įsiundyti

siùndyti, -o (siùndžia), -ė tr.

1. raginti, kad gyvulys (ppr. šuo) pultų: Siùndo šunis, kad išvytų kiaules iš bulvių. Petriuk, kam siùndai šunį ant žmogaus?! Margių nereik nė siundyti, jis pats supranta. Ko čia tą Antoną siùndot an tos muno pačios? Sukai, sukai mano kvailą galvą, siundei šen, siundei ten kaip tą ciuckį. Neturi šuns, tai nors katę siundo. Jeigu šunies neturi, siùndyk ožką, jei ožkos neturi, lok pats.

2. pjudyti: Siundžiu, pjudžiu. Siundyti, šunimis apleisti, pjudyti. Išvedė į aptvertą daržą, siundė jus su meškomis, su šernais. Siùndyk šunimi gyvuolį iš pievos, iš javų. Siùndyk tokį velnį lauko iš gyvenimo šunimis. O tas. su šunim juos ėmęs siundyt uci uci uci. Laigul pjūdo, laigul siundo, aš ir kitą gausiu. Gaspadinė pamačius pradėjo rėkti ir siùndyti su šuniu. Kai neturi šunies, siundo su ožka. Kad nėra šunies, su kate siundo.

3. kiršinti, kurstyti ką pikta daryti: Jis pats nieko nedarytų, ale tos bobos jį vis siùndo. Petras siùndo mane byliotis, pats būsiąs liudininku. Jis tik kitą siùndo bartis, o pats tyli kai ausin inmyžtas. Bet ragana, karaliaus močeka, viseip siundė karalių prieš pačią ir melavo. Buržuaziniai nacionalistai siundė darbo žmones vieną prieš kitą. Kožnas tik už savi, piningus kriovė, o jūs peškitės, siùndykitės.

4. skatinti: Pati motina siùndo veidelius dažyti. Mes jo nei siùndėm, nei spyrėm [mokytis]. Dėl gėdos didesnius [nusidėjimus] ažuslėpt siundžia.
antsiùndyti.

1. siundant paraginti užpulti: Antsiùndė ant munęs šunį, tokį britvoną kaip veršį.

2. sukurstyti ką bloga daryti: Antsiùndė vokyčių žandarus. Antsiùndysma Paulių, būsi išmeisinėtas. Ta mamos nabaštikė ir antsiùndžiusis tą brolį.
apsiùndyti. užpjudyti: Apsiùndyk su šunimis gyvuolius. Švilpia Motiejus kalikę kiaulei apsiundyti. Šunimis apsiundytas, [briedis] narsiai ginas ir ne vienam perskrodžia pilvą savo aštriais ragais. Ponas, supykęs ant elgetos, paleido šunis ir apsiundė vargšą.
įsiùndyti.

1. siundant įerzinti: Įsiundyti šunes urgzdami kibo į vaiko skurlius. Žmonės eidami insiùndo šunį, tai baisu, kad nenutrūkt.

2. siundant įraginti pulti: Įsiùndyti šunį į ką.

3. įkiršinti, įkurstyti: Vienas durnas atsranda ir kitus insiùndo dūkt. Sueję giminės įsiùndė kaimyną, kad imtų su manim bylotis.
išsiùndyti.

1. pjudant, siundant išvyti: Ižsiundyt. Šunimis jį išsiundė. Ne tik nepriėmė – šunimis išsiùndė. Išsiùndyk kiaules iš daržo. Išsiùndyk gerai vieną sykį, daugiau neis į rugius. Lenkstudentis, išsiundytas šunimis, grįžo vidunakčia į tėvus.

2. įkalbėti pasitraukti, išeiti.
nusiùndyti. siundant nuvyti: Nusiùndžiau kiaules iš bulvių į kūtę. Jus (juos) kiek galint su šunims nuo savo dvaro nusiundė.
pasiùndyti.

1. paraginti (ppr. šunį), kad pultų: Piemuo pasiùndė šunį, kad avis iš miežių išgintų. Papiešiu, pasiundžiu. Pagaliau tretį kartą velnias persigalėjo ir pasiundė vilką ant savęs. Kai nėra šuns, nors katę pasiundai.

2. papjudyti: Su šunimi pasiùndyk kiaulę. Pasiùndyti, šunimis apleisti. Pasiùndyk Margiu karves. Pasiundyki, ir draskys kaltą ir nekaltą. Nu slenkstelio lig vartelių stripiniais lydėjau, kaip išleidau į laukelį, pėdsakiais pasiundžiau. Pasiùndyk avis iš miežių.: Tei [p] tas šuniukas buvo gerai: i vištas pasisiùndyt, i tei [p] kad ką. Kur nėra šuns, ir kate pasisiundo.

3. pakurstyti: Da žmonės pasiùndo, tai viškai suskalbėt nebegalima. Pasiùndžia tokį laidoką, tai par nosį brūkšt, par kaktą taukšt. Pasirodys, pašūkaus, pasiundys – ir išnyksta.

4. paskatinti, paraginti: Jis kai vaikas: jį pasiùndyk, tai bet ką padaris. Perkalbu, privedu, pasiundžiu. Nenorėjo eit, ale aš pasiùndžiau, tai ir išėjo.
prisiùndyti.

1. užsiundyti 1: Šunį prisiùndyti.

2. pakankamai, ilgai siundyti. .

3. įkalbėti ką daryti: Prikurkia, prikurkia tam vyrui, prisiùndo – tas parėjęs tą pačią ir ėda viena ėšena. Gana tu jį prisiùndei: ką tu sakai, tą jis daro. Jie mane prisiundė teip padaryt.
susiùndyti.

1. supjudyti: Šunis susiundyti prieš kits kitą.

2. suriedinti, sukiršinti: Susiùndė kaimynus, dabar ir nėra barniams galo. Susiùndė bobas, o pati juokas. Ir dėl lenkų meilės čia savus susiundė.

3. primokyti, įkalbinti ką daryti: Tada ėjo, lermavo, kol nesusiundė ir kitų dalykų atmainyti.
užsiùndyti.

1. paraginti, kad gyvulys (ppr. šuo) pultų: Užsiùndyti šunį (šunis) ant ko. Kad aš tau šunis užsiùndysiu, tai kažin kenkles sveikas ar parneši! Sakai, šunų nebijai, o kad užsiundyčiau, neatsigintai. Gal jau bus kas iš keršto tą šunį užsiùndęs, ka vaiką sudraskyt. Jis juos. ant razbaininko užsiùndė. Na i užsisiùndė senis vaikų pulką ant savo galvos (leido jiems dūkti, ir nebėra galo) !

2. užpjudyti: Ateik, ateik, tai kap užsiùndysiu šunim, tai išplėš klyną! Aš kai užsiùndysiu šuniu tuos piemenis, tai nežinos, kaip bėgt iš sodo! Užsiùndė kiaules šunimi. Užsiùndyk su šunimis kiaules iš pievos. Žmones velniais užsiùndyti.

3. sukurstyti užpulti, ką bloga padaryti: Ar neims jo persekioti iš naujo Skrodskis? Ar neužsiundys vėl ant jo žandarų? Įkišo liežuvį, užsiùndė tus velnius an doro žmogaus. Jis iš keršto ant manęs policinyką užsiùndė. Piktumą turė [jo] kas, užsiùndė banditus, atė [jo] i išžudė visą šeimą. Norėjo užsiundyt juos viršininku. Užsiùndžia kokią bobą, to lojoja – negeri žmonės. Reiks tą pasiutbobę užsiùndyt, kad išlojotų tus latrus. Tai užsisiùndė bobos viena ant kitos – kas daros, tai daros: akis galia išsikabyt!


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'isiundyti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x