atvaizduoti

vaizdúoti, -úoja, -ãvo.

1. kurti, rodyti vaizdu: Ką tik žmogus sau vaizduoja, jis būtinai vaizduoja tą arba kaip daiktą, arba kaip daikto požymį. Ryšiai vaizduojami tiesėmis, jungiančiomis traukos punktų centrus. Priimta susidūrimo procesus vaizduoti diagramomis. Vaizduojamasis menas apima architektūrą, skulptūrą, tapybą ir grafiką.

2. aprašyti, nusakyti: Tautosakiniais gamtos ir žmogaus paralelizmais A. Strazdas vaizdavo baudžiauninkų buitį. Poetas labai įspūdingai vaizduoja senovinio liepų miško didingumą ir grožį. Tiesioginės reikšmės vaizduojamojo esamojo laiko formomis nusakomi scenovaizdžiai ir veikėjų elgesys … dramos kūrinių remarkose.

3. vaidinti, dėtis: Nuo to laiko prie svetimų jie visada vaizduodavo nepažįstamus. Tik tu pamislyk, kokį berną vaizduoja – jau mergas šokt veda. Jis vaizdúoja, kad manę nemato. Šikantį katiną vaizdúoja (įsivaizdina) . Ans tokį šūdponį vaizdúo [ja],
bet aš nejaudinuos. Ką čia vaizdúoji, ka nė nematai?

4. suvokti vaizduote, mintyse susidaryti vaizdą: Tai jy vis vaizdúoja, ka dar turi dačkos – nėr!. Turi vaizduotis valstybės gyvenimą tam tikru organizmu. Užgėrusiam žmogui kiteip vaizdúojasi. Anoms taip vaizdavos, musėt, ne kitaip. Perkūną lietuviai vaizdavosi kaip žmogaus pavidalo milžiną. Jam vaizduojasi kapai, gili duobė, į kurią nuleis senelį su visu grabu. Vaizduojas jis sau, kaip tai būtų gera būti šilimoje tarp draugų, juokauti ir linksmintis. Štai ir dabar jis tokį save vaizduojasi: pilka kareivio apranga, prie šono kalavijas, ant peties šautuvas, galvą dengia konfederatė. Viliui vis dar tebesivaizduoja senelis, – su mišknygėmis rankose. Kai čia pasilieku vienas ir pradedu vaizduotis, ką šitas senas namas per amžius matė, – pasidaro tikrai nejauku.

5. manyti apie save: Ji didele davatka vaizdúojasi. Gurklį patempęs, pažint nebenori – jau baisus ponas vaizdúojas. Vaizdúojas an senatvės ponia: galva be skarelės, žila, rankos an uodegos. Vaizdúojasi ligoniai esą. Jie vaizdúojasi genijais esą.

6. draugauti, poruotis, pirštis: Vaizdãvos vaizdãvos ir atsimetė – pabėgo šalė [n]. Par jomarką matyt, kas su kuo vaizdúojas.

7. apžiūrėti būsimo jaunikio namų turtą.

8. susižadėti, susižieduoti: Tas poras jau 7 metus vaizdavęs buvęs.
atvaizdúoti.

1. sukurti, parodyti vaizdu, pavaizduoti: Žemę galima atvaizdúoti gaubliu. Grafiškai atvaizdúoti. Likusioje [paveikslo] dalyje atvaizduotas pilkas, žaibais tviskąs dangus. Paveiksle atvaizduotas vibrografas vertikaliems virpesiams registruoti.

2. aprašyti, nusakyti: Literatūra gražiausiai atvaizduoja gyvenimą. Tamsta gražiai moki atvaizduoti gamtą ir meilę, griebia už širdies. Labai norėtume atsivaizduoti, atjausti ir suprasti savo garbingąją senovę. išreikšti: Šitie žodžiai prastai atvaizdúoja mintį.

3. atsispindėti: Upėje atsivaizdavo padangė ir ištirpus pasiliejo krištolo karoliais. Pirm blaivystės įvedimo, pirm 1858 m, sūkurys kaimos gyvenimo atsivaizduodavo gertuvėje.
įsivaizdúoti

1. mintyse susidaryti vaizdą: Įsivaizdúok sau šitokį atsitikimą. Tu visai n’įsivaizdúoji, koks pas mus baisus purvynas. Įsivaizduoju, kokių stebuklų yra toje parodoje. Tu per daug visa juodai įsivaizdúoji. Tą susitikimą su tėvu Jonas aiškiai ir gyvai įsivaizdavo. Grėtė nebegali įsivaizduoti, kad apie ją kas nors dar gerai kalbėtų. Antanukas norėtų sau įsivaizduoti, kaip sopa pagalėliams krosny bedegant, bet jo mintys blaškosi, šokinėja.

2. didžiuotis, puikuotis, pūstis: Ji labai įsivaizdavusi, labai pasididžiuojanti moteris. Įsivaizduoji, kur jau, žinau žinau, užmiršai senas drauges nė pas vieną neužeini.
nuvaizdúoti

1. sukurti, parodyti vaizdu: Dailininkas aliejiniais dažais nuvaizdavo jos tėvą.

2. aprašyti, nusakyti: Trumpai nuvaizdavau pervažiuotų Europos šalių būtį. Aš negaliu nuvaizduoti, kaip ji laukia tamstos.

3. apsimesti: Nuvaizdavo, kad buvęs ne savo vietoj, pats niekad nieko nežinojęs, nieko neveikęs.

4. susižadėjus nuvykti pas jaunikį: Jau nusivaizdavo.

5. susiieškoti, apsirinkti: Jaunikaitis … namon parėjęs … mergą nusivaizdavosi.
pavaizdúoti.

1. sukurti, parodyti vaizdu: Piešinyje sala pavaizduota iš visų pusių sutvirtinta. Daugelyje paveikslų pavaizduota konkreti aplinka – sodai, ežerai, namai, šventyklos, rūmai.

2. aprašyti, nusakyti: Pavaizdúoti atsietą dalyką būtina mokomajame darbe. Poetas pavaizdãvo našlaičio dalią. Lietuvos metraštyje pavaizduotas Lietuvos kunigaikščių ir didikų gyvenimas.

3. pasirodyti, pasivaidenti: Jam pasivaizdavę vaiduokliai.
susivaizdúoti

1. pasirodyti, pasivaidenti: Čia jai teip akyse susivaizdãvo.

2. susižadėti.
užvaizdúoti. apsimesti, dėtis: Ji ne tep serga, kap užvaizdúoja sergančią.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'atvaizduoti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x