įgebėti

gebė́ti, gẽba, -ė́jo.

1. turėti papratimą, mėgti: Aš nègebu eiti su kurpėmis į miestelį, t. y. neturiu papročio. Mano vyras geba gerti arielką. Anyta geba tapnoti ligonį. Ana nègeba keikti, blazgatyti. Ana per skūpumą negebė́jo vaikščioti. Geba šelpti visus reikalingus. Dėl tų motinų rašiau, kurios geba savo vaikams darbus jų bočių pasakoti. Aš tamstai teip atsigerinsiu, kaip žmonės geba už gerus darbus atsigerinti. Lietuviai kalnėnai ir žemaičiai gyventi sodose negebėjo. Motina gebėjo galvelę iššukuoti (motina iššukuodavo galvelę) . Senieji lietuviai žemaičiai gebėjo vaišes antturėti. Negebėjau viduje brukti, ale ant lauko, t. y. neturėjau palinkimo, paslankumo. Lietuvės senovėj gebėjo baltą drabužį dėvėti. Visi žinojo Mikę gebant meluoti. Duktė gebėdavusi tuos papuošalus užsidėti.

2. mokėti, išmanyti, galėti: Ožeškienės puikiai gebėta piešti gyvenimas. Jo pirštai viską gebėjo.
įgebė́ti, į̃geba, -ė́jo. galėti, sugebėti: Taip į̃gebi pykti dėl menkų nėkų. Tankiai dainuoti, šokinėti į̃gebame. Bankas steigti ir tvarkyti jie visur ingeba. Sūnus amatą račiaus įsigebė́jo, t. y. išmoko.
pagebė́ti, pàgeba, -ė́jo. turėti kiek papratimo, pamėgimo: Mes nepàgebame eiti į karčemą.
prigebė́ti, prìgeba, -ė́jo. šiek tiek galėti, sugebėti: O mergė taip pat prigebėdavo pritūpti ir pakilti.
sugebė́ti, sùgeba, -ė́jo. galėti ką atlikti, įvykdyti: Galingosios taikos jėgos sugebės pažaboti juodąsias karo jėgas, apginti ir sustiprinti didįjį taikos reikalą. Tačiau senelis sugebėdavo išsiuntinėti visus namiegus ir, pasilikęs vienas, šeimininkaudavo tuščiose trobose. Moteris, pamačiusi vyrą nesugebant liuobtis, pati ėjo. Ana sugeba dainuoti, t. y. moka. Ar sùgebi šaukštą padirbti? Ar sugebė́si tai padaryti? Jo tėvas sugebėjo tinklus nerti ir žvejoti. Mylėkite savo vaikus, tuokart sugebėsite padoriai juos auginti. Aš tau tris dešimtis rublių sugebėsiu (galėsiu) nusiųsti. Kolūkių valstiečiai sugebėjo greitai atsigauti ir išauginti derlių. Kaip sugebėjai pagadinti mano sūnų, be nesugebėtum taip pat pataisyti. Kad kas būtų radęs tas kankles sugebą̃s grajyti. Kas meluoti moka, tas ir vogti sugeba.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'igebeti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x