atsiūlyti

siū́lyti, -o (-ia. -ija. -yja), -ė (-ijo, -yjo).

1. kalbinti, kad imtų, pirktų, kuo pasinaudotų ar pan.: Siūlau parduoti. Siū́lė, siū́lė – niekas neperka. Prašyt sarmatinas, o niekas nesiū́lia. Visa ko siū́lo, o negaliu valgyti. Siūlė alaus, bet tas tik krato rankas. Buvo ir tokių, kurie siūlomys neėmė [dovanų]. Man siū́lijo kurkę ir kurkiokus penkius. [Lapė] iš klastos įpuvusius kaulus siū́lijo gandrui. Siūlijai ožką ir telyčią, norėjai tėvelio išpūstėti. Siū́lijo jau jam seniai pensiją. Jijė siū́lė giltinei savo vaikus (juos keikė) . Atėjus svetimai nėščiai moteriai kokiu nors reikalu, reikia jai siūlyti valgio, vaišinti gardesniu kąsneliu, tai dėl to pelės iš namų nyksta. Nenorėjote pagyrimo, per mane pazopostyto, ant kurio jus vadinėjau ir kurį jumus dažnai siū́liau. Siūlomąsias gėrybes sau galėtų pasisavinti ir naudosp atvesti. Duok siūlo! – Kad siūlo, tai imk. Jei pats nenori, nesiūlyk kitam. Jei tau neskanu, i kitam nesiūlyk. Siū́lijamas tavoras par niekį. Ko nekviesi prie bliūdo, tai nesiūlyk ir šaukšto. Siūlomą mėsą šunim meta. Kitam siū́lai, i pats gauni [mušti]. Mirti [sakanti] nenoru, o kitam siū́lo. Smerčio senam nesiū́lyk. grasinti kuo: Šauka, siū́lo penkioleka parų.

2. žadėti duoti tam tikrą kainą, atlyginimą: Už arklį siū́liau jam devynius dolerius. Juozapatas prašė trijų rublių, o kupčius siū́lė tik du su puse. Už karvikę šešius šimtus siū́lė. Siū́lė po dvi grivinas. Didelę algą siūlė. Ne prašoma eina kešenėn, bet siū́loma.

3. prašytis, įkalbinėti priimti kuo: Aš verpuos į akis, siū́laus, ar nepriims manę. Siū́laus pamačyt Jonu [i],
ale anas nenori. Per daug siūlytis neapsimoka. Bene mane iš kokio kiaulininko parvedėt?! Ar aš jums siūliaus? Mergos kytrios, siū́los, kad tik žanytuos su jomis. Dukrelė mano, nesisiū́lyki, jauna būdama. Boba siū́los an man in kvateros – neėmiau. Ejo siū́lyties už pilvą [dirbti] merga – tai buvo didelis badas. Ar ne tujai, Aniute, kūmuos siūlijais? Žmogelis, nespėdamas darbus nudirbti, priėmė besisiūlijantį žmogų už pusininką. Atejo … žmogus ir pradėjo siū́lytis į bernus. Aš tavęs nevadinsu nė vadinti, o tas siū́lijas, nora ateiti į tą veselę. | Niaugi tep gyvenimas nusbodo, kad siū́lais smerčiai?! Siūlos kai velnias į kūmus. Siūlos kai vilkas į kūmus.

4. kviesti, patarti ką daryti, ko imtis: Jeigu siūlys – apsigyvenk jo pily. Siūlau dainą sudainuoti. Jei jūs norėtumėt prie santvarkos teisėtos grįžti, siūlysim derybas. Gerą vietą siū́lė, o nejo. Siūlo pabrike par verpėjas dirbt. Ir man siū́lia važiuot.

5. pristatyti, rekomenduoti, iškelti: Siūlo kandidatus į deputatus.
Lopetìnskas siū́lo pradõtką greitai mirs, labai liguistas: Ką ženysis, kad jau Lopetìnskas pradõtką siū́lo!
Mìkelis (Mìkis.
) siū́lo pradõtką. Jau tau Mìkelis pradõtką siū́lo.
apsiū́lyti. daugeliui siūlyti, įkalbinėti imti, pirkti: Apsiū́liau visiems – niekas n [e] ima.
atsiū́lyti. sutikti mokėti, kiek anksčiau siūlyta, mokėta, ar padengti laikymo išlaidas: Mun nebatsiū́lė [pirma siūlytų pinigų],
ir nepardaviau arklio. Dabar jau anam už tą kumelę nė pusės nebatsiū́lo. Tu dideliai geras kupčius esi, ka nė muno piningų neatsiū́lai. Mun brangiai kaštuo [ja] lesinimas, o nėkas piningų neatsiūlo – nešiuos vištą numie.
įsiū́lyti.

1. įkalbinti, kad imtų, pirktų ar pan.: Led įsiū́liau jam obalį. O tą vakarą – net baisu – nei vakarienės jam įsiūlė, nei žodį iš jo ištraukė. Valgyt negali insiū́lyt vaikui. Pradėjo įsiū́lyt žemes dirbt. Insiū́lė ir man kaip sveikam ligą. Buvo prekių užversta, negalėjo ir įsiū́lyti. O anie atsvėrė (įsiūlė) jam trisdešimts sidabrinykų. | Skaniau [viščiukai] pasimasina, kruopų sunku įsiū́lyti. Dabar jau galima kast, o anksčiau visai nėjo įsiū́lyt (kastuvas nelindo) .

2. pasiekti tam tikrą sumą, didinant pirkti norimo daikto kainą: Šešias tūkstantes įsiū́lė už kumelę. Kiek jam įsiū́lė už tą meitėlį?

3. įsikalbinti, įsigerinti, kad priimtų kuo: Negaliu niekam įsisiū́lyti, niekas manęs neima. Kiekvienos širdelė tvaksi, kad tik kaip galėtų jam įsisiū́lyti. Piršlybų scena, kurioje Bušė begėdiškai stengiasi įsisiūlyti Pikčiurnai, nupiešta su ironija, šaržuojant. Siūlykis, gal įsisiū́lysi anam į gaspadines. Tai neintikau, neinsisiūlyjau savo jaunam berneliui. Valnai tam įsisiūlijo ir prižengė dirbti ano darbo. Ir didžiu ižkalbėjimu mokslo savo žmonėmus įsiūlytis stengės. Smerčiui nė įsisiū́lysi, nė atsiprašysi. Dievui neįsisiūlysi. Įsisiū́lė ji pas mus kai vilkas į kūmus.
išsiū́lyti.

1. kalbinti pirkti, imti ar pan.: Ta moteriškė žuvių išsiū́lo. Pirma [pirkėjams] buvo išsiūlyta žagarų krūvos. | Visus bernus išsiū́lyjo, ir nei už vieno nejo.

2. įsiūlyti
3. Pati pat sesiulė pamergiuos išsisiūlijo.
pasiū́lyti.

1. pakalbinti paimti, nupirkti, kuo pasinaudoti ar pan.: Pasiū́lė žemės daugiau pasiimti, sako – mažažemiai esat. O ką gers, kad skinkio jam nei viens nepasiū́lo? Didelis svetys, reik juo geriau vis pasiū́lyti. Pasiū́lė du buteliu alaus, tas nė imt neėmė. Kad do pasiū́lia kas, tai tada valgo vaikas, o kad ne, tai ne. Pasiū́liu ką, nenori – neima. Ant vestuvių ir aš pribuvau, bet nieko negėriau, nei nevalgiau, ba man nepasiūlė. Še, gerk ben šalto vandens, sakysi, nė šalto vandens nepasiū́lė. O kas pasiūlys jam nakvynę, kas lauks jo prie šilto židinio? Pasiūlė savo paslaugas. | Pasiū́lyk gert karvei, nuo ryto negirdyta. pagrasinti kuo: Aš jam pasiū́liau vėzdą par nugarą. Pasiū́liau į snukį, tai atsikrėčiau [nuo girto]. Man jau kalėjimą pasiū́lo, visa.

2. pažadėti tam tikrą kainą, atlyginimą: Jis jai pasiū́lė negirdėtą algą. Kiek tau pasiū́lijo už šituos kviečius? Nuvežk ką parduot – vienas kiek pasiū́lė, kitas daugiau neduos. Senas laužas, pasiū́lė [pirkėjas] pačius nėkus.

3. įsikalbinti, kad priimtų kuo: Pasisiūlau ant paslūžijimo, pagalbos. Šisai ponas pasisiūlo pagalbą atnešti. Kad turėčiau daugiau laiko, pasisiūlyčiau bendradarbiauti, bet dabar negaliu. Susižvalgėme viens į kitą, sumurmėjom, sukosėjom, bet nė vienas neišdrįsom pasisiūlyti. Pasisiū́lė jam mergikė gera, ką darys vyras – ženijos.

4. pakviesti, patarti ką daryti, ko imtis: Tas vyras jam pasiūlė pasilsėti, ir Bliundžius atsisėdo. Slūžbą pasiūlau. Jai pasiū́lė pieninėj gerą vietą.

5. iškelti, parekomenduoti: Pasiū́lyti kandidatus. Susirinkusieji priėmė pasiūlytą rezoliuciją. | Pasiūlyti tostą.
čė̃są pasiū́lyti pasveikinti: Reikė pasiūlyt čėsą.
rañką pasiū́lyti. pasipiršti.
pérsiūlyti

1. daugiau siūlyti, duoti didesnę kainą: Brangiau už kitą (pa) siūlyti, persiūlyti. Par daug pársiūliau, pirkdamas arklį. Siūlyk pársiūlyk, gal tada parduos.

2. iš naujo, pakartotinai siūlyti.

3. liautis siūlyti, daugiau nebesiūlyti.

4. perleisti, paskirti: Tėvas pradėjo pasent, jau man gaspadorystę pradėjo parsiū́lyt.
piesiū́lyti. įsiūlyti 1: Būrams pysiū́lys [sėklų],
būreliai pirks.
prisiū́lyti.

1. įsiūlyti 1: Niekaip negalėjau vaikui prisiū́lyt valgyt. Močia neprisiū́lis: kai [sūnus] nenorės, neims (neves) . Kap prisiū́lija, tai paragaunu.

2. siūlyti 1: Labai gražias riebsilkes bačkose bei pagal kapą prisiūlo pigiausiai. Velnias ir atėjo …, visą šepelį (= kartį) sidabrinių pinigų prisiūlydamas.

3. daug visko siūlyti: Prisiū́lė ma [n] visokių, o ta tik geriausia, i gana. Kiek jin man prisiū́lijo visko: i megztinių, i kojinių – tik pirk!

4. įsiūlyti
3. Jis man prisisiū́lė per pagalbininką. Čia prisisiū́lė toks berniokas. Jis prisisiū́lė drauge keliauti. | Jis prisisiū́lė (kad jis norįs) už tėviškę mirti.
susiū́lyti.

1. didinant kainą, pasiekti tam tikrą sumą: Susiū́lė penkias tūkstantes už trobą. Kainą susiū́lo, giria arklį.

2. siūlant viską parduoti, visko atsikratyti. .


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'atsiulyti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x