atžardyti

žárdyti, -o (-ija. žárdžia), -ė (-ijo). žardýti, žar̃do, žar̃dė

1. krauti į žardą džiovinti: Sustato pagalius, sudeda kartis ir žárdo linus. Žirnius žárdyti į žardus. Tai žárdom [žirnius],
tuoj žalius suveža, sukrauna sukrauna žarduos. Žirnius žárdžia. Žardoma nuo apačios į viršų, kad geriau apsaugotų nuo lietaus. Kai vėjas, labai negera žirniai žárdyt, – žemėn verčia. Tie žardai žardýt žirniam, lubinam, bulbieniam. Reikia vežtie žirniai iš lauko namo žárdytie. Po pusrytės vaikis linus veš į marką, o gaspadorius sėminis žárdys, ka nesukaistų. Reik žárdyti sėminis an pečiaus viršaus. Linus šukuos i žárdys į žardus. Baigiam kar̃šti, tuoj eisim žárdyt, kad nesukaistų [linai]. Tas galvas sėmenų liuobam žárdyti į žardus. Kad nušukuoja [linus],
tada tas galvenas žárdo. Nurautas kanapes žárdom an kuolų. Reikia eit bulbieniai žárdyt. Žaginiuos žar̃do [miežius]. Pasrodė, kaip in lietų panašu, tai dui ir kraut, ir žárdyt, ir dengt šieną. Vasarojų ne an dviejų žárdo žaginių, o an trijų, kad geriau laikytųs. Vaikščiodama ūliodama [panelė] akmenėlius žardė, ir nei vienas akmenėlis ugnelės nerodė. Bangos viena kitą gainiojo, žárdė. Vis tą obuolį žárdė (į žnyples suimti norėjo). Dantys žárdosi.

2. žardą tverti: Žar̃džiamą tvorą užtvėrė. Jie dabar žardą žárdo. Jau čėsas žárdyti žardieną.

3. priekaištauti, akis draskyti: Čia tau ne namie žárdytis.
akìs žárdyti. gėdinti, priekaištauti: Tai da tau akių̃ niekas nežárdo. Nenorėjau aš jam prie svieto akių̃ žárdyt, tai nutylėjau. Dabar negaliu iš namų nosies iškišt – kožnas žárdo akìs.
apžárdyti. kartimis aptverti: Apžárdyk daržą, ka arkliai i karvės į daržą neitum.
atžárdyti. išžardyti.
akìs atžárdyti sugėdinti: Atžárdžiau prakeiktam akìs prieš visą svietą.
įžárdyti.

1. padžiauti į žardą: Paskui ant tų karčių reikia įžardyti dobilai. Įsižárdėm truputį žirnių, sėmenų žardan.

2. įsprausti: Tėvelis įžárdė į žnyples šakelę su obuoliu.
išžárdyti. išdžiauti po žardą: Išžárdžiau po žardą vikus plonai, vis greičiau vėjas perpūs. Sėmenis išžardyk, o kai išdžius, ir sudaužysi galveles.
[į] akìs išžárdyti griežtai, tiesiai pasakyti, išdėti: Aš jam viską išžárdžiau akysna, visą tiesą pasakiau. Išžárdžiau akìs velniam!
nužárdyti. žardant apkrauti, apdėti, pridžiauti: Visas kartis žirniais nužárdžia.
pažárdyti. kiek sudžiauti į žardą: Buvo žardai žardieno [je] pažárdyti [linų]. Galvas linų kaip nukapoja, tai smulkmenas pažar̃do.
prižárdyti.

1. daug pridžiauti į žardą: Kitais metais žirnių du tarpu prižárdydavom. Prižárdėm žardų tik aukštutinę dalį, greičiau išdžius vikai. Prižárdžiau penkis ardus linų. Jūsų šiemet prižárdys kokius penkis tarpus. Prižárdo pilną, nelabai kietai, kad išdžiut [linai]. Tokių bernelių žardus prižárdysiu, eik iš mano akių, kad aš nematyčiau. Daug yra tokių kvailių, žardus prižárdyčiau. Tokių kavalierių žardai prižárdyta. Surašyta, sutašyta, gale lauko pastatyta, bulvienojų prižardyta. Pilnas žardas prisižardė. Žardėm sėmenis ir visas žardelis prisižárdė.

2. prikišti, prikaišioti: Mėsa žalioka, tai terpudantes prižárdžiau i negaliu valgyt. Kelines sniego prižárdyti. Sietas teip prižárdytas visokių šiukšlių. Prižárdo sausų šakų: žalia eglė, ale sausų šakų prižárdyta [Joninių laužui]. Piršlys malagis sakė, kad bus stogai lašinių paltėms kloti, pieno miegos pripiltos, o sviesto – žardai prižardyta. Pyragų ten kalnai prikrauti, mėsos žardžiai prižardyti, alaus ir midaus upės užtvenktos. Sviesto devyni žardai prižárdyti. Šuniui pilna subinė (kudlos) prisižárdė sniego, kad po sniegą lakiojo. Jo ir kelnės sniego prisižárdyta. Naginės pilnos pelų, spalių – prisižárdė. Pilnas megztinis lakišių prisižárdė. To jaučio mėsa kaip karnos, dančiai prisižárdija valgant. Ant knato nešvarumų prisižar̃do. Dantys prisižárdijo ašakų. Sykį pats esu matęs vieną didiką tiek prisižardžiusį burną dulkių, jog prišliaužęs reikiamą tarpą prie karaliaus negalėjo tarti žodžio.
sužárdyti. sudžiauti į žardą: Galvenas linų į žardą sužárdyk. Žirnius nupjaus, parveš, į tą žardą i sužárdys. Sužárdžiau žirnius, ir lietus nebe taip baisu. Mūs pupos žarde sužárdytos. Žardai padaryti, ne teip nuspėjusius [žirnius] sužárdo, nenubyra nei vienas grūdas. Reiks tus sėminis į žardą sužárdyti, kad vė [ja] s išpūstum. Linus sužárdom žardan, paskiau mirkom vandenin. Sužárdyti sėmenys nebyra, ba su sėmenokais, ne vien galvenos. Tokie būdavo žardeliai nedideli, dviejų va kartelių, tai būdavo sužárdo sužárdo [linus]. Linus be galvučių sužárdžia. Žardą reikia antaisyt ir sužárdyt sėmenus žardan. Kur jas sužárdysiu, šitiek pupelių. Žaginiuosna sužárdo [žolę],
i stovi parvasar. Šešius vežimus [šieno] vakar invežėm, o da septyni kūgiai sužárdyta. Vasarojus jau buvo nuimtas ir sudorotas, linai nurauti, pamerkti, sėmenys sužardyti, bulvės nukastos. | Kupečiais sužardyti bažnyčios pasieniuose žolynai. Dar susižárdys tie sėmenai, bus pilnas žardas. Susižárdžiau dobilus. Kai susižárdė žmones durỹs, tai kaip mano ir šonakauliai daturėjo.
užžárdyti.

1. užbaigti krauti žardą: Reikia žirnienojus gerai užžardyt, kad neužlytų.

2. užtverti kartimis: Užžárdžiau žardį – veršis neveršis. Užsižardyti yra užsitvoryti tvorą po dvi arba tris kartes. Upelis šiemet kad ažsižárdė, reiktų prakuopt.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'atzardyti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x