apmažinti

mãžinti (-yti), -ina, -ino.

1. daryti mažesnės apimties: Reiks mažint kepurė – krinta ant akių. Nuotraukas galima didinti ir mažinti. Taipo mūsų tėviškės dalis mažinama. Nedaleido …, ribas vedant, mažinti žemes. Juoda spalva mažina drūtumą (plonina) . Aš kap tas žvirblys – pilvas mano mãžinasi (vis mažiau bevalgau) . | Jau lempa mãžinas (pradeda gesti) .

2. daryti mažesnį kiekiu, skaičiumi: Kenkėjai ir ligos, žalodami vaismedžius bei vaiskrūmius, mažina derlių. Mato tie vilkai, kad juos per daug mažina (šaudo) . Tas vaikis bulbes kad mãžina, kad mãžina (valgo) . Visi valgom, visi mãžinam, o dirbti nėra kam. Vieną mãžina, kitą gražina (vieną daiktą pardavęs, perka kitą) . Turi didinti turtą, o dabar viskas mažinasi. Neskundžiasi upelis, kad vanduo mažinasi! Sniegas ant laukų kožną dieną mãžinas. Jau mãžinas pienas. Kap vištos tūpia (peri), tai kiaušiniai mãžinas, tuoj visai nebus. Mergos Dievą prašė ir grometas rašė, kad vaikiukai ženytųs, mergių pulkai mažintųs. Gatavykite sau … skarbą, kursai nesimažina. Gėrėjos tuo, jog mažinas neprieteliai pasaulės. Gyvata mūsų norint visados mažinas, vienok niekas nejaučia, jog mažinas. mažiau pasilikti, laikyti: Reik mãžinties iš gyvolių, maž tėra pašaro.

3. daryti ko mažiau, negu reikia: Čviekų tai nemãžink pirkt, ba matai, kad vis tiek reiks. Davęs duok ir nemãžink.

4. silpninti, menkinti: Traukinys ėmė mažinti greitį. Kūno temperatūrą mažinantieji vaistai. Šilko patvarumą mažina ir saulės spinduliai. Skaudėjimas mãžinas. Mano kantrybė vis mažinasi. Jo sveikata visai mãžinas.

5. dėtis mažu, nedidelio ūgio: Nesmãžink, ir taip nedidelis.

6. laikyti, kad ko per maža duodama yra; nepasitenkinti tuo, kiek duodama: Mãžinties alga (norėti didesnės) . Nėra ko mãžinties, daugiau ne ką gausi. Jeigu tu ir su tiek mãžinys, tai nė biškio negausi.

7. laikyti mažesniu, žeminti: Savęs nemãžink. Elžbieta, teipajag mažindama save, darosi neverta jos atlankymo. Ko tau prieš jį mãžintis! Vienas [iš vedusiųjų] tura mažinties (nusileisti), antraip nebūs gyvenimo. Matai, kas dedas: tokie krupiai, o nemãžinas nė biškio, pryšais šoksta. O teip negal kitaip, tiektai pult, tiektai mažintis.
apmãžinti.

1. padaryti mažesnį dydžiu, apimtimi: Kaip stojo vyrai pjaut, kaipmat apmãžino didumą rugių.

2. padaryti truputį mažiau (kiekiu): Dabar medžiotojų apmažino truputį. Skolų nieko neapmažino. Dabar musių apsimãžino kiek. Tegul žmonių apsimãžins, mažiau paliks, tai mes dar pas jį užeisim pavalkų paderėt. Žolė apsimãžinus, apsiėdus. mažiau pasilikti, turėti: Tų kiaulių apsimãžinom par vokyčių laikus.

3. sušvelninti, pasilpninti: Kai skausmus apmãžinu, lengviau sirgt. Apmãžino ponų galybę.

4. ne tokiam išdidžiam pasidaryti: Apsimãžino ir mūsų ponas, kaip dvarą atėmė.
išmãžinti. maža palikti, apnaikinti: Išmãžino barsukus. Paukštės išmãžina kirmėles. Išmãžinom jau mažne visas kiaules, nekas ir beliko. Dabar miškai išsimãžino. Išsimãžina žmonys par karus. Vis mažiau, mažiau, išsimãžino ir liko suvis nedaug. mažai beturėti, daug netekti: Šį metą smarkiai išsimãžinom iš karvių.
numãžinti; .

1. padaryti mažesnį (dydžiu): Nedidelis ma stogelis, ir tą numãžinsi.

2. padaryti per mažą apimtimi: Kam dabar tu tą pirštinę numãžinai! Numãžino gi kepurę, kad negali ažsidėt. Gražinai gražinai ir numãžinai. Begražindamas numãžino. Tik žiūrėk, nenumãžink batų. Numãžinai par daug. Nusimegzk gerą megztinį, tik nenusimãžink.

3. mažiau duoti, skirti, palikti: Mums numažino žemės, o prie to neduoda nė ganyklos. Numãžyt tai jam turi numãžyt [kalėjimo metus]. Numãžino tus mokslus lig šešių metų. Ėmė šnekėt, ka numãžintų kokių daiktų [prašomų]. Nieko nė numažint, nei pridėt nereikalas. | Jug aš tave numãžinsu valgydamas (apvalgysiu) – nevaišink munęs. Lauką nenorėčiau nusimažinti. Nusimãžinsu šnapšo gerti, ale neužsikarsu bobos.

4. padaryti mažiau gausų, mažesnį kiekiu: Katalikus Žemaičiūse padaugino, o netikėlius numažino. Tuo tarpu be nenusimažins žmonys, eisiu truputį pasivaikščioti. Pašaliais truputį nusimažino žmonių. Nusmãžino aruode grūdų. Nusmãžino žolės in pūdymo, tai nusmãžino ir pieno. Nusimažino mūsų vaisko didumas.

5. per maža ko padaryti: Bijodamas nudauginti, numãžinau. Nusimãžino įsidėti varškės [į lėkštę].

6. susilpninti: Numãžink savo galybę. Negi gal troškimą savo kitaip numažinti ir užgesyti. Veikiaus numažins ligą. O idant būtų numažinęs rūstybę savo. | Numãžina kiek (sumažėja šaltis), ir vėl šąla. Vėjas jau šiek tiek nusimãžino. Jau vėtra nusimãžino. Šiandiej šilčiau kiek: vėjo nėra, nusmãžino, nepusto. Jau nusmãžino liga. Karštis nusimãžino [ligoniui]. | In seniną sveikata nusmãžino. Senyn einant, atmintis nusimažina.

7. pažeminti: Jei vokietis prakiš, tai labai jį numãžins. Turėjo regėt giminę žmonių … teip numažintą ir teip nupuolusią. Numažinti yra teisieji tarpu sūnų žmonių. Nėr katram nusmãžina (nusileidžia, nusižemina) . Ans nusimãžino. Nusimãžino kaip vokytis pry spaviednės. Išpertų kailį velniuo, tujau nusimãžintų. | Su kepure esu nusimãžinęs (menkas, nekaip atrodau) – prasta bėr.
pamãžinti

1. padaryti kiek mažesnį dydžiu, apimtimi: Didelį pamãžink. Alksnis … savo drūtumą nuo pažemio iki viršūnės palengva pamažina. Mažas nepasdidinsi, didelis nepasmãžinsi. Išsitiesė taip, kad ir kupra jam pasimažino. Kad pridedi – pasimãžina, kad atimi – pasididina.

2. padaryti ką per mažą: Pamãžino man tas šiaučius čebatėlius. Pasimãžinau kelnes, dabar nė ko daryt. Biškį pasimãžinau sau batus: kai apsiaunu, dideliai kojas spauda.

3. padaryti mažesnį skaičiumi, kiekiu: Noram pamãžinti kiaulių, jau lapus pabaigėm šerti. Pamažinti skaičių keliais kartais. Karvės užtrūko, dabar ir pieno pasimãžino. Mano kartos visi jau išsiskyrė, labai pasimãžino žmonės (išmirė) . Pasimãžina šienas kely. Man šiemet pasimãžino bičių – trys kelmai išnyko. Jo zopostas labai pasimãžinęs. Liekantiems gyventi sodžiuj žemės pasimãžino. nurodyti mažiau, negu yra: Mergaitės vis nori ant metrikų sau metus pasimãžinti. Jis savo metus pasimãžino.

4. per maža ko padaryti: Pamãžinau duonos pasiimti, dabar ir noriu valgyti. Nepamãžink išvirti košės – atsimink, ka visi pareis parsmukę. Man dalies visai pamãžino. Pamãžinau siūlų nupirkt, tai per trumpas [nertinukas]. Truputį druskos pamãžinau. O kad tave bala! Pamãžinau alaus įleisti – ir vėl bėk į kamarą!. Jūs pasimažinot (per maža užprašėte) – jums ir šimtą būtų davę.

5. susilpninti: Skaudėjimą traminti, pamãžinti. Ta liga labai jau sveikatą pamãžino. Prižiūrėti trisdešimt kuprių bus didelis vargas, jei tu anksčiau nedirbai to darbo, todėl pamažink savo rūpesčius dar dešimčia kuprių. Šaltis atsileido, pasimãžino. Balsas pasimažina.

6. paniekinti, pažeminti: Ir ji, supratusi, jog nėščia buvo, pamažino (paniekino) ji ponią savo priš save. Pats pasimažino ir … pastojo lygus kitam žmogui.
prasimãžinti sumažėti skaičiumi: Čia buvo daug kareivių, jau dabar prasimãžino. Ben kiek prasimãžintų – viena kiauliotė belikt.
sumãžinti.

1. padaryti mažesnį dydžiu, apimtimi: Per didelį maišą pasiuvei, reikia sumãžinti. Sūdą sumãžinau bedailindamas.

2. padaryti mažesnį skaičiumi, kiekiu: Šimtą sumažinę penkiais vienetais, gausime 95; sumažinę šimtą penkiais kartais (sykiais), gausime dvidešimt. Sumažint turtą. Kap tik nedaganyk, ir gera karvė sumãžina pieną. Algą jam sumãžino. Nakties dabar ilga – reiks sumãžinti miegą. Baugštam arkliui sumãžink abraką, tai nešokinės. Jo lobis jau didei susimãžinęs. Priešų skaičius susimažino. Po švenčių ir darbai kiek susimãžino. mažiau beturėti: Susimãžinau iš turto.

3. susilpninti: Kas kitam sveikatą sumažino, tegul kaip nors jam už tatai atlygina. Karštas ir šaltas maistas sumažina skonio jutimą. Sumažinti greitumą. Liepos žiedai karštį akių sumãžina. Susmãžino sveikatą.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'apmazinti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x