įsitarnauti

tarnáuti, -áuja (-áuna), -ãvo.

1. būti samdiniu, tarnu, dirbti parsisamdžius kitam: Kas iš viso neturėjo žemės, tas ejo tarnáuti pas ūkininkus. Pas tokį žmogų mano sūnus tarnãvo, tai kad pas jį šunys tarnaũt! Nei šuo netarnáutų už piemenį. Keliais eisiu, klupinėsiu, kad tik mano vaikas netarnáutų. Tokio [je] vieto [je] tarnavaũ, ka pr [i] eidavo dvylekta, kol gulsi, o nuo kokios ketvirtos reik kelt. Kas jau netarnãvęs, nematė tokio skurdo. Nebuvo kada mergaut, visą laiką tarnavaũ. Išvarė tarnáut mažiutę [našlaitę] par svietą. Kaip jau pramokau darbų, tuokart jau buvo geriau tarnáuti. Tarnáunant pas ponus visko teko matyt. Tarnáuna, purvą braido – lig pažastų šlapi. Tarnáuni, visokių pereini žmonių. Tarnãvom nuo mažumės. Tarnáuna vaikai, būlo, dar maži. Nuog pačio mažo tarnãvom. Mano tarnáuta daug. Du bernai prie jojo tėvo tarnãvo. Tarnavaũ už pusbernį ir teko kult iš jaujos. Tarnavaũ bernuos. Aš netarnavaũ, tai miegojau, kol norėjau, ir atsiguliau, kada norėjau. Taip dienums esam eję daug, bet tarnáuti netarnãvusi. Merga buvo tarnáujanti, o vyrą gavo ministrą. O ji teip pat tarnáujanti paprasta tarnaite. Ka paaugau, par pusmergę išėjau tarnáut, par mergę tarnavaũ. Po svetimas rankas tarnaváu. Da mergõs tarnavaũ, kad paleisdavau kasas, tai ažu šikinės, ir kad drūtos! Nė vienas negal dviem ponam tarnauti. Kaip tarnáusi, taip gausi. Eik tarnaut par vilką, jeigu mėgsti mėsą. Kai dviem ponam tarnáusi, tai duonos negausi. Dvim davatka tarnauna: Dievuo i velniuo. Pačiai praudos nesakyk, ponui viernai netarnauk.

2. teikti paslaugą, prižiūrėti, padėti: Metus [tėvas] lovoj gulėj [o],
reikėj [o] dukteriai tarnáut jam, nešiot viską. Svočios tarnáuna už nuoteką, nuoteka nieko nedaro. Ažu pinigus pasisamdo, o nė vienam dovanai netarnauja. Bene tarnavai žydams par jų šventes? Ant krūtine išsiūdina žmogaus kaukolę kaipo ženklą, jog tur tarnauti sergantims ir mirštantims. Aitvaras tau tarnaũs, jis tau prineš, ko tik tu norėsi. Čia tau nespėsi tarnáuti! Aš šlūžmos nieko nenorėsu, ale metų gale vieną dieną mun turėsi tarnáuti. Nėra nė vieno žmogaus, kad jis kam netarnautų. Jis vokiečiam labai tarnáuja.

3. turėti tarnautojo tarnybą: Sūnus vešlus išaugęs, tarnáu [ja] pri elektrų. Motyna pri mokyklos tarnáu [ja] [valytoja]. Tada aš tarnavaũ valgykloj. Jis ten ilgai mokytoju tarnavo. Tarnáuti sargu. Tarnáuti banke. O kurie altoriui tarnauja, dalį tur iš altoriaus?

4. būti savo veikla naudingam kam, darbuotis kieno gerovei: Tarnauti darbo liaudžiai – reiškia tarnauti pačiai tautai, žmonijai, tarnauti tam, kas progresyvu.

5. vykdyti kieno valią, paklusti kam: Jam teip jau pasisekė: bobom vis tarnáuja, tarnáuja. Kurs man nor tarnauti, tas teseka mane. Idant aš tau tarnáučia šventybėje ir teisybėje. Viešpatis Dievas nori, idant mes jam tarnáutumbime. Minyška Dievui tarnaujantyji. Teip ir tarnai Dievo vieni kaip samdinykai, kiti kaip sūnūs geri jam tarnauja.

6. atlikti savo paskirtį, būti tinkamam: Jei sveikata tarnáus, tai pabaigsiu tuos darbus. Kad mano pradeda nebetarnáut ir ausys, ir akys. Užpakaliniai dantys neilgai tarnáu [ja]. Jos kojos atsisakė tarnáuti. Jau seni akiniai, man netarnáuna. Kelinti metai jau man tarnáuja lopetėlė. Jos. aštrūs, kabūs nagai tarnavo jai kaip reikiant. Senobės lietuviai deivės žodžiu taipogi vadino didelį akmenį, kurs tarnaudavo aukuro vietoje. Tokios konstrukcijos guoliai gali išlaikyti palyginti mažą apkrovimą ir neilgai tetarnauja. Nemiega, nevalgo, neturi nei kojų, nei rankų, o visam svietui tarnauja labiausiai. Geras daiktas ilgai netarnáuja.

7. atlikti karinę tarnybą: Anas tarnãvo kariuominėj. Tretį mėnesį tarnáuna [kariuomenėje]. Kai tarnavaũ kariuominėj, kariavom su lenkais. Penkius metus tarnavaũ arklių pulke. Palikau netarnãvęs, nežinau, kas karūmenė y [ra].

8. padėti kunigui per mišias, būti ministrantu: Berniokas eidavo tarnaut mišiosna, tai mokėjo krikšto žodžius. Gudeliuose aš išmokau dar vieno dalyko – tarnauti kunigui prie mišių. Tarnáuti mišioms.

9. stovėti ant užpakalinių kojų. Gražiai moka tarnáut [šuniukas].
aptarnáuti; .

1. patenkinti reikmes, atlikti reikiamus darbus, teikti paslaugas: Kad atėjai, aptarnáuk dabar i darbu, i valgiu, viskuo. Mama mano buvo audėja, aš aptarnáudavau: aš skalbiu, dažau, aš pritrinu šeivas, aš apliuobiu. Jis viską aptarnãvo: vyrus nuvežė į pievas, parvežė atgal. Kad tik aš savi aptarnáunu, ko ten svetimo bereik. Ir vaikus aptarnáusi, ir kiaules pašersi, ir karves pamilši – jug tie darbai apdirbami. Tiek vedu beišsigaliav, jau buvov susirgusiu, kiti beaptarnãvo. Kol aš anus visus aptarnáusu, o munie vasarą ir aušrelė aušta. Anas turi apie vaiką aptarnáut. Trūksta technikos fermoms aptarnauti. Slinka pati nora aptarnaujama, o balta kumelė – numazgojama. Pats viską apsitarnáuna. Mes šeši buvom ir apsìtarnavom, samdyti nieko nereikėjo. Man visas linksmumas, ka da sveika: apsitvarkau, apsitarnáuju. Aptarnáujas, patinka tokims [paslaugios merginos].

2. atlikti darbus, susijusius su mašinų įrenginių naudojimu, priežiūra: Jūrininkai aptarnáuja laivą. Angaras – pastatas lėktuvams, malūnsparniams laikyti, aptarnauti ir remontuoti.

3. atlikti tam tikrą funkciją: Teismo medicina aptarnauja teismą.
atitarnáuti. atatarnáuti. attarnáuti.

1. darbu atsiteisti, atsilyginti, atidirbti: Kol galėjo, padėjo mun krutėti, turu jai atitarnáuti. Duok šimtą litų, vaikai atitarnáus. Attarnáuju. Man labai malonu, jei galiu Jum kuo nors atsitarnauti.

2. išbūti kiek laiko samdiniu, baigti tarnybą, išdirbti sutartą laiką: Keturius penkius metus atitarnáudavo [piemeniu]. Išsilygsti, iki Kalėdų atitarnáuji ir namo pareini. Metų gale atitarnavaĩ – a sugrįžai, a nesugrįžai, vis tiek tau duodavai [paviržį]. Jeigu jau pono tokia šventa valia, – užmokėk man už atitarnautą laiką, ir aš išeinu. Kaip atatarnavaũ tarnystę – eiguliu stojau. Anie buvo atsitarnãvę, tie vaikiai pas ūkininkus. Ka išeisi atsitarnãvęs, ta visumet liuobs įduos paviržį.

3. atlikti karinę tarnybą, atbūti kariuomenėje: Caruo atitarnãvęs dvidešimtį penkius metus. Attarnavaũ kariuomenėn ir grįžau. Attarnavau karaliaus slūžbelę ir sugrįžau jaunas pas mergelę. Tas kareivis atitarnavo, jau jį paleido suvisai. Laukiu tavęs, sūneli, sveiko, atsitarnãvusio. Kada vaikinas da neatsitarnavęs kariuomenėje – nevesdavosi. Retai kuriame kieme nebuvo atsitarnavusio kareivio.

4. ilgą laiką naudojamam, vartojamam pasidaryti nebetinkamam: Attarnãvęs arklys. Išradingas pilietis išsigudrino panaudoti atitarnavusias automašinų padangas gėlėms auginti. Stikliukas jau buvo atsitarnavęs.
įsitarnáuti.

1. įsitraukti, įprasti, įgusti į tarnybą: Iš pradžių buvo sunku, paskui įsitarnavaũ, įsitraukiau tarnybon. ilgai būti tarnyboje: Vargu bau pasiliksi tamsta toje vietoje, nors esi ir įsitarnavęs. | Mūsų bėrasai tiek buvo rimtas ir įsitarnavęs ašvienis, kad mes, nors labai jį mylėjom, niekad nepavadinom, kaip kitus, bėriuku arba bėrioku.

2. tarnaujant pasiekti, nusipelnyti: Iki generolo įsitarnavo, medalius turėjo.
ištarnáuti

1. kurį laiką išbūti, išdirbti samdiniu, tarnu: Ištarnaváu aštuonioleka metų, visi daužė, spardė, stumdė. Keturiolika metų ištarnavaũ pas ūkinykus, mačiau viso: ir šilto, ir šalto. Ištarnaváu aš šmotą metų, nė pati aš nebžinau, kiek aš ištarnaváu. Kokius septynis metus ištarnãvo par vaikį pas muno tėvus. Aš po kokius keturius penkius metus į vieną vietą ištarnáudavau.

2. kurį laiką tarnauti kariuomenėje: Vienas kareivis, ištarnavęs dvidešium penkerius metus, grįžo namo.

3. kurį laiką tarnauti, būti tarnyboje: Kiek metų ištarnavaũ sargu Subačiuj. baigti tarnybą. .

4. tarnaujant uždirbti: Pensiją ištarnáuti. Buvom keturios seserys, visos tarnavom. Tas mūsų namelis kruvinai ištarnáutas (pirktas iš samdinio algų) . Gal būčia aš te išsitarnãvęs ir pensiją. Išsitarnavaũ pensiją, gerai dabar.

5. tarnaujant nupelnyti: Ten jis. išsitarnavo karininko laipsnį, buvo amnestuotas, grįžo į Peterburgą. Jis vienintelis valdyboje išsitarnavo nuo draudimo agento iki skyriaus vedėjo.

6. kurį laiką būti tinkamam naudotis: Iš namų namai buduiti, negali anys ištarnáut dviejų viekų.
nutarnáuti

1. ištarnauti 1: Septynius metus nutarnavaũ Juodžionỹs.

2. tarnaujant nusigyventi.
patarnáuti.

1. atlikti darbus tenkinant kieno poreikius: Patarnáuk jam, jis užmokės. Ligonie turì patarnáuti. Moterys kelios patarnãvo, o jie valgė, gėrė, juokus krėtė. Aš čia jiem patarnavaũ: vandenio pasėmiau, pieno. Tuo [j] viena [laumė] ėmė aust, antra šeivas trint, o trečia tik patarnauja. Gaubys stengiasi patarnaujančiai mergaitei – Margarėtei – pasakyti mandagių žodžių. Šeimininkė patarnãvo prie stalo. Kuo galiu tamstai patarnáuti?. Turėsi pati pasitarnáuti. Aš bėgu, stengiuosi tinkamai pasitarnauti.

2. kurį laiką dirbti samdiniu, tarnu: Teko ir pas ūkinykus, ir pas ponus patarnáut. Patarnavái du metu, [už algą] galėjai į Ameriką išeiti. Vaikai eidavo patarnáut. Eisiu patarnáuti kambarine, už kambarinę. Dviem ponam nepatarnausi – vienam.

3. kiek tarnauti kariuomenėje: Penkis mėnesius patarnãvo [kariuomenėje],
ir užmušė.

4. įstengti, ištverti tarnaujant: Septynių metų [vaikas] – kiek ans patarnáus! Žemės daug, valgyt nė [ra] ką, bėgtum, sako, ka nepatarnáuji – reik kęst, iškenčiau.

5. padaryti paslaugą, būti naudingam, prisidėti prie kieno gerovės: Aš saviems žmonėms visuomet esu pasiruošęs patarnauti. Mano kalavijas visuomet jums patarnaus. Niekas tiek nepasitarnavo žmogui, niekas neiškėlė taip aukštai jo dvasios ir niekas tiek nekentėjo kartu su žmogumi kaip knyga. Profesorių Vidiną kankina klausimas: kam pasitarnaus jo moksliniai atradimai – gyvenimui ar mirčiai?

6. nusipelnyti, užsitarnauti: Mylėti dar nėra už ką, dar nepasitarnãvo.

7. padėti kunigui per mišias, pabūti ministrantu: Patarnáuja prie mišių vaikai.

8. pastovėti ant užpakalinių kojų. Šuo moka patarnáut.
pértarnauti.

1. ištarnauti 2: Pertarnavau karaliui 25 metus, dabar einu namon.

2. kliudyti, trukdyti: Jis nuo darbo neatsisako, tiktai, matote, yra kliūčių, kurios pertarnauja.

3. dar kartą patarnauti, pastovėti ant užpakalinių kojų: Reksi. pártarnauk, duosu kąsnelį!
pratarnáuti

1. praleisti laiką tarnaujant samdiniu, tarnu: Pratarnaváu devynioleka metų. Metus pratarnãvo. Ilgai pratarnavaũ už pusdykę.

2. išbūti tarnautoju: Pratarnavo koks valdininkėlis 50 metų ir laukia, ir laukia, kad draugai jubiliejų jam iškeltų.

3. kurį laiką ištarnauti kariuomenėje: Devynis metus pratarnãvo tėvas. Pratarnavo jis kareivijoj, kaip kitąsyk po kiek metų tarnaudavo.

4. prastai tarnaujant ko netekti: Pratarnavaĩ nosį, – sako popas, ir atpjovė tarnui nosį.
pritarnáuti

1. tarnaujant užsidirbti, įsigyti: Vaikai nieko nepritarnãvo, nors trejus metus tarnavo. Kad būtų tarnavusi, būtų visa ko prisitarnãvusi: ir apdaro, ir vilnų. Prysìtarnavo vaiką dvare nu ponaičio.

2. ilgai dirbti pasisamdžius: Kiek tę mano pritarnáuta!. Kur aš neprisitarnãvusi – pri visokių pasiutėlių! Kam tau po svetimus, užteks jau, prisitarnavai.

3. tarnaujant pasiekti: Prisitarnãvo ligi trijų tūkstančių rublių algos.

4. kiek padėti tenkinant kieno poreikius, suteikti paslaugą: Ligonei pritarnáuju, kai prašo. Ir aš galėsiu pritarnaut jam. Jei kam prieteliškai prisitarnaujame …. džiaugiamės. Anas tikėjos, idant tuo prisitarnautų.

5. patarnauti 7: Būdamas jaunas, pritarnáudavau prie mišių.
sutarnáuti

1. tarnaujant uždirbti, pelnyti: Sutarnáuti (pensiją).

2. kurį laiką ištarnauti.
užtarnáuti

1. tarnaujant uždirbti, įgyti: Kiek užtarnavaũ, atnešiau tėviem tą algą. Užtarnaváu dviratį par metą. Kai rado visų užtarnáuta, užvargta, tai galia smarkaut. Pardavę tą žemę ir pridėję kiek užtarnauto skatiko, nupirkome Paberžį. Dešimtį rublių až vasarą ažsitarnauni [bernaudamas]. Užsìtarnavau tų piningų, ejau pas ūkininkų. Jisai baltinius dėl save neužsitarnãvo. Užsitarnãvus pinigų, gryčią nusipirkau brangiais pinigais. Aš užsitarnavau brangiąją algelę, brangiąją algelę, dvi sėrų sukneli. darbu nupelnyti: Užtarnáutas poilsis. Pensiją gerą gauna, ji užsitarnãvo.

2. nupelnyti, pasiekti savo elgesiu, veikla: Širdis vėl suskudo dėl neužtarnautos skriaudos ir akys vėl paplūdo ašaromis. Tokia jautri vaiko siela dėl patirtos neteisybės, neužtarnautos bausmės!. Autoritetą reikia užsitarnauti. Priekaišto jis neužsitarnáuja. Pabaru jį, kai užsitarnáuja. Dar neužsitarnavaĩ, kad tave girtų. Bloga, kai žmogus nebesugeba užsitarnauti žmonių meilės. Ir gavo, kiek užsitarnavo, ir dar su kaupu.

3. įgauti: Ažsitarnãvo ligą visam amžiui. Tarnavo vieno [je] vieto [je] i užsìtarnavo vaiką.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'isitarnauti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x