aplamdyti

lámdyti, -o, -ė.

1. glamžyti, maigyti, raukšlėti: Kam lámdai apykaklę? Šeimininkas lamdė lamdė tą veršeną, bet nieko ji jam nepasakė. Susirišk skarelę kaip žmogus, nelámdyk. Žėdnas lámdysis, negi vilnonis.

2. trinti, mankyti: Ans sustyrusį autą lamdo.

3. gniaužyti, spaudyti, niurkyti: Nelámdyk avino (kirpdamas užgulęs). Bepigu už save mažesnį lámdyti. Meška pradėjo velnią lámdyti.
lámdytinai. Lámdytinai išlamdė vyras pačią, nemušė, mėlynės nebuvo. Ko te lamdais po šakas (treška šakos, triūsia po jas). Jis žaidžia, o tie šoka, o lamdos po erškėčius: susibadė, susikruvino, rėkia kaip tik galėdami. mindžioti: Gaidys lámdo vištas.

4. laužyti, gadinti: Kam lámdai dviratį, kad nemoki važiuoti! Na, ale gerai anie ir lamdo tą naująjį vežimą po tokius kelius. Ką čia lámdai tą kurvį (krepšį) !. Kam lámdai stalą, jau ir taip jis kap kibykla (visas iškleręs) . | Nelámdyk (nelaupyk) tos duonos, dailiai raikyk. daužyti, ardyti: Artilerija lamdė apkasus.

5. kaišti (kailį): Lámdau kailį – reikia kailinių.

6. dresuoti, pratinti prie darbo (gyvulius).

7. mokyti, lavinti, auklėti: Mano sūnus suvisu neturi galvos mokyties – lámdžiau aš jį, lámdžiau ir tik tik kiek pramokiau. Lámdžiau lámdžiau visą dieną, tai šiek tiek pramoko.

8. prastai, nemokant kuria kalba kalbėti: Kuningai … lamdo lietuvišką kalbą, sakydami pamokslus.

9. sunkiai eiti, bristi; kapanotis: Par cielą naktį lamdės po pelkes.
aplámdyti.

1. kiek suraukšlėti, apglamžyti: Vokas buvo gerokai aplamdytas ir pageltęs.

2. apmaigyti: Kanapių saują su kojomis aplámdyk ir tada mink. Jam pagailo šito protingo, gabaus, gerokai gyvenimo aplamdyto paauglio.

3. apmušti, apdaužyti: Menkas būtų malonumas, jei mus čia (minioje) aplamdytų. Ale gerai ir aplámdė vienas antram šonkaulius. Bet kojos neklauso, aplamdytos strėnos smelksta.

4. aplaužyti, apgadinti: Šeškus ne visai vykusiai nutūpė ir šiek tiek aplamdė sklandytuvą. Ale mašiną, bekuldami rugius, gerai ir aplámdė.

5. papratinti, apmokyti, kiek prajodinėti: Aplamdau arklį.

6. pramankštinti, pramiklinti: Reikia jį truputį aplamdyti, gal kiek gyvesnis pasidarys.

7. kiek pramokyti, pralavinti: Kad žinotumei, koks ans pirma buvo rudnagis, dabar aš jau aną šiek tiek aplámdžiau. Apsilámdė jau biškį; atejęs gi nieko nemokėjo dirbt.
dasilámdyti. sunkiai nueiti, pasiekti: Kolek dasilamdėm ina (in) Ačinską, turėjom visokios.
įlámdyti. įlenkti, įspausti: Ties pastovomis skardos įlamdytos.
išlámdyti.

1. suglamžyti, suraukšlėti. .

2. išgniaužyti, išmankyti, ištrinti: Sustyrusį nuo purvų autą išlámdyk. | Tu išlámdei savo pusę klojimo, t. y. ištrynei.

3. išmaigyti, apdaužyti: Pateksi į girtūklio rankas – išlamdys tau kaulus.

4. iškaišti (kailį): Gerai išlámdyk tą kailį – bus minkštesni kailiniai.

5. padaryti miklų, judrų, išmankštinti: Visados sunkiausia esti rytais, kol prasivaikštai, kaulus išlamdai. Tai kas, kad kelmas. Kariuomenėj išlámdys. Kad jis patektų į mano rankas, tai aš jį teip išlamdytau, kad per kačergą šoktų.

6. išmokyti, išlavinti: Jis pats papratęs dirbt, išlamdo ir vaikus. Savo vaiką noru išlamdyti į siuvėjus. Per gyvenimą žmogus išsilámdai in visus šonus. su vargu išmokti, perprasti: Kai išlámdysi gerai abėcėdles, tada skaityt bus geriau.
nulámdyti.

1. nuvarginti, nubaigti: Nulámdė, nujodė arklį. Nusilamdžiau tiek daug dirbdamas.

2. nužudyti, užgniaužyti: Rast y [ra] gyvas koks, o rast anus i nulámdė.

3. nuraminti, sutramdyti: Aš tuoj juos visus nulamdysiu!
palámdyti.

1. pamankštinti. . Bet jūs šitos mechanikos nebijokite, reikia tiktai smegeninę palamdyti!. Tegu sau po biskį pasilamdo.

2. paniurkyti, paglamžuoti. . Gyvenimas gerai palamdė.
pérlamdyti. smarkiai sumušti, sudaužyti.
pralámdyti.

1. pratrinti, aptraiškyti: Palauk, dar nevažiuok, gal tą gruodą kiek pralámdys. Pralámdžiau (prakrušau) ledus nuo kelio, t. y. pralaužiau.

2. pramankštinti, išjudinti: Žinai, koks anas buvo kelmas, ale kariuomenėj vis tiek bent kiek pralámdė. Kelkis, prasilamdyk truputį.

3. kiek pamokyti, palavinti: Dabar jaunieji mokyklose pralámdyti. Pralámdei kiek ir statyk prie žemės (prie žemės darbo) . Jis kiek pralámdytas yra. Be mokyklos prasilámdęs. Praslámdžiau šiek tiek iš savo galvos. Prasilamdė kiek ant knygos, ir gerai.
prilámdyti. priniurkyti, primaigyti: Tas ančiukas privoliotas, prilámdytas. Mane gerai prilámdė, net kaulai braškėjo.
sulámdyti.

1. suglamžyti, suraukšlėti: Sulámdė visus drabužius, dabar žmonėm gėda pasirodyti. Kam tep sulámdei popierą, kad nei rašyt negalima! Tie pašiūrėliai mano gerąją kepurę sulámdė. Taip negrūsk, bo labai sulámdysi. Sulámdytas, kaip iš šunio gerklės ištrauktas. Popierinė jų skrynelė, daiktus bekilojant, gerokai susilamdė. Parėjo namo visas susilámdęs.

2. suniurkyti, sumurdyti (įveikus): Tą vaikį i sulámdė į kertę. Sugriebęs aną sulámdyk į žemę, t. y. sugrūsk. Sulamdysiu kaip šiltą vilną. Anas tuoj jį kalboj sulámdys (įveiks) . Jūs erelis buvote, be reikalo jus gyvenimas sulamdė.

3. sulaužyti, sumaigyti: Žiūrėk, meduką sulamdei! Arklys vežimą sulámdė. Atsisėdęs toks sunkus, visą kėdę sulámdė. Per vestuves vienam bernui skobas (šonkaulius) sulámdė. Sulámdė griūdamas mašiną ir varosi paskiau kaip su karve.

4. nugalėti, sunaikinti, nugalabyti: Škalikų būrį užsiundė, ir vilką sulamdė. Nepasėkmingi mūšiai pas Chaironeją sulamdė Mitridato galybę. Vado valia ir kareivių karštis sulamdė visas kliūtis.
sulámdyti į kãmaną (kãmanon) smarkiai, visai sulamdyti: Sulámdžiau jį kãmanon.
užlámdyti.

1. niurkant prikamuoti, prigniaužyti: Kačiokas būt geras, kad neužlámdytas. lamdant galą padaryti, užniurkyti: Kačiukas vieną ančiuką užlámdė. Neužlámdykit mano vaiko benešiodamos. Ažlámdę (užkamavę) būt jį mokesčiai ir darbai.

2. nugalabyti, nužudyti: Vilką te ažlámdė.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'aplamdyti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2020 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x