datyrimas

.
tyrìmas. týrimas. → tirti:

1. Dėl tyrìmo miške pristatė ant takų [spąstų]. Išrinko mažiausius popierėlius (proklamacijas) týrimuo.

2. Branduolinis tyrìmas. Tyrìmo stotis. Veislių tyrimo inspekcija. Tarmių tyrimas yra labai glaudžiai susijęs su fonetikos pažanga. konkretus tiriamasis darbas, bandymas, eksperimentas; jo rezultatas: Taikomasis tyrimas. Meteorologiniai vienos dienos tyrìmai teikia davinių (= duomenų) orui spėti kelioms dienoms. | Iš XIV a. dokumentų, kurių šią valandą, rašydamas šį tyrimėlį, neturiu po ranka, patiriame, kad galindų tuomet gyventa šiandienykščiuose Rytų Prūsuose.

3. Priš inkstų týrimą devė kaži ko išgerti. | Iš to žemės týrimo niekai. konkretus patikrinimas, analizė; jos rezultatas: Tų týrimų jokios žinios. Týrimus darė: i aukštienyką, i an šono visap vertė. Kai visus tyrimùs padarė, tai tuoj ligoninėn paguldė. Nė týrimų buvo, ne skrodimų – mirė, mirė. Aš jau po týrimų – vėžio neturu.

4. → tirti 5: Padalijimai Rubeno turėjo didžius tyrimus širdies.

5. patirtis: Ir iš tyrìmo žinau.
aptyrìmas.

1. → aptirti 2: O teip slapos dėl aptyrimo žmonių.

2. → aptirti
4. Mažas apsityrìmas, mažas prigudimas.

3. → aptirti
5. Poniai Martai dabar buvo viena sunkiausių ir liūdniausių apsityrimo valandų.
datyrìmas. datýrimas.

1. → datirti 1: Turėkit tai už didį džiaugsmą, broliai mano, kad inpuolat ing tūlus pagundinimus, žinodami, jog datyrimas vieros jūsų daro kantrybę. O kantrybė datyrimą, o datyrimas nodieją [daro]. O datyrimą jo žinote, jog kaipo sūnus su tėvu tarnavo su manim evangelijoj.

2. bandymas, mėginimas: Kad pirmas datyrìmas nepasivedė, pamislijo pigesniu spasabu atrast marių gilumą.

3. patyrimas, patirtis: Kaip žinome, visų laikų datyrimas visai kitką parodo. patyrimo atvejis, atsitikimas: Pryžasčia to tikėjimo yra silpnumas proto žmogaus ir skaitymas už didį daiktą tų datyrimų, katrus mums pasakojo senoliai.

4. išradimas: I tu žinai, mokslininkai datýrimus nora visokius išrasti.
įtyrìmas. → įtirti 2: Manimi galite tikėti, nes įtyrimas viso ko pagrindas.
ištyrìmas. ištýrimas. → ištirti:

1. Bet kad Povilas atsišaukė, idant jį užturėtų ištyrimui ciesoriaus. Tiesoj žmonių didė yra rūpestis apie ižtisą ir nepriviliantį dasižinojimą ir ižtyrimą. Ir apie tatai meldžiuose, idant meile jūsų didžiaus ir juo didžiaus aprėpnesnė būtų visokiame pažinime ir ištyrime, idant galėtumbit išmėginti, kas geriausia būtų. Žinodami, jog ištyrimas vieros jūsų daro kantrumą.

2. Išsamus tų taisymų ištyrimas gali padėti atskleisti ne vieną naują J. Jablonskio ir Žemaitės kūrybinio bendradarbiavimo dalyką. Keturiasdešim metų ištýrimų daktariška kninga. Negalima ištirti valstiečių istorijos be ištyrimo valstiečių kovos prieš savo valdytojus. konkretus tiriamasis darbas; jo rezultatas: Atliekami yra įvairiausi ištyrimai. Žinoma, mano veikalas iš daugelio atžvilgių ne be ydų, nes man gaila, kad negalėjau pažinti daugelio lietuvių mokslininkų ištyrimų.

3. Be ištýrimo negydo, visaip mūčija. konkreti analizė, patikrinimas: Kitokie ištýrimai [ligų] dabar.

4. išbandymas, išmėginimas: Reikė Viešpačiui Dievui suteikti man sunkus ištyrimas.
patyrìmas. patýrimas.

1. → patirti 1: Dėl patyrimo liepė Minkgeležiui savo lazdą suminkytie – šis tuo [j] padarė. Kantrumas daro patyrimą ir patyrimas daro lūkestį. Jis per patýrimą tikras išrastas. patirtas, sužinotas dalykas, atsitikimas: Kokių patyrìmų nori žinot nū senų senovės? Senų laikų patyrimų daugel girdėjau, naudojuosi jais ir dažnai tiesą atspėju – štai tau ir raganius!

2. tai, kas patirta, išgyventa, patirtis: Jis buvo didelio patyrimo žmogus. Patýrimas geriausiai mokina. Empiriniai mokslai, kurie remiasi visų pirma patyrimù, gali būti pavadinti patirtiniais mokslais. Filosofijos uždavinys esąs doroti pagrindines pažinimo sąvokas, glūdinčias patyrimo visumoje. Jį. ugdo daugelio tautų literatūrinis patyrimas. Keleivis, gudresnis patyrimu, razumnesnis pažinčia, eina toliaus. Mokslas ir patyrimas parodo, jog, lavonui nespėjus ataušti, tuojau prasideda kirmėlių darbas. Patýrimu savo aš galiu tei [p] sakyt. įgudimas, įpratimas, mokėjimas: Jauni sustojo dirbti, patýrimo netura. Netura patýrimo, daro kaip į tą pusę, ale prastai išeina.

3. patirtas, išgyventas dalykas: Tik jaunieji, nors ir be praeities, tačiau su skaudžiais amžiaus patyrimais, giedriau į viską žvelgė. Atėjo ir kitokios dienos ir kitokie širdies patyrimai bei pajutimai.
pértyrimas. partyrimas.

1. → pertirti 1: O kantrybė pertyrimą, o pertyrimas nodieją [daro].

2. → pertirti 3: Ir dabar sergančias kožnas žino ne tiktai iš liudymo rašto, bet ir iš kožno paties pertyrimo.
prityrìmas. pritýrimas.

1. → pritirti 1: Neprityrimas, nežinia. [Dievas] sėja mokslą tūlą: išmonioj – aukštą protą, prityrimą, žinią daiktų nesuskaitytų.

2. → pritirti 3: Pritýrimas meilės yra parodymas veikalo. konkretus patirtas, sužinotas dalykas: Gyvenimo ir mokslo prityrimai, kurie teko ant savo sprando išnešti, irgi kai ką nauja įnešė vidaus gyveniman. Tai žino Katrė iš visokių prityrimų. | Dainos žemaičių, surinktos ir išduotos par Simoną Stanevyčią, mokslininką literatūros ir gražiųjų prityrimų.

3. patirtis, gyvenimo pažinimas; mokėjimas, įgudimas: Reik turėt pritýrimą. Čia jau mano nedidelis prityrìmas. Da jaunas, da prityrìmo neturi. Nu prityrimo visi žinom, jog ne midaus, ne alaus be apynių padaryti negal. Senų žmonių prityrimas – tai tikra gudrybė! Žmogus kiekvienu atsitikimu naudojasi savo prityrimui didinti. Vienos knygos ne ką tepadės, jei neturėsi prityrimo. Tiek sykių proto prityrimas man širdžiai patarė tylėt.

4. koks išgyventas dalykas: Vienok pasirodo visų šitų kruvinų prityrimų ėsant dar negana. Ilgą laiką pamąstęs, tarsi kovodamas su skaudžiais atminimais ir liūdnais prityrimais, karčiai nusišypsojo. Visuomeninė lyrikos reikšmė pasidarys dar suprantamesnė, kai prisiminsime, kad ir intymiausi poeto prityrimai bei išgyvenimai turi objektyvias priežastis. Supykau ir niekam apie savo prisityrimus nesakysiu.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'datyrimas' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x