aplapoti

.
lapóti, -ója, -ójo

1. leisti lapus, klėsti: Jau medis lapó [ja],
t. y. klesčia, skleidžia lapus. Žolė pradėjo augti, lapoti dideliais lapais. Geras, matyt, tabakas, kad taip lapója. Ant tų kelelių žolelė nežėlė, medelis nelapojo. Kokiais žiedeliais pražysi, kokiais lapeliais laposi? Vai putin putinuži, kur augsi, kur laposi, kur žiedelius sukrausi?

2. turėti lapus, žaliuoti: Pas tėvo dvarą jovarai žaliavo, aukso lapais lapojo. Miškas lapoja, pievos žaliuoja, reik arklas vežti. Kada taip esti? Bėgsiu per jūreles …, kur neaug rugeliai, nelapo [ja] kvieteliai. Bet nebuvo čia laimės tada, vien tik vargas pavartėj lapojo (klestėjo, vešėjo) . Vargas šakojo, vargas lapójo, vargas vartus kilnojo.

3. gyventi, būti, gyvuoti: Kaip ir kur sveiks belapóji? Mane sumušęs, nebilgai su manimi telapótumei, t. y. gyventumei po mano lapais, po gera širdimi. Man rodos, tas ligonis neilgai belapós. Iš kur kokį ištrauks, nusamdys, kiekvienas kelias dienas telapojo (tepabuvo) .

4. laimėti, pelnyti: Na, ar lapójai ką ten nuejęs? Nedaug ką iš dėdės telapósi. Lapójo žuvies, bet nedaug.
aplapóti. apaugti lapais: Pro dar neaplapojusių medžių šakas Grėtė spėjo pamatyti šmėkšterėjant kulnis kažkokio vyriškio. Sausa lazda kai išsprogs, žaliais lapais aplapos. Apsilapója medžiai ir krūmai. Apsilapójo kopūstai, pradės galvas siausti. | Apsilapójęs (žolynais apsikaišęs) lyg Sekminių karvė. Apsilapójus (apkibusi lapais) kaip karvė.
įlapóti. įgauti lapus, sulapoti: Vasarą, kad lankos žydėjo ir medžiai įlapojo, linksminos jaunuomenė dieną ir naktį. Kad gegužė, medžiams neįlapojus, pradeda kukuoti, tai tą metą vagys nepasislepa. Su žole apaugusios krantos buvo įsilapojusių pygmedžių applėstos.
išlapóti.

1. išleisti lapus, apaugti lapais: Kai tik saulė švelniau pašildys, ieva išlapos, apsikraus baltomis žiedų kekėmis. Krūmaliai išlapójo, būs pavasaris. Žiūrėk, kaip gražiai mūsų obelė išlapójo! Išlapójo kopūstai. Sausos lazdos kai išsprogs, žaliais lapais išlapos, tada sugrįšiu. Tai gražiai dygo, tai bumburavo, tai gražiai išlapojo. Išsilapójo šakos, t. y. į lapus išėjo, sugožė, suklėstė miškas. Išsišakojo didžiom šakelėm, išsilapójo žaliais lapeliais.

2. išaugti, išvešėti: Diegas baltu beržu išlapójo. O kai aukštai išlaposiu, spurgus užauginsiu. Išlapojo į devynias šakeles. Tai gražiai išlapojo, šakužes iššakojo. Tokia obelis buvo, ant viso daržo išsilapójus, ir par vieną vasarą nudžiūvo.

3. išgyventi, išbūti: Par žiemą išlapojo, o pavasarį mirė.
nulapóti. lapais nuaugti: Šis tabakas labai nulapójo. Liepės lapeliais nulapojo. Jis. nušakojo beržo šakelėm ir nulapojo klevo lapeliais.
palapóti. laimėti, pelnyti kiek: Nu, Joniuk, ar daug palapójai šiandien gero?
pralapóti. praskleisti lapus: Žiūrėk, pernakt jau kiek mūsų obelė pralapójo.
sulapóti. išleisti lapus: Retas pavasaris buvo, kad sulapojusių ąžuoliukų nenušaldytų vėlyvosios šalnos. Miškas sulapójo jau ir suklėstė. Visi medžiai sulapojo, ne visi žydėjo. Reikia lieti kopūstus, kol susilapõs lapai.
užlapóti.

1. sulapoti: Medžiai jau užlapójo – gerai aniems slapstytis.

2. išsiskleisti, apklėsti: Lapai užlapója, ir nebeauga žolė.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'aplapoti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2009 - 2020 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Žemėlapis