įtalpinti

talpìnti (-yti), -ìna, -ìno. tálpinti, -ina, -ino.

1. dėti, krauti ir pan, stengiantis, kad tilptų: Talpinu, bene sutalpinsu šieną į vieną galą daržinės. Tálpinu, ka viskas tilptų. Netálpink [daiktų į lagaminą],
atskirai įdėsma. įstengti sudėti, sukrauti, supilti ir pan, kad tilptų: Ka būtų ėsti, netal̃pintumi į vieną viedrą [pieno]. Kiek galėsi tálpinti sūrių? Čia dabar gyvenvietė didelė – nė į tris šimtus netálpinsi. Netálpinsi pati rašyti, netálpinsi. Jei tose stoginėse netalpino javų ar pašaro, tad krovė ant lauko.

2. turėti vietos, erdvės, ploto kam tilpti: Lizdas laisvai talpino visą paukščių šeimą. Salė nedidi, apie pusantro šimto ypatų tetalpinanti. Gerklė – maža skylė, ale daug talpina.

3. stengtis sutilpti kur gyventi, įsikurti: Kaip nors talpìnsimės turimose patalpose. Ką gi bedarysi? Reik talpinties, nors vargingai. Kunegai teipogi atbrazdėjusys kur pakliūk talpinos. gyventi: Prie seklyčios į pietus siauras kambarėlis, „kamaraitė“, kur talpindavos tėvo seserys, o vėliau samdinė mergina. Gryčios mužikiškos: viename gale talpinas šeimyna, kitame yra seklyčia. Po kiek kartų geidė gaspadoriai, idant troboj talpintumėmos, bet Jonas nedavė savi parkalbėti. įtilpti: Ka y [ra] mažesnės keleivinės, i netálpinas žmonys.

4. spausdinti, įdėti: Kitos [surinktos dainos] … arba suvisu atmestos buvo, arba šiame tiktai dainų surinkime nėra talpintos.
įtalpìnti. įtálpinti.

1. daryti, kad įtilptų, įkišti, įgrūsti: Įsprausk į vidų, t. y. įtalpìnk. Ledva ne ledva tenai įtálpino. Kiaurynė kyliui įtalpinti turi būti erta. Tiktai pagalvokite, kaip reikia sužaloti šią revoliucinę doktriną, kad ją būtų galima įtalpinti į Rusijos cenzūros Prokrusto lovą!

2. duoti, suteikti patalpą, vietą, įkurdinti: Įtalpinù ką kur. Į ligoninę čia neįtálpino – mokėti daug. Čion jie. į taip ankštas vietas tampa įtalpinti, kad tikt gulėti gal. Intálpink mus tarp savų išrinktųjų. Įsitálpinti [į trobą] mokėjo.

3. būti priimtam, įstoti: Kunigas, įsitalpydamas į seminariją, gauna tam pavelyjančius raštus.

4. išspausdinti, įdėti: Įsidomės skaitymuose, pradės naudoties įtalpintais persergėjimais.
ištalpìnti.

1. įstengti pralandinti, iškišti: [Lapė vilkui] parodė skylę ir liepė pro pamatą lįst, ale ne per godžiai ėst, šiai [p] bėgdamas neištalpýsiąs savo pilvą.

2. rasti kam vietos, laiko ir pan, ištaikyti: Kai duodi rublį, tada ans ištálpina.
patalpìnti.

1. padėti ką, kad tilptų; rasti vietos ką kur padėti: Daiktas išsikėtęs, kurį sunku patálpinti, bus keblus. Talpiai kraudamas, patálpinau visur. Užteks vietos, patálpinsma. Kur tą kugelį [ant stalo] patálpinti – nebtelpa. Visako turam, išejus sunkiai mums pasitálpinti kur.

2. padėti (į kokią vietą): Patalpìnti ant aukšto. Lentas patalpìno sandėliuke. Vyskupu svečiu pašventusiu kertinį akmenį patalpino pamate.

3. įtaisyti į kokią patalpą, apgyvendinti, įkurdinti: Mes buvom į barakus patalpýti. lr neturėjo mane mama kur patalpýt in šiltą kambarį. Tenai ne vien kelis šimtus vyrų, bet ir žirgų galėjo patalpinti. Vedė moterį, kurią kaipo įnamę pri žmogaus patalpino. Gal pasitálpinsma kaip tą vieną naktį? Su tokia šeima by kur nepasitalpinsi.

4. išspausdinti, įdėti: [P. Ruigys, ] apskelbdamas svietui savo raštą apei Lietuvos kalbą, tas daines tenai patalpino.
partalpìnti. sutalpinti: Visą šieną partalpinau į daržinės galą.
pratalpìnti. prakišti, pralandinti: Per daug godžiai ėsdamas [vilkas] pilvą pro langelį nepratalpìno.
pritalpìnti. priskirti, prijungti: Čia nėr prie ko juos pritalpyt.
sutalpìnti.

1. įstengti sudėti, sukrauti, supilti ir pan, kad sutilptų: Sunešu, sutalpinu. O nesutálpinau to pieno. Ar sutálpinsi visus javus į vieną vežimą? Nesutalpinù į kubiliuką agurkus. Tik ką, tik ką sutálpinusiu [į pašiūrę] tą šieną. Šįmet rugiai geri, negalėsiam visų į reją sutálpinti. Gal sutálpinsi kaip, kišk. Tokiose bačkose amerikonys atveža tabokus, į kožną bačką sutalpina 30 ar 35 pundus (pūdus) . | Gvazdikai geltoni gražiai susodinti, vis mano rankelių dailiai sutalpinti. Ji nepajėgė to į savo galvelę sutalpìnti. Savo stebėjimų ir įspūdžių jis dažnai nepajėgia sutalpinti viename kūrinyje ir rašo ištisus jų ciklus. Poetą ir kunigą gal kas ir gali savy sutalpinti, – aš negaliu.

2. suteikti vietos apsigyventi, apsistoti, įsikurti ir pan.: Šituose namuose galima dvi šeimas sutalpìnti. Viso valsčiaus vaikus [caro laikais] liuob sutálpins vieno [je] mokyklo [je]. Kur sutálpinsi tokią govėdą, kur suguldysi? Parginęs negalįs niekame savo kiaulių sutalpinti. Mes susitalpýsim. Ištaisiau vietos, visi susitálpinsma. Šiaip taip susitálpinom, kad i ne plačiai. Susitálpinti visi galia to [je] trobo [je]. Nesusitálpina visi [vaikai mokykloje] nu ryto, po pietų kiti eina. Žiemą gal vienam kambary visi susitalpýsim? Kaip jūs čia susitalpìnot tokiam mažam kambarėly? Visi susitalpino aplink stalą. Tokios pilės kalnūse taip buvo ertos, jog kartais po kelias tūkstantes svieto galėjo tenai susitalpinti.

3. susiformuoti: Nesakau nieko apie tas, kurių pažiūra susitalpinusi ir kurios išmano savo pašaukimą.
užtalpìnti. padaryti, kad tilptų už ko ar ant ko: Neužtálpinu (neuždedu, neužspaudžiu) tą viršiuką.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'italpinti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x