įmėgti

mė́gti, -sta (-ia, -ti), -o

1. jausti polinkį, traukimą į ką; jausti malonumą, norą ką daryti: Motina mėgo švarą. Jaunimas mėgsta dainą, šokį, muziką. Geras žmogus nemėgsta tuščių kalbų. Sodininkystė Lietuvoje mėgstama nuo seno. Ot aš nemėgiu važiavimo. Aš tai rinkt grybus mė́gstu, bet valgyt – ne. Jūs mėgstat kaltinti dėl savo nelaimių piktas dvasias ir visokius maištininkus. Simukas mėgo apie viską klausinėti ir pasakoti. Daktaras labai mėgdavo su savo palydovu pasikalbėt. Voverė kietą mėgsta griaužt. Nemėgia bėda vienų viena vaikščioti, vienų viena žmones kibinti. Juodos rankos darbą mėgsta. Mėgsti skolintis, mėk ir skolinti. jausti malonumą ko klausytis, žiūrėti, kur būti: Kinų liaudis savo teatrą be galo mėgsta. Aš tai mė́gstu, kai pas mañ' svečiai. Pilies kalnas yra mėgstamiausia Vilniaus darbo žmonių poilsio vieta. jausti malonumą valgyti, gerti ką: Ar tai, kūma, saldžios nemėgi? Mes ar mė́giam žalius kopūstus. Jis mėgsta lašinius. Kas ką mėgsta, o čigonas lašinius. Balti dantys juodos duonos nemėgsta. Ale mėgsta gi burna medų.

2. jausti prisirišimą, branginti: Savo visu gyvenimu jis patvirtino tiesą, kad, kas nemėgsta savo kalbos, tas nemėgsta ir savo tautos. jausti simpatiją, palankumą, draugiškumą kam: Martyną mėgo – kad darbininkas. Neturi vaikų i svetimų nemė́gia. Gabi merga bernų mėgiama, graži – mylima. Nemėgsta kaip vagis šunų. Bjaurūs darbai dienos nemėgsta. Visada nesimė́gia toks tokio. Nesimėgo vienas kito ir išsiskyrė. mylėti: Vaidevutas būk įsakęs vyrams vieną pačią temėgti. Ė mergyt, mergyt, mergyte mano, kodėl manęs nemėgsti? Mė́gstu, ką negaliu būt be jos. Ar nemė́gai (berneli) mergužėlės.

3. turėti ką tinkama savo augimo, tarpimo, gyvavimo sąlyga. Balanda mėgsta riebią žemę. Žirniai mė́gsta pry molio. Roputės ir smiltė [je] mė́gsta. Čia mė́gsta krienos augti. Cibulis, kaip ir kiaulis, šilumą mė́gia. Agurklai nemė́gsta vėjų, ir lytaus nemė́gsta. Oi rožė, rožė raudona palazdynelė [je] nemėgo, rūtų darželė [je] išdygo, po stiklo langu pražydo. Avis mė́gsta ūksmę. Ir žuvis ne visuomet gilmes mėgsta. | Daržovės mėgsta sviestą (į jas reikia dėti daug sviesto, kad būtų gardu) . jausti palengvėjimą nuo ko. Žaizda mėgia šaltą vandenį. Tvinkulys (šunvotė) labai tirštimus mė́gia. Pašildyk saulėj skaudamą vietą, žiūrėk, kaip mė́gia.

4. norėti: Kaip Viešpatis mėgo, teip tikosi. Kur dūšia mėgsta, čia kūnas tarpsta.

5. patikti, būti kam mielam, teikti malonumą: Zolio kalba labai mėgo Petrui. Ne visa man mė́go, kas tenai parašyta. Jis tai gerai įsitėmijęs, kad man tai nemė́gsta. Daryk, kaip tau mė́gsta. Bloga jam pasidarė, gal valgymas koks nemė́go (netiko), ar kas. Nemėgst mano širdelei nei į didį kiemužėlį, nei į margą dvaružėlį, nei į Tilžės miestelį. Padori mergelė mėgst ir mano širdelei. Kas mėgs jam, tai bus duota jam. Jisai mokė … ne minkštųjų, nei kūnu mėgstančių daiktų. Darbus sau mėgiančius vaiso. Ir mėgo ana akyse Simsono. Imk mi ją, mėgsta mi nes akyse mano. Mėgsta mi kas. Ana yra mė́gstamo kūno. | Vikiams mėgsta šviežus mėšlas. Man tokis viralas nesmėgsta. Taip daryt man labai mėgias. Nesimė́gia man, kad jis eina pas Onelę. Labai nesimė́gia, ka musės pradeda pult ant stalo. Šlapiam [kūdikiui] nesmė́gia gulėt. Iš tiesos, tėve, teip nes mėgos tau.

6. jausti pasitenkinimą, pasigėrėjimą kuo: Sakyk man, kuo tu labiau mėgsti? Tečiau Juozapas ir ta. nemėgo. Ana nusikrosijo sau veidą, kad vaikiai mė́gtum jąja. Mergyte mano, kodėl manim nemėgsti? Nešiosi liūdną rūbą, kuriuomi jau nemėgsi. Darome tatai, kuo jis mėgt. Ėskime, gerkime, kuo mes mėgiame. Vaikas nemė́gstas mokslais. Tuomi aš labiausiai mėgstuos, džiaugiuos. Nesimėgstu kraujais veršių, ėryčių bei ožių. Tai mano mylimasis, tą linksmai skiriuos, jei jis manim mė́gstas. Šitai yra mano mielas sūnus, kuriame aš mėgstuosiu. Mėgiuosi kuo. Nesa afieromis jei mėgtumbisi, vienok duočio.
įmė́gti. pamėgti, įprasti: Senovės gadynėje nuo daugumo ligų, ypačiai limpančių, lietuviai dūmais rūkintis buvo įmėgę. Mūsų proseniai buvo įtaisyti įmėgę tokį … ženklą. Įsimė́gęs mieste gyventi, nebenori žmogus sodžiun.
pamė́gti

1. pajusti traukimą, polinkį į ką; pajusti malonumą ką daryti, kur būti: Buklus vaikas pamėgo sekti jų gerą paveizdą. Nu matušės jau pabėgai ir pas svetimus pamėgai. Tu pats vis ger pamėgsti. Pamėgęs svetimą, ir savo neteksi. Pamėgo kaip katė krosnį. Pamėgo kaip kiaulė mėšlą. Karklai po slėnį pamė́go pavėnę. Aniedvi pasimė́go ten gyventi. pajusti malonumą, traukimą valgyti, gerti ką: Taip pasidarbavęs keturias savaites, besveikatis ponas užmiršęs savo ligas ir visus valgius pamėgęs. Jūsų šulnio vandenį arklys pamė́go. Vaikas labai saldainius pamėgo. pajusti tikimą, gerumą: Lengvų vaistų įlašino daktaras, bet akys nepamė́go.

2. pajusti prisirišimą, pradėti branginti: Ten užaugau, iškentėjau aš kančias visas ir pamėgau, pamylėjau vargdienių dūmas. Gal pamėgčia, pamylėčia svetimą šalelę? pajusti draugystę, palankumą, simpatiją: Kristina pamėgo jaunesnę už save Veroniką. Sunku skirtis su pamėgtu žmogum. Šuo ją pamė́go. Pamėgo vyrus kaip garnys varles. pamilti, įsimylėti: Ir ana pamėgo jaunikaitį jauniausiąjį.

3. patikti: Aš šiandien daug arklių mačiau, kurių man tačiau nei vienas nepamė́go. Liepė nunešti obuolius dukteriai ir ėmė su baime laukti atsakymo, kaip ligoniui jie pamėgs. Čia jam nepamė́go, ir išvažiavo. Ar tau pamėgo rūtelės, ar tau pamėgo žaliosios, ar tau pamėgo, jaunas berneli, mano baltos rankelės? Tai ten viens kitam pamėgsit ir jau daugiau nesiskirsit. Būti mūsų krašte jam nepamėgo. Tatai … pamėgt poniepi Dieviepi. Kogi taip greit iš svečių parkūrei? Gal pyragai nepasmė́go? Ar pasmė́go pirty garas? Kūdikeliai … jam pasimėgstami yra. Ant to kalno Dievui pasimėgosi gyventi. Norėdami žmonėmus pasimėgti, tiesą užtyli. būti tinkamam, palankiam. Rugiam nepamė́go sėjimas turbūt, kad jie rausvi. Šiemet mūsų rugiai labai nepaaugo: gal ar žemė, ar sėja nepasmėgo.

4. pajusti pasitenkinimą, pasigėrėjimą kuo, susižavėti: Jis manimi pamėgo. Aš tavim pamėgau, tu turi mano vyru pastoti. Duktė, tankiai jį matydama, juom pamėgo. Tas yra mano mylimas sūnus, kuriuo aš pamėgau. Kąg savip išvydau, idant labai savimi pamėgčia ir savimi gėrėčios? Mūsų gadynės žmonės … dideliai pamėgo senovės dalykūse. Kiti pasimėgsta visokiu sportu. Jis mokslais labai pasimė́gsta. Ir dvasia mana est linksma …, jog manimi pasimėgo. Nei jų petis jiems gelbėjo, bet tavo dešinė …, nesa tu jų pasimėgai.
primė́gti

1. šiek tiek mėgti: Tai ir tu primė́gsti šilimą, kad jau ant pečiaus.

2. priprasti: Šuo jaunas primė́gs prie žmogaus, t. y. prigus, prijunks.
sumė́gti. patikti vienas kitam, pamilti viens kitą: Anuodu sumė́go labai. Sumė́go anuodu ir apsižanijo. Susmėgo kap karveliai. Per anksti susmė́got. Susmėgę ir aplink savim neregi.
užmė́gti. užkęsti, mėgti: Jis neužmė́go tų žodžių. Gal perprato, kad čia jo nelabai užmėgia. Ne vienas neažmė́gsta, kad jį apkalba. Jo niekas neažmė́gia. Kap yr, aš tep i sakiau, ė ana neažmė́go (jai nepatiko) .


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'imegti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x