apsiskirstyti

skìrstyti, -o, -ė. skirti.

1. skaidyti į dalis: Ar ne gražu žiūrėt, kaip Gryta, jau prisiverpus, skìrsto verpalus aust ir audus baltina drobes? Kap yra kam skìrstyt, bematai ir suveri in nytis. Neskìrstydavai [bičių],
kaip daba ka skìrstai. Skirstomoji lenta. Skirstomoji drėkinimo vaga. Skìrstomas punktas. | Reikia valgyt česnako: česnakas kraują skìrsto (valo, gaivina) . Skìrstosi ir susimegzdo siūlukai.

2. atrinkinėti (iš būrio): Skìrstau savo avis iš būrio svetimų.

3. dalijant davinėti: Dovanas skìrstyti. Lėšas skìrstyti statybai. Mano tėvelis verks nevirkdytas, margąsias karveles skìrstydamas. | Sako, skìrstis namus (butus) . Pinigus skìrstės skìrstės – nepasdalijo.

4. matuoti (žemę), nustatant ribas: Muno buvo š [v] ogeris ten matininkas, ejo skìrstydamas į kulionijas. Sako, kad nė žemės neskìrstys.

5. pradėti atskirai gyventi: Vyrai suaugo, jau reikia skìrstytis, dalis pasimokėti. Žmonės skìrstėsi viensėdžiais.

6. grupuoti, rūšiuoti: Visa gamta skirstoma į dvi dalis: į gyvąją ir negyvąją. Metus jie skaito pagal saulės ir mėnesio apsisukimus, bet jų neskirsto į savaites. Žmogaus para skirstoma į tris vienodus laikotarpius: darbo, poilsio ir miego. Skìrstė į pulkus, į batalionus. Pagal šias paradigmas veiksmažodžiai skirstomi į tris asmenuotes. Romantizmą linkstama skirstyti į pažangųjį ir reakcinį. | Vaikelis tuo pradėjo pirštus skirstyti [skaičiuodamas] ir lūpas krutinti.

7. atrinkinėti ką geresnį, tinkamesnį: Aš viską valgau, ma [n] neskìrstykit. Jau aš skìrstau, kuri geresnė. Bešnekučiuodami ir pradeda jaunuosius į poras skirstyti. Nereikia skirstytis, kas gardu ir kas negardu. Aš jau imu nuo krašto, nesiskìrstau: čia buvo žibantỹs [saldainis],
daba žaliuką imsiu. Tegul jis jau nesiskirsto per daug. Etmė visai nebloga merga. Atsargiai, Marel, nesiskirstyk per daug….

8. pavesti užimti (vietą, pareigas), užduoti atlikti (darbą): Skìrsto, kas ką daris. Kelius. skìrstydavo nuo žemės. Darbų nė [ra] ko skìrstytis [šeimoje]:
mano dvi rankos i tavo dvi rankos.

9. sklaidyti, blaškyti: Vėjas pelenus skìrsto. Motina ėjo su grėbliu rankose tėvui iš paskos, skirstė pradalgius džiūti. Jis. ateis, tuos žirnius pradės skìrstyt naktį. Beieškodama jam galvą ir beskirstydama pluoštus plaukų, pradėjo verkt. Kiškelis ėmė skirstyt, žiūrinėt plaukus. Mano plaukeliai, o geltoniejai, nesiskirstyste vėjo pučiami. Pūkas gi kiek skìrstos iš paduškų (skverbiasi pro impilą) . | Mum dainuojant, balsai skìrstosi (nesiderina) . stumti į šalis, praskleisti: Eina Juozulis per klėtelę, giminėles skìrstydamas, savo tėvelio ieškodamas. Jūs meilė debesis nelaimių skirsto, prie jūsų aš be baimės ir ramiai galiu užmigti. Debesys skìrstosi, nustos lyt.

10. vykti kitur iš vienos vietos, išsivaikščioti: Netrukus pradėjom skirstytis, aš išvažiavau į Panevėžį, o J. Jablonskis pasiliko Vilniuj. Tuojau visi po vieną, po du pradėjome skirstytis. Pavakare visi linksmi skirstydavosi namon. Žiūriam, kad da niekas iš baliaus nesiskìrsto, nėr kaip ir mum išeit. Skìrstanties liūb kars piršlį tą.

11. išsituokti, nustoti kartu gyventi: Dabar mada skìrstytis: menka kiek – purkš purkš!
apsiskìrstyti didumai išsivaikščioti, išsisklaidyti: Svečiai apsiskìrstė.
atskìrstyti.

1. atskirti 3: Servitutinykus atskìrstė ir padarė kaimą.

2. paskirstyti
3. Perskirti ties valdžia, lietuviai atsiskirstė ir ties tikėjimu.
išskìrstyti. išskirti.

1. suskaidyti į dalis: Neižskirstytas. Nūvežė į Mažeikius, mumis išskìrstė į dvi grupes. Po šakiūtei visą išskìrsčiau jurginį i pasodinau. Po vieną išskìrsčiau, išsodinėjau [česnakus]. Juk pirmai nežinojo, kaip jas. išskìrstyt. Kūlynuose išsiskìrstydavo ant keturių šalių; nuo laukų – du piemenys, nuo vieškelio – vienas, nuo miško – vienas, nuo namų – du.

2. dalijant atiduoti: Buvo mašinos, tai an sodžiaus išskìrstė [jas].

3. suskaidyti pagal būdingas ypatybes, sugrupuoti: Geriaus ižg pačios evangelijos permanysime, ižskirstę ją ing tris dalis. Šitą mokslą ižskirstysime ing tris dalis. Padoriai ir apyvaizdžiai išmintis Dievo ižskìrstė metą darbo ir algos.
išskìrstytinai. Ižskirstytinai.

4. pradėti atskirai gyventi: Ir dovydiečiai (Dovydų kaimo gyventojai) viensėdžiais išsiskìrstė. Daba tai jie jau išsiskìrstė, išleidžiau visus į svietą.

5. išdalyti: Prie lenkų išskìrstė an viensėdžių. Išsiskìrstė per mus visi. Mes buvom išsiskìrstę ūkes.

6. išsišakoti: Tėvas nuvijo jam virvę: vienam galui buvo kilpa, ė kitas galas išsiskirstė ant devynias šakas.

7. sklaidantis išnykti: Kai išgėrė raskažnykų skystimo, tai guzai išsiskìrstė. Rūkas išsiskìrstė. Vieni patarė pasilikti laive ir laukti, ar neišsiskirstysią ledai. Išsiskirstė kaip Grigo bitės. Išsiskirstė kaip Samuolio bitės. iširti: Tas slibinas kai krito tiesiog į tą laivą, i tas laivas išsiskìrstė jau – sudaužė jį. Ka pribėgs prie vartų, pamosuos su lazdele – vartai atsikelia, pribėgs prie tvoros – tvora išsiskirsto.

8. išsklaidyti, išblaškyti: Tos bjaurybės [vištos] visas pabiras išskirstė po klojimą. Sudegsiu ryt ant laužo, išskirstys vėjas pelenus.

9. išsivaikščioti: Susirinkusieji išsiskìrstė. Pasivėlinome, tai susirinkimą radome jau išsiskìrsčius. Dabar išsiskìrstė visas jaunimas. Būreliais po tris po keturis išsiskirstė kaimynai. Draugai išsiskirstė kiekvienas savo keliu, jo varge visai nežiūrėjo. Kai mergos baigia verpt, visi dainuoja ir galų gale išsiskirsto. | Pavasarį vikšrai išsirita ir po kelių dienų išsiskirsto po medžių lajas. Visos baigiam išsiskìrstyt (išmirti) .
nuskìrstyti. nuskirti.
paskìrstyti; . paskirti.

1. dalijant atiduoti: An rytojaus pats pirminykas paskìrstė šieną. Paskìrstyti lėšas. Lauktuves paskìrstyti. Tas valgio paskirstymas niekai – vienam paskirstyk, kitam paskirstyk. Pasiskìrstyti turtą.

2. padalyti (vietas, pareigas, darbus): Kiti čia šiaudus veš, kiti šį tą, ką čia paskìrstys. Išrinktoji valdyba pasiskìrstė pareigomis. Visi [vaikai] greit sutiko žaisti teismą ir pasiskirstė, ką kuris turės atlikti.

3. suskaidyti į dalis: Paskìrstė pirmiau normom linus [rauti]. Paskirstyti į skyrius. Paskìrstyti atostogų laiką. Kongreso dalyviai pasiskìrstė sekcijomis. Plėšikai suėjo į miestą be mažiausio įtarimo, pasiskirstę po du ar tris vyrus. Nuomonės pasiskirstė. Balsai lygiai, lygiomis pasiskìrstė. sutvarkyti, išdėstyti (?).

4. išrūšiuoti: Paskìrstė obuolius pagal rūšis.

5. pažarstyti, pasklaidyti: Paskìrstyk plaukus, padabok, kokia aš nuplikus. Tyčiom tokias žemes paskirsčius ir užkasus kiek te pinigų. Pamindykie juodą žemelę, paskirstykie žaliąją žolelę, ten rasi laimelę ir savąją dalelę.

6. išsisklaidyti: Laukiu, kol pasiskìrsto, t. y. išskysta. Antrądie Kalėdų galėsim [samdiniai] pasiskìrstyt kas sau. Po pietų kiti pasiskirstė prigulti. Ties kuriuo kiemu pavasarį žąsys skrisdamos pasiskirsto, tame kieme sutartos vestuvės iširs.

7. išdėstyti tam tikrame plote: Ši konstrukcija piramidės svorio jėgą paskirstė į šonus ir sumažino slėgį į lubas. Nutupiant kūno svoris paskirstomas ant abiejų kojų. Dažniau gali nušalti slyvų, vyšnių ir žemaūgių vaismedžių šaknys, nes jos sekliai pasiskirsto. | Filosofijos medžiaga pasiskirsto tarp įvairių pozityviojo mokslo šakų.

8. retai, toliau vienas nuo kito sustoti: Ben kiek pasiskìrstę, tai per visą miestą vaikų eilia.
pérskirstyti. perskirti; iš naujo suskirstyti: Perėjimas į taikiąją ekonomiką vykdomas perskirstant darbo jėgą tarp liaudies ūkio šakų. Persiskirstomoji leukocitozė.
praskìrstyti. praskirti.

1. praskleisti: Traukė pirmyn, praskirstydamas krūmus.

2. padalyti, paskirstyti. . Krūvoj nesugyvens visi, vis reiks prasiskìrstyt.

3. kiek paskleisti, prastumdyti, prasklaidyti. . Debesys prasiskirstė, ir ėmė šviesti saulutė.

4. išsisklaidyti, išsivaikščioti: Po pietų svečiai prasiskìrstė – kas sau išvažinėjo.

5. liepti išsivaikščioti, išvaikyti: Par pietus buvo daug susirinkę, ale pirminykas atvažiavo ir praskìrstė.
priskìrstyti. priskirti 4: Priskìrstyti daktarai palatums.
razskìrstyti. razskirti 1: O paskui kap razskìrstė rajonais, tai Ignalinon [reikia važiuoti].
suskìrstyti. suskirti.

1. suskaidyti į dalis: Knyga yra suskìrstyta į skyrius. Žvaigždėlapy dangus suskirstytas sklypeliais – kaip bandymų laukas. Į karuominę mes buvom į kuopas suskìrstyti. Jau pulkelis suprašytas, į poreles suskirstytas. Tame plote, nelygiai susiskirstę, gyveno šimtas aštuoniasdešimt milijonų žmonių. Raudonumas susiskirstė dėmėmis ir pamažu išnyko.

2. padalyti. . Galim visi susiskìrstyt [žemę].

3. surūšiuoti, sugrupuoti: Taip skirstyti antrininkės sakinio dalys, kaip jos čia suskirstytos, didelio reikalo nėra. Tik dykaduoniai, tinginiai ir pastumdėliai suskirstė darbą į „juodą“ ir „baltą“. Pagal podirvio laidumą visas Lietuvos dirvas galima suskirstyti į dvi kategorijas.

4. suirti: Jau ta kėdė seniai susiskìrsčius.
užskìrstyti. užžerti, užberti: Senis pinigus įdėjo, kiek te jis žemėm užuskirstė.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'apsiskirstyti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x