išsprausti

spráusti, spráudžia, spráudė.

1. kišti, brukti į tarpą: Pleištą spráusti. Spráudžiu lištvą tarp durų. Nelenda [valgis],
nors spráusk. Pakėlusi nuo pagalvio karščiu degančią galvą, pasiremia alkūnėmis, spraudžia užkaitusį veidą į nosinę. Jis. dažnai sprausdavo ragus tarp šakų arba atremdavo juos į medį, kol pagaliau vienas ragas atsiskyrė nuo galvos. Ko žiūri išsižiojęs – spráusk savo žodį. Ką nesutalpinsi kišenėje, sprausk į antį. Nesprausk pirštų į skylę – sukąs.

2. primygtinai kišti, siūlyti: Šiandie jau dalgę rankon spráudžia: reiks eit šienaut. Nesusirišu su kiekvienu spraudžiamu jaunikiu.

3. lįsti, grūstis, bruktis: Aš spráudžiaus į vidurį anų. Ko spráudys, juk matai, ka vietos nė [ra] ! Vienas kačiukas spráudžias į stubą kai pagedęs; ko tu dabar spraũstumeis, rodos. Žmonių prisigrūdę, o ji su vaikais spráudžias. Nesispráusk – nepralįsi. Reikia spráustis tep kap pro plaukus. Pakilęs vėjas spraudėsi į drabužius. Pro langines spraudėsi šviesa. Yra sakoma, kad ligu vargas spraudžiasi pro duris, meilė pro langą išsinešina! Sprauste spraudžiasi galvon įvairios nelinksmos mintys. Norbertui sunkiai spraudėsi žodžiai iš gerklės. atkakliai siekti, labai norėti kur patekti ar iš kur išsiveržti: Ko ta merga spráudžias [tekėti] kap uodegon ingelta. Spráudės spráudės, dūko dūko, o kai išejo [už norimo vyro],
tai tada nebereikia, su kitu išbėgo. Ko ana čia spráudžias in man'? Visi į miestus spráudas. Biesam gi čia pirkot, spráudėtės ton balon! Eglutė vis negalėjo nurimti ir sprauste spraudėsi iš miško.

4. kinkyti: Spráusk arklius į roges ir važiuok į Jurbarką.

5. skiepyti.
į akìs spráustis įkyriai lįsti: Spráudas vaikas į akès, nora tų saldainių. Dievuo i daktarams nespráuskias į akès, neįkyrėk.
įspráusti.

1. įbrukti, įgrūsti, įkišti į tarpą: Įspráusk į vidų, t. y. įtalpink. Kai beatbėgs tas jų šuo, įspráusu uodegą į spraskilą, ir tebėga sau džiaugdamos. Katei uodegon brūzguolį inspráudžia. Toki gembė liuob būs, tą pėdą įspráus, šeimyna i kuls. Įspráudė koją į šakas i nulaužė. Tik lovai įspráusti vietos, o liepa pareiti. Vilko uodega tik tarpukojėn inspraustà, kai neša avelę. Gryčioj į sieną įspraustà žiba balana sausa. Įspráusk šakalį tarp durų. Trečias įspraudė į jo dantis platį gelžį ir išžiodė. Įspráudė vaiką, o pats auštant pabėgo. Boboms liežuvis įspraustas laisvai, i laksto be galo, be krašto. Motinai pasisekė įsprausti žodį, kad dėl vaikų ligos ji ir negalinti eiti į darbą. Tarmėse, vengiant hiato, įspraudžiamas priebalsis. Medis įsispraudė tarp šakų, t. y. įstrigo. Parsimušė ant žemės, galvą mano į tarpkojį įsispraudė, o pagriebęs stripinį, ėmė gesyt man per pasturgalį. Esu gimęs Dzūkijos kaimelyje, įsispraudusiame tarp šiaurinio Varčios miško kampo ir plento.

2. primygtinai įsiūlyti, įkišti, įduoti: Tėvas nieko neėda, negalì įspráust. Į ranką įspráudė rublį caro piningais. Kitas į delną porą saldainių įspraudė. Įspráudžia i ma [n] stiklinaitę – gerk! | Teismas su jais nesiterliojo: įspraudė (priteisė) po dešimt metelių kiekvienam.

3. įlįsti, įsibrauti, įsibrukti, įsigrūsti: Tarpdurė toki sprūstė, ka negal įsisprausti į vidų. Ar mas kaip įsispráusma į tą mašiną? Aš nežnau, kap tas katinas galėj [o] insispraust in svirną, kad aš duris tep drūčiai uždariau. Šiaip taip į vidų įsispráudė. Gėrelis įsispráudė terp vartų plyšio ir užsismaugė. Tarp Viliaus ir Martyno įsispraudusi sėdi ponia Gaidienė. Žiūrėk nežiūrėk, vis tiek įsispraus [karvė] kur po egle ir liks, o paskui nueis kur, ar rugiuosna, ar vasarojun. Kiti kareiviai apsėdo apie stalą, geria, valgo, o Jonas įsispraudė ten pas pečių į kamputį ir sėdi. įsivilkti (ppr. į ankštą drabužį): Į savo ankštąjį švarkiuką kaip sprauste įsispráudžiau. Drobužiai jos ankšti, į bliūzelę vos įsispraudusi, kuo nesprogsta. Kaimo [je] į ką įsispráudė, tei gerai i gražu.

4. pakinkyti (arklį): Arklį įspráudė, i važiuojam. Inspráudi kokį kuinelį ienosna – kol, būdavo, nuskatoji. Negi sunku insispráust arklioką ir atvažiuot apsdairytų. Įsispráusk kokį kultenėlį ir važiuotas nuvažiuok. Atšliaužk rytoj, kuikę įsispráudęs.

5. įskiepyti: Į augymę arba į šaką paaugusio medžio įspraudam metūginę šakelę ir iš jos auginam kamieną arba šaką.

6. įtaisyti, parūpinti: Tę jį įspráudė, davė darbo. Bobą buvo įspráudęs į butą, o pats išgrįžo apent. Trejus metus ariau ir akėjau, kol į mokslą įsispráudžiau. Būt buvę mieste, gal būt įsispráudę kur dirbt. Toksai tais laikais dvare sėdėjo, lenkiškai tešnekėjo, i daba įsispráudęs aukštai. Atsirado drąsi boba, kuri įsispraudė į viršininkus, ir viskas aptilo.
brū́zguolį įspráusti įtaisyti vaiką: Jau ir tai mergai brū́zguolį inspráudė.
dūšẽlė įspraustà į káulus labai bijo: Kap ėjau vienas nakčia per medžią, tai dūšẽlė buvo inspraustà káuluosna.
kaĩp šuõ, úodegą įspráudęs susigėdinęs (bėga): Ans begėdis kaĩp šuõ, úodegą įspráudęs, bėga.
išspráusti.

1. išimti iš tarpo, ištraukti: Kad įsispraudė gėriukas an tvorą – sunku i išspráust.

2. išlįsti, išsibrauti: Led išsispráudžiau pro jaujos langelį. Elzė atsikėlusi laukė savo eilės pro siauras vagono duris išsisprausti.

3. išspausti: Ima ir išdainuoja taip, jog net širdį pagauna ir ašaras iš akių išspraudžia.

4. pašalinti, panaikinti, išguiti, išstumti: Lietuvių kalbos neišspraus vyriausybė iš tų mokyklų, kur jai yra pavykę įsisprausti. Tačiau jį patį išspraudė iš čionai.
paspráusti

1. pabrukti, pakišti: Uodegą šuva paspráudęs. Vilkai ėjo paskui jį, paspraudę uodegas tarpu kojų. Spintutėje susirado termometrą, nukrėtė ir paspraudė po pažastim. Eik dabar loc šuva, paspraudęs uodegą. Pasisprausk gaidį po pažasčia, vaikščiok po rinką ir niekam nieko nesakyk. Ale ir rikiuotės šaulys ne visados ginklą pasispraudęs eina.

2. įstrigti, įkliūti: Palauk, mano koja pasispráudė. Šitų obuolių aš negaliu valgyt: kąsnis pasispráudžia.

3. palįsti, pasigrūsti: Kurtinys buvo pasispraudęs po didžiule sukrautų šakų krūva, kur jo niekas nebūtų ieškojęs.
úodegą paspráudęs susigėdęs, nusiminęs (išėjo): Ir išėjo uodegą paspraudęs.
pérsprausti

1. perbrukti, perkišti.

2. prasibrauti, prasiskverbti: Sunku buvo persisprausti per minias.
praspráusti.

1. prabrukti, prastumti pro tarpą: Pro juos savo storą liemenį stengėsi prasprausti ponas Albertas.

2. pralįsti, prasigrūsti: Džiaugiaus prasispráudusi lauko. Atitraukit stalą toliau, negali ažustalėn prasispráust. Jį prilaikė už parankės prie jo prasispraudusi duktė. Pamažu ji prasispraudė pro žmones arčiau prie kalbėtojo.
prispráusti

1. prisispausti, prisiglausti: Viena ėjo prisispraudus palazdžių prie krūtinės.

2. prisegti: Mergelėms kvietkelės prispráustos.

3. prisigrūsti, prilįsti: Prisispráudė pry ano šiaip taip.
suspráusti.

1. sukišti, sugrūsti: Visas gyvates suspráudžiau an pagalius i subedžiau visas an vežimą žiotim aukštyn. Visus drabužius į skrynią suspráudžiau, t. y. sutalpinau. Priežastiniai ryšiai yra įvairūs, ir jų negalima susprausti į kurią nors formą.

2. suvaryti, suginti: Iš jų iktoliškosios tėviškės pravarytieji ir į aukštumą suspraustieji indijonai vis ieško ant savo pravarytojų pasigiežti. Buvome visi susprausti gana ankštai. sulįsti, susigrūsti: Ant suolo sėdėjo susispraudę žmonės. Čia mes beveik visi susispraudę neturtingi.

3. suvaržyti: Labai naudinga būtų parodyti, kaip vienaip ir antraip ir vėl esame daugiau susprausti.
užspráusti.

1. užkišti: Dideli akiniai su raginiais lankais užsprausti už ausų.

2. užlandinti: Užspráusk juos į užstalę. Užsispráudžia kur žąsukas, ir nerasi. Katinas, užsispraudęs kertėje už statinėlės, niurnėdamas gaidžiuką beėdąs. Vakar ji ma [n] užsispráudė už akių.

3. užkišti (skylę). .


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'issprausti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x