įsikieminėti

kieminė́ti, -ė́ja, -ė́jo.

1. svečiuotis, viešėti: Aš kieminė́jau pas kiemionį. Ūžė galvos ir braškėjo, kai Oginskis kieminėjo po Raseinių didį miestą. Anąmet teko man nuvykt į Prūsus, ir kieminėjau ten ne pas vieną ūkininką. Pas dėdę kieminėjau tris dienas. Per gimines kieminė́jo. Ant švenčių atvažiuos ir sūnus iš miesto kieminė́ti. Ateik ryt pas mus kieminėti. Pūkas su Pūkiene savo kieminėti išvažiavo. Jaunimėlin ėjau, ilgai kieminėjau. Toli ant motutę kieminėt važiuoti. Ji nieko nedirba, važinėja, kieminėja, linksmai laiką leidžia. Aš pas savo giminėlę kieminėt atėjau. Tamsta kieminėjais vienur ir kitur, o Dusetas aplenkei. Mažutis nebuvo šnekus, nemėgo per daug kieminėtis. Užteks jau kieminėtis, važiuosime namo. Žmonės vienas pas kitą kieminėjasi. Svietavas žmogus: ir pats kieminėjas, ir par jį kieminėjas. Gera būtų kieminė́tis, bet kad namai laukia. Ale tik ilgai nesikieminėk! Ateik kada kieminėtųs. Tu ilgai par tetą kieminėjaisi. Kieminėkies, dukrele, kolei mamutė gyva: kap jau mamutė pamirs, visas kiemelis prapuls. Kieminėties reikia tris dienas.

2. vaikščioti pas kaimynus, eiti per kiemus: Ko kieminėji, ar darbo neturi? Jis jau papratęs kieminėti. Ta bobelė jau nuo pat ryto kieminėja su liežuviais (eina per kiemus liežuvaudama) . Kad nors ką gero paveiktum: kieminėji tik, kieminėji per dienų dienas. Ana iš pat mažens papratusi kieminėti. eiti iš kiemo į kiemą elgetaujant: Taip jis bekieminėdamas ir išminta. Pavasaris dar toli, o jau čigonėlis kieminė́ja, šieno kaulydamas.

3. vaikščioti pasalomis: Ko čia kieminėji patyliukais?!
apkieminė́ti. aplankyti, pabūti svečiuose: Juziukas su Joniuku apkieminėjo karalių. Tai daug vakar apkieminėjai (daug kur buvai) !
atkieminė́ti.

1. atsimokėti svečiams atsilankymu, kieminėjimu pas juos pačius: Aš kieminėjau pas kaimynus, o ana atkieminė́jo pas manęs. Rudenį, kai apsidirbsim, atkieminėsim. Atsikieminėkite gi ir pas mus!

2. atsisvečiuoti iki valiai: Per dvi nedėlias atsikieminėjau iki soties. Jau kad atsikieminėjau, tai atsikieminėjau par dukterį. Gal niekas teip neatsikieminė́ja, kaip tu.

3. ateiti kieminėti (į svečius): Añdai jis buvo atkieminėjęs.

4. atsidalyti, išsiskirstyti atskirais kiemais, ūkiais: Negebėjo kupetoj [e] gyventi po kelis arba kelias dešimtis kiemų, bet atsikieminėjo vidurė [je] medės po vieną. Tose girėse ilgainiuo įsikūrė atsikieminėdamys vienkiemiūse par gerą šaukimą nu kits kito.
įsikieminė́ti ilgai, smarkiai svečiuotis, viešėti: Anyta įsikieminė́jo, t. y. įsiviešėjo po kiemą. Įsikieminė́ję svečiai nebenori nė namo važiuoti.
iškieminė́ti.

1. praleisti kurį laiką kieminėjant: Kartais čia ir po keletą savaičių iškieminėdavo.

2. visur paviešėti: Ateina terpušvenčiai – galėsi išsikieminėti.

3. daug ką aplankyti: Kur čia gali iškieminėti visur su mažu vaiku.

4. išeiti, išvykti kieminėti (į svečius) : Ona kažin kur iškieminė́jo.
pakieminė́ti.

1. kiek paviešėti, pasisvečiuoti: Sekmadienį važiuosim pakieminėti. Tu neateini pas mus pakieminėt. Maž pakieminė́s ir pargrįš. Pasikieminė́k ir pas mus. Paskieminė́k – rugiai nebyra. Per šventes tai nors paskieminė́ji. Menkas kermošius, jei ir paskieminėt nepapuola. Ten pasikieminėjo ir išjojo. Pasikieminėjo, pabuvo nedėlią ir parvažiavo. Paskieminė́jau, tai paskieminė́jau ir da kieminėsiuos. Paskieminė́k, būsi svečias, rytoj valgyt duosim. Pasikieminė́k ir pas mum do ben kiek! Sėskit biškį pasikieminė́t! Ateikit per šventes, tai nors pasikieminėsim. Kodėl taip greitai eini? Pasikieminėk pas mum. Ir nuskrido povas į pirmą dukrelę pasikieminėti.

2. eiti pas kaimynus pasišnekėti, pasižmonėti: Eisiu pas Zigmą pakieminėt. Einam, kūmute, pakieminėt. Jie šventą dieną neturi ko veikti ir eina pasikieminėti. Jis kas vakaras eina į sodžių pasikieminėt. Tai darbymetė užgriuvo – nė pasikieminėt nėra laiko. Ana moteris be galo mėgsta pasikieminėti. Eisiu pas savo susiedą pasikieminėt.
prakieminė́ti. praleisti laiką kieminėjantis, prabūti pas kaimynus: Prakieminė́jai pardien, nieko nepadirbai. Visą dieną prasikieminė́jo.
prikieminė́ti

1. gauti kokios naudos iš kieminėjimo: Ir ką gi te prikieminė́ji, kasdien kieminėdama?

2. prisiviešėti: Prisikieminėję namo važiuosime. Eisiu namo, jau prisikieminė́jau. Kaipgi, ar gerai priskieminė́jot?
sukieminė́ti. paviešėti: Jaunavedžiai buvo nutarę ten pirmąsias kelias savaites sukieminėti.
užkieminė́ti.

1. užeiti į svečius: Užkieminėt reikia, ba giminės yr.

2. per ilgai užsisvečiuoti: Tik neužsikieminėkit ilgai – rugiai byra.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'isikiemineti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x