale, t. y. mirksta. Ruputės til̃žta vandinė [je] – reik skubti kasti, ka nesupūtų. Kaip ten til̃ši visą naktį kaip pelkė [je] ?

3. srūti (ašaromis).

4. gyventi nuobodžiai, rūgti: Kultuve (tingine), kurgi tu tilžti nevelėdama! Niekur nesikišai, atsidėjęs ant savo Vėdarėlių ir visokių šelmių; tilžai savo tingėjime it rąsto galas pelkėje.
širdìs til̃žta darosi šleikštu: Širdìs til̃žta nuo arbatos, daros ledaka.
aptil̃žti.

1. aptižti: Bulvės aptil̃žo vandinė [je] beverdant.

2. apgižti: Aptil̃žusio pieno kap privalgiau, tai žarnas viršun kojom verčia. Neparėdlyvos gaspadinės pienas aptil̃žęs.

3. aptižti, apglebti: Buvau kaip aptil̃žęs.
širdìs aptil̃žo pasidarė negera, šleikštoka: Nu saldimo tiek buvo aptil̃žusi širdìs, ka tik su duona benušviečiau. Jau aptil̃žo širdìs [nuo žirnių],
reik druskos turėti kišenė [je]. Širdìs kana ko aptil̃žo nu košalynos.
įtil̃žti.

1. prisitraukti vandens, įmirkti: Įmerktas medis pelkė [je] įtil̃žo. Pušinė statinė įtil̃žo ir nebdžiūna. Padargai palaše beriogsodami įtil̃žo – nė pavilkti nebgali. Sienojai nuo lietaus teip intil̃žę, kad keliuos vyrai negali atkelt. Žingsniu įvažiavo juodu į kiemą, taip palengvėle, kad ant įtilžusios žemės nieko nebuvo girdėti. Galvos jam neskaudėjo, o miegojo it intilžęs stukas.

2. pasidaryti abejingam, rambiam, tingiam: Per 50 metų žmogus surambėja, įdiržėja, gyvenime įtilžta kaip rąstas pelkėje.
ištil̃žti.

1. išmirkti, ištižti, pažliugti, pavandenyti: Kur vanduo guli, ten žemė ištil̃žusi. Ištil̃žusi bulbė vandeny. Bulbės ištil̃žo. Išvirtas builes vandinė [je] palaikyk, anos greitai ištil̃žta. Nebegardu – ištil̃žta sviestas [v] andeny. Pamirkyta silkė ištil̃žo par naktį, t. y. ištižo. Tai kad, matai, dabar [žemuogės] išlytos, negardžios, ištil̃žę. Anys. kiti ištil̃žo, neišdygo. Pterigiumas progresuoja (ištilžusi galvikė). išpursti: Rado ežere [skenduolį],
visas anas ištil̃žęs ir paplūdęs.

2. ištižti, išplerti: Ans nė [ra] riebus, o tik ištil̃žęs. Virėja buvo jau nebejauna, ištilžusi, pariestnosė vokietė.
nutil̃žti. padrėkti, pašlapti: Tamsiai nykios gatvės, drėgnumu nutilžę mūrai.
patil̃žti.

1. pašlapti, pažliugti, pavandenyti: Tilžte patil̃žo sniegas su vandeniu ir tekšo. Žemė patil̃žo vandenimi, t. y. išmirko. Visa pieva vandiniu patil̃žusi. Lanka buvo patil̃žusi. Dirvos patil̃žę žliūgso. Daržai jūsų teipogi patilžę. Vandenimi patil̃žusios bulbės, kad ilgai verda. Patil̃žę bulbės ne tokios miltingos. Patil̃žo ruputės i nebkrimta. Uogos nuo lietaus patil̃žę. Patil̃žę grybai nuo lietaus. Duona išejo gera, nors buvo pradžio [je] patil̃žusi. Kisielius patil̃žo. Pirktinis kisielius netikęs: išvirei – ir patil̃žo. Ta košė toki žaltys [v] andiniu patil̃žusi. Kokia patil̃žusi ta košė! Vel [nia] s rieta muni dvilinką, patilžusios putros prisrėbus. Lytingą metą avių meisa patil̃žusi.

2. pritvinkti, prisirinkti skysčių, pasrūti (ašaromis, krauju ar kokiu skysčiu): Nesveikoji akis patilžusi ašaromis. Šaltas vėjas purtino jo peisus, blaškė supainiotą barzdą, gnaibė krauju patilžusius vokus. Švilpikų kvapas aštrus, burna seilėm patilžta. Patil̃žus jo koja – atsivers. Pribaigiau avelę, net baisu bus valgyt, matai, jos paskuigalis buvo patil̃žęs, bij [oj] au, kad nestipt.

3. suglebti, susmukti: Nesenas buvo žmogus, ale labai patil̃žęs.
širdìs patil̃žo. pasidarė bloga, šleikštu, pykina.
pritil̃žti. prisigerti skysčių, išmirkti: Medis vandinė [je] yra pritil̃žęs. [Pagalys] toks smagus, [v] andens pritil̃žęs, negal panešti. Velniui pilant kelią, kaip ežere pritilžo daug smilčių, iš jo bala pasidarė.
sutil̃žti.

1. pavandenyti: Kisielius neskanus – sutil̃žęs. Tos bulbės katile, jei nenusunksi, sutil̃š visai.

2. suglebti, išgverti: Boba sutil̃žusi nuo gėrimo trunkų. Tau gal rodos, jog aš ir jaunas buvau toks sutilžęs?
užtil̃žti. užtvinti: Kaip pavasarį Upynalė užtil̃žta, negal páreiti.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'itilzti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x