dasiliesti

.
liẽsti, liẽčia, liẽtė.

1. lytėti, prisitikti: Rado moliniam dubenėly valgį, paliktą seserų, bet jo nė liest nelietė. Tos duonos ir druskos jaunieji neliẽčia (neragauja) . Juodi lietaus debesys plaukė žemai, beveik lietė medžių viršūnes. Kadangi ižg ėdesio ir išg gėrimo gėrių visados didis kalbėjimas plūsta, todrinag didžiausiai jo. liežuvį [liepsna] liečia ir kankina. šlietis, glaustis prie ko: Liečiamoji linija. Liečiamosios ląstelės. Šalta, net širdį liečia. Viskas, ką tik lietė žvilgsnis, stebino spalvomis.
liestinaĩ. Dėkit liestinaĩ [dėžes į vežimą] – daugiau pareis. Nesiliẽsk tu prie manęs (nesilytėk) ! Kožnas kietas daiktas brązga, kad kas liẽtas prie jojo. Tu šnekėk, kiek nori, bet prie manęs nesiliẽsk.

2. kalbant ar svarstant užsiminti (kokį klausimą, dalyką): Posėdyje to dalyko dar neliečiau. Paskaitos lietė įvairias sritis.

3. imti, kliudyti, kibinti: Eigulis uždraudė tarnui šautuvą liesti. Bet kas gi galėjo jo šieną liest? Rado … daugelį šunų ant lenciūgų, bet anas tų nelietė, tik pamatęs vieną šunį an virvės pririštą, tuoj kapt sučiupo, virvę atsirišė ir vedas. Liečiamų metų (šaukiamas į kariuomenę) berniokas.

4. erzinti: Jie patys neliesti (nestūginti) staugia.

5. daryti kam bloga, kenkti, ištikti: Naktį gal ir liestų̃ žmogų vilkas. Balandis – žmogaus neliečiamas paukštis. Tegu mirtis ir visokios nelaimės neliečia tavęs. Kas garbingai kaujas, to mirtis neliečia. Jau nei badas, nei vargas nelies viernųjų tavo. Abi kulkos išimtos, tik truputį liestas kaulas. Saulės neliestos, baltos rankos. Tada išvydęs jų vierą, tarė pikta liga liestop. | Būsiu aš liudytoju … ir prieš tuos, kurie užturėjo algą samdinykų, kurie lietė našles ir našlaičius.

6. pradėti ką dirbti: Ansas nusprendė eiti pažiūrėti, kiek ji pripjovė, bet rugiai buvo neliesti. Jeigu ben kiek tas darbas tamstą pavargintų, neliesk jo, tebūnie sau.

7. turėti ką bendra, sietis su kuo: Įstatymai liečia darbininkų buitį. Sutinka jiems duoti paaiškinimų, liečiančių ateitį. Pasnykauja už nuodžią miesto [ir tas],
ko kaltumas nuodžios neliečia.
atliẽsti, atliẽčia, àtlietė. užkabinti, kliudyti: Kam visus atliesti, kad jis vienas kaltas. Mes jūsų neatliẽčiam, neatliẽskit ir jūs mūsų. Karas àtlietė visus – nuo didžiausio lig mažiausio.
dasiliẽsti, dasiliẽčia, dasìlietė. prisiliesti, prisilytėti, prisitikti: Brolis lieste dasìlietė prie mano kūno, ale nepabučiavo, noro neišpildė. Buvo tokių silpnų ligonių, katras nedasiliečia in valgymą (net neparagauja) .
paliẽsti, paliẽčia, pàlietė.

1. palytėti, prisitikti: Visos šmėklos pražuvo, o paliestas žiburys subyrėjo į nesuskaitomą daugybę žiburėlių. Leisk paliesti lūpom tavo rūbų kraštą. Ranka švelniai paliečia triūsiančias bites. Vieną kartą jo ausis palietė nauja daina.

2. kalbant ar rašant tarp ko kita užsiminti: Mūsų vadovėliai paliečia dažnai ir patį žodžių kilmės, žodžių sudėties mokslą. Jis palietė įdomų klausimą. Tą vakarą pašnekesys ėjo nesklandžiai, nebuvo paliesta jokia įdomesnė tema. Dėstydamas visuotinę istoriją, paliesdavo ir Lietuvos praeitį.

3. padaryti kam bloga, užgauti, ištikti: Tepalies tik priešas mūsų žemę – grumstas čia kiekvienas stos piestu. Šimtai vaikų Skruzdėlyno niekas nepaliečia – nei geras žmogus, nei piktas, nors skruzdėlynų daugiausia pakelėje. Jo liga nepalietė. Žemaičių kraštą palietė dideli potvyniai. Šalnos paliestas žiedas nulėpo. Tėvą paliesi – garbės neteksi. Dievo pirštas jį palietė (buvo teisingai nubaustas) . Šiandien geri, o ryt verksi, kai Dievas tave už girtuokliavimą savo pirštu palies.

4. kliudyti, pakeisti tvarkant: Namuose niekas nebuvo paliesta, viskas tvarkoje. Kurį gyvulį paliečia protinga ranka, tas veikiai išeina geresnis už girioje klaidžiojantį.
šìrdį paliẽsti sujaudinti: Valstiečių žodžiai palietė Juro širdį.
priliẽsti, priliẽčia, prìlietė.

1. paliesti, prisitikti: Jis su letena prìlietė jos kūną. Galais pirštų negali priliẽsti supulio (sopulio) . Nesduoda priliẽst [skaudama vieta] – sopa. Kaip tik ana duoną prilietė, ėmė tešla bėgt. Ligoti, rūbų krašto prilietę, sveiki liko. Tas, kuris užlips ant to kalno ir prisilies į tą žiburį, visus žmones padarys laimingus. Sutemus sąnariai taip ėmė gelti, kad baisu kojomis žemę prisiliesti. Jis prisilietė Kosto rankos. Jie liesdamos prisilietė prie manęs su ranka, su nagais. Kas manęs prisilietė?

2. užgauti, bloga padaryti kam: Tik jis vienas liko nuo karo nei pirštu neprìliestas. Piktasis nepriliečia jo.

3. prispausti, varginti, apsunkinti: Padėkite priliestam, sudėkite našlaičiui, apginkite našlę.
suliẽsti, suliẽčia, sùlietė. suartinti, suglausti: Nesuliečiau jo. su kokia nors daiktybe, kuri galėtų pakeisti sudėtines jo dalis. Žengė jie sutartinai, kartkartėmis susiliesdami pečiais. Reikia sudėti butelius teip, kad jie nesusiliestų, tada neduš. Apskritimai yra vienas šalia kito iš lauko ir nesusiliečia. Kartais vieni mokslai susiliečia su kitais savo principais ar išvadomis. Jis skendėjo tokioje sielos būsenoje, kur žmogus betarpiškai susiliečia su gyvenimo gelmėmis, patiria buities pilnybę ir šiurpų mirties alsavimą.
užliẽsti, užliẽčia, ùžlietė.

1. paliesti 1: Samanų patalai liula užliestì. Užliẽtus sopa.

2. užkabinti, užerzinti, užkibinti: Užliẽsk tik tokį pikčiurną! Ji kitų savo kalboj neužliečia. Kai ùžlietė bites, tos gilti pradėjo. Kol neužlietei [moterį],
tai nors širdin dėk, o užulietei, ir pekloj nebepasikavosi.

3. paliesti 2: Pajudiname čia dar kartą jau kelissyk užliestą klausimą.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'dasiliesti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x