įraugti

ráugti, -ia, -ė

1. įdėti raugo, užduoti, sutaisyti rūgti: Išmazgok kubilą – kitimet vėl kopūstus ráugsma. Ana raugė duoną, kad surūgtum. Rūgšti gira, vakar raugta. Vilkas slaugė, girą raugė, meška rėkė eglynuos. Eik, dukriute, eik, mažiute, šviežia duona vakar kepta, švieži barščiai vakar raugtì, pavalgysi ir pagersi. Išgrauš – kisielių ráugiu. Raugiau raugą – raugas nerūgo, dėjau skiedą – skieda paplūdo. Nesiženyk, nesirauk sau raugo ausin. Neráukit jūs šitos giros – nerugs (nemanykit, to nebus) . Į ką augi, ka į kelnes raugi. Daug [grybų] prirenka, ráugas žiemai. būti rauginamam, rūgti: Ir vieną kepalą duonos ir aliejaus ragaišių bei vieną karvojų iš pintinio neraugusios duonos. Bet anys tatai tur padėti ant tašlo duonos raugusios (raugintos).

2. spausti, slėgti (sūrį): Sūrius ráugsite. Reiks man rytoj anksti keltie, svečių lauktie, sūriai raugtie. Iš miego sūrio neraugsi.

3. merkti į raugus (kailius): Kailius dirbti, raugti. Iš Baltarusijos atvažiuodavo ir ráugdavo. Raugą padarys rūgštų rūgštų, pridedi tašlos kubilan, ir ráugias [kailiai] (mirksta rauge) dvi nedėlias. mirkyti tam tikrame skystyje (medieną): Baldai sunkūs, raugto ąžuolo, ir baldai lengvi, raudonmedžio.

4. raugėti.

5. ėsti, graužti. Nuo mielosios žmonelės pabučiavimų gal devyniasdešimt devintas rėmuo tave raugia.

6. niauktis: Jau ráugiasi – lis. Kelinta diena raugiasi. Rytais dar šypteli saulė, prasiblaivo, o po pietų dangus vėl apsitraukia kaip maišu. Raugiasi, raugiasi dangus, tai kad pils – kokią nedėlią. Jeigu iš tos pusės ráugias – bus lietaus. Matai, ráugias ráugias tas dangus, jeigu pradės pliūryt, – man net negera.
apráugti

1. sutaisyti rūgti tam tikrą kiekį: Šįmet didelį kubilą kopūstų apráugėm. Kada gi agurkų apraugsi? Agurkus tik apráugia. Bačkelę agurkų apráugėm. Burokus apráugiam. Va, grybai nevalgyti ir baigia sugest – reikia apráugt. Jie sulos Velykom apráugė. Avižų sumala, per sietą išsunkia, apráugia ir tada verda kisielių. Iš vakaro kisielių apráuga. Aš apraugiau kisielių ant dvylikos metelių, aš prikaičiau kisielių ant pernykščių žarijų. Mes apsiráugėm anksti batvinius. Reiks apsiraugt agurkų. Rugius palaikė apsiráugę (neišdžiovinę, nevėdindami) ir sudaigino.

2. apmerkti į raugą (kailius): Reikia padaryt raugo ir apráugt kailiai. Sudeda į kubelaičius, apráugia [avikailius].

3. apsiniaukti: Apsiráugė visas dangus – lis ben tris dienas. Taip apsiráugė! Kad pilia, kad pilia! Apsiráugė, sutemo visai kaip prieš lietų. Toki buvo graži, o daba [r] apsiráugė; bus lietaus. Apsiraugę visos šalys. Ant vakarą diena visiškėm apsiráugė. O! Važiuot jau niekai – apsiráugė dangus visai. Kad jau apsiráugė nuo ryto, tai lis perdien. Vasara, o dangus apsiráugęs kai advento dienose. Jau antra savaitė, kai oras apsiráugęs. Akimirkai akyse šmėstelėjo lyg ir užuojauta, bet tuoj pat sušvelnėjęs veidas vėl apsiraugė rūsčiu.

4. paniurti, surūstėti: Tai ko tyli, ko apsiráugei?!
atsiráugti. nežinia iš kur atsirasti, atsidanginti: Galas žino, iš kur jis in čia atsiráugė.
įráugti.

1. įdėti rūgti: Iš avižų įráugs iš vakaro kisielių. Kai įráugi [agurkus],
į trečią dieną pakvimpa krapais, viršus sūrus, vidurys saldus. Senovė [je] kubilą dideliausį įráugs burokų, kopūstų. Anos įraugti kopūstai nerūgs. Kopūstų lapus sukapojam, į tynes ir įraugiam. | Kas čia pri jūso įraugtà (rūgsta padėta, pūva, genda) – valykiatės. Biškį įsiráugėm į tokį rendelį kopūstų, ir jau įrūgo.

2. permerkti: Lietus rugius kai inráugia, tai jau duonos baltos nebeesti. Greičiau tu skubinkis su vežimu – matai, debesys užeina, javus inraũgs.

3. įmerkti į raugus (kailius). . Įsiráugdavai kailių kubilus.

4. įkišti, įmerkti: Įrauga į avižinius miltus par naktį, ir y [ra] baltos rankos.

5. ne į vietą nukišti, nudėti: Ar biesas tave ir paėmė: kur tą savo švarką įraugei?

6. įklimpti, įkristi (į skystį): Takš! įsiraugiau į perkaso vidurį iki ausių. Įsiraugs [vištytis] į kibirą, repečkulnis!

7. įlindus ilgai būti, tūnoti, neatsitraukiant, įsikniaubus sėdėti: Anas kai ansraugė mūsų pirkion, tai niekap nemožnėjo iškrapštyt. Kaip insráugė prie tų knygų, visą dieną sėdi.

8. sutrenkti, suduoti: Ot įraugiau tam vaikėzui kupron, daugiau nebenorės!
išráugti.

1. paimti, rasti, gauti, ištraukti: Iš kur tu išraugei šituos batus? Iš kur tu tokį gražų diržą išráugei? Iš kur jis ir išraugė tokį daiktą?! | Kur čia tave išráugė (kur ėmeisi, atsiradai) su pėdais prieš lietų?!

2. išgalvoti: Ot iš jo galvočius: kad išraũgs kokį šposą, tai net pilvus sopa iš juoko. Tas Jonas kad išraugs kokį galą, tai trūk juoku.

3. atsirasti, imtis: Iš kur jis tokis poniškas ir išsiráugė?! Iš kur jiej čia išsiráugė?! Vienas toks niekam netikęs iš visų išsiráugė.
nuráugti

1. spaudžiant padaryti: Kokius gerus sūrius ji dabar nuráugia.

2. nueiti, nusidaužti: Nusraugė kur ir nepareina namo.
paráugti

1. užraugti 1: Paráugiau dešim agurkų! Kertėje stovi kubilas su paraugtais kopūstais. Šiemet kopūstų paráugiau pilną rėčką, užteks visiem. Taip paraugta sula laikoma iki šienapjūtės. Pasiráugiau agurkų tik dėl svečio. Kai kopūstų ligi valios yra, tai ir burokų nepasiraugėm. Statė triobą ir prašė mane arielkos pasiráugt.

2. padėti, įkišti kur ką nešvarų: A marškinius turi kame paráugęs?
pérraugti. kiaurai perimti (raugui): Ar nežinote, jog maž raugo perraugia visą užmaišymą.
praráugti

1. užraugti 1: Buvo praraugtõs numinelės.

2. imtis, atsirasti: Iš kur jų tiek praráugė?. Eina ir eina – tai iš kur jų prasiraugia?!

3. prapulti: Kad tu prasraugtái, tokis vaikelis, nuog mano galvos!
priráugti.

1. užraugti kokį kiekį, indą: Priráugiau dvi bačkas agurkų. Priráugiau daug agurkų, ale pasgadino. Turėjus bačką priráugus grybų. Burokų priráugdavom diečką, tai tik geriam paržiem rasalą. Kiekviena valstiečio šeima kasmet rudenį prisiraugdavo pilną statinę kopūstų, kad jų užtektų žiemai ir pavasariui. Palivoną agurkų prisiráugiau. Na ir prisiráugėm kap meška alaus! | Obaliai pigūs, tai dabar visi to vyno prisiráugia (prisidaro) .

2. prirūkyti: Priráugei pilną trobą.

3. prisitraukti (skysčio, kvapo): Malkos vandenio prisiráugę, nedega. Kuo nauja statinė prisiráugia, tuo ir sena atsiduoda (įprotį sunku pakeisti) .
suráugti.

1. sudėti rūgti: Batvinius suráugiau, kad įrūgtum. Suráugam [agurkus],
išrūgsta, i skaniai su bulbėms.

2. suslėgti, suspausti surauginus (sūrį): Ji man už tai sūrį suraugs. Er ne tu mane kaip pieną milžai ir kaip sūrį suvirinai (suraugei). Mama sūrį suraugusi, į pančeką supylusi. Rado suraugtą kaip sūrį.

3. netvarkingai padėti, padrėbti: Jam batai nepabus ilgai: kaip tik ateis iš mokyklos, tuoj suráugia kur pasuolin, ir riogso. Suráug [ia] drobužius i laiko kaip karvė. Rasi kur suraugtą tą skarutę. Ai, drabužius suráugė. Parėjęs suraugei drabužius ant suolo, kokie bus, kaip iš vilko gerklės ištraukti!

4. atsiraugėti.
užráugti

1. sutaisyti rūgti, užduoti: Prisrinkau baravykų, bus ne tik večeriai, ale i ažráugt. Užráugiau agurkus, kopūstus. Iš vakaro [avižinį] kisielių ažráugia, paskui ryte verda. Jau vėl samagonkę užráugė. Sakė, užraugę iš dviejų centnierių cukraus braškės. Užráugiau iš centnerio. Užduotoji, užraugtoji tešla. Misa užraugiama pirktinėmis mielėmis arba tirščiais, likusiais nuo praeito alaus darymo. Užraugta daug siloso. Gal [bičių motinos] akutė užraugta (padaryta) . Dabar drumsčiasi mūsų gyvenimas kaip užraugtas midus. Mes irgi užsiráugsma bačkelę alaus, tik atvežk bačkelytę – yra tokia smagi, maža. Aš jau šviežių agurkų spėjau užsiráugti. Iš vakaro užsiráugti reik, užsimaišyti, nu i ryto metą atminkyti [duoną]. | Užsiráuga (prisitaiso) tos duonynės i sreba par dieną.

2. užkrėsti (kokiomis pažiūromis): Jūsų jaunuomenė negeru raugu užraugta. Ūmai atvirtę lenkai bajorai daugiau savo raugu užraugia naująją lietuvių sritį, neg patys jos raugu užsiraugia.

3. netinkamoje vietoje ką padėti, laikyti: Kur aš tą pieną košiu, ka [d] tas bulbes čia užráugei.

4. padaryti neskanų, nemalonų: Tuoj ir užráugia kąsnelį su savo dejavimais.

5. dūmais užsmilkyti: Užráugiau dūliais bitis ir iškuopinėjau medų. Ką tu čia taip užráugei, kad pilna dūmų? Vaikai sukrovė krūvą virkščių ir užráugė dūlį.

6. pagadinti orą: Tu čia, matyt, užráugei, kad taip smirdi. Kad užraugė, kaip šuva. Kas ten taip neskaniai užráugė? Katras čia jūs teip užráugėt, gal Mečiukas – pukši kaip šeškus.

7. pradėti (kūdikį): Kumet vaiką žindžiau, nebuvo žydėjimo, lig tiktai nutraukiau vaiką, po poros mėnesių ir užráugė. Du vaikus turi, ale ir trečias jau užráugtas. Panauta, pirm vančiavonės užraugta.

8. apsiniaukti: Ak iš ryto buvo gražu, tik nuo pietų ažsiráugė ir rūgsta. Kažna, ar paspėsim rugius sugriebt – taip užsiráugė dangus nuo vakarų. Ažsiráugė iš visų šonų.

9. suniurti, supykti: Užsiráugė ir nekalba.

10. ilgam kur užlįsti, užsikraustyti: Užsiráugė ant pečiaus ir pučia pardien, nieko nedirba.

11. nubusti, atsikelti: Užsiraugė dár nuog pusiau naktų ir dar̃ zybia visas rytas. Dar tik užsiráugei ir ėst jau užsimanei. Jis dar pro tamsį užsiráugė.
káilius užráugti. susipykus nebekalbėti. .


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'iraugti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x