apdalyti

dalýti, -ìja (-ỹja. dãlo), -ìjo (dãlė).

1. skirstyti į dalis: Dalýk tai į tris dalis. Jie dalìja tarp savę pasipylę krūvą pinigų. Gaudes (priebalsius) dalija į lūpines, gerklines ir dantines. Mūsų trijų vienas žirgas, kaip dalysma tą žirgelį. Per burteles ką daliju. Dalìjas tik dalìjas mėsa nuo kaulų. Mes šitus obuolius dalýsimės. Upė dalyjasi į dvi šaki. Ta malda Dievo ant daugio dalių dalijasi? | Debesys dalyjas, sklaidos. Dalykimės kad ir musę, bet per pusę. Ginčijasi kaip broliai, tėvo turtus besidalydami.

2. davinėti po dalį: Aš dalau sūrį, tu dalýk riešutus. Ubagam dalìja duoną. Kad protą dalijo, kame tu buvai? Ėmė duoną. ir dalijo jiemus. Vierniems geradėjystes dalija. | Mano dviratis nedalìjamas (neskolinamas) . Su Dievu ger [a] dalyt. perteikti vienas kitam: Dalytas džiaugsmas yra dvilinkas džiaugsmas. Susirinkusieji pradėjo dalytis mintimis.

3. skirtis: Kuriuo tikėjimu katolicku dalijamės nuog žydų, turkų ir naujakrikščių.

4. daryti dalybos veiksmą: Dalyti šeši iš trijų.
[su] mirtimì dalýtis merdėti: Daktarą tankiai išveža, gali namie nerasti, o čia žmona ir vaikas su mirtimi dalijasi. Nebėr jau, mirtim dalìjas, ė vis da visa maža.
apdalýti

1. skirstant išdalyti: Jau gerai apdalìjo dvarus.

2. dalijant duoti, apdovanoti: Svočia visus pusbernius pyragu apdalìjo. Vaikus obuolais apdalýti. Duodamas visą turtą išdalysi, o visų vis tiek neapdalysi.

3. sukirsti (iš eilės): Rytą ponas po nagaikai apdalijo visiem.
atidalýti.

1. atskirti: Abu ženklu. atdalija juos nuog tautų neištikimųjų. Atsidalìjo nuo brolių i gyveno vienas sau. Atsidalyk, dukrele, atsidalyk, viešnele, atimk palšus jautelius. Atsidalijo nuog tos šventos giminės. | Pagrius pirkelyna, jau sienos atsidalìję.

2. atiduoti dalį, skolą: Sviestais, šiuo tuo beatidalijo. Anas atdalìjo visas dalis, t. y. ką žadėjo, vis atdalijo. Visus brolius atadalìjo, liko vienas ant valako.
įdalýti

1. įduoti, įdavinėti: Įdalys kitiems, įskolins, paskui nė pats nebežino, kad įdavęs. Aš įdalijaũ dalis žėdnam padaliui.

2. padalyti: Kiemą į keturias dalis įdalýti.

3. skųsti: Ans žmones vokyčiams par karą įdalìjo.

4. įkirsti, suduoti: Anas man gerai botagu andalijo.
išdalýti.

1. išskirstyti: Išdalyk aną. tarp mūsų be krividos. Mano rūbus anys tarp savęs išdalijo. Mes išsidalýsim visi trys jo pinigus. Išsidalijo, išsiskirstė sodžiai. Išsidãlė, išsklido po visas kerčias. Ing dalis iždalytis negali. Strovė. išsidalydavo tenai ing keturias vyriausias upes (stroves). | Visa tauta buvo išsidalijusi ypatingais darbais.

2. išdavinėti dalijant: Išdalijaũ avilius. Ji išdãlė tas dovanas. Jis išdalijo žmones ing miestus. Eik, ižparduoki visa, ką turi, ir iždalyk elgetomus. Buvau išsidalijęs (išskolinęs) pinigus, ir visi prapuolė par vainą.
nudalýti.

1. duoti dalijant: Atvažiavęs tujau to pyrago visiems nudalìjo pakarčiui – nu didžiojo lig mažojo. Galgi mum nudalytai nor kąsnelį. Ubagėlis, juos sutikęs, dėl Dievo meldė jam dalelę nudalyti. Ir nudalijo jam jo dalį. Kas turi dvi jupi, tenudalija tam, kursai neturi. O lobį ir turtą pardavė ir nudalijo tai visiemus. Nudalìjo ana barščius nuo daržo. Ta gražybė jo yra paveikslu. visų gražybių, kurios. žadina, adant iž savo gražybės jomus galėtų nudalytis.

2. suteikti: Tave atvadinau, kad ir tu man pilną atleidimą nudalytumbei. Druska vandeniui savo sūrumą nudalỹja, duoda.

3. paskirstyti: Kamarnykas žemę dalijo dalijo i vienan galan (prastai) nudalijo.

4. dalijantis nusigyventi: Mūsų susiedai vienan galan nusdalìjo.
padalýti

1. paskirstyti dalijant: Namas buvo padalytas į mažus butus. Jie abu pasidalìjo tą pusę karalystės vėl parpus. Jie vis ta žeme negal pasidalyti. Pasidalijo rūbais mano. | Pasidalìję gyvena. Ir pasidalijo kaip Dargio vaikai kumelės plaučius. Ką tinginys padirbs – su velniu per pusę pasidalys. Su šiuo nė radęs nepasidalysi.

2. padavinėti po dalį: Šeimininkas padalijo vaikams po gabalėlį silkės. Padaliu padalìja obalius. perteikti: Jis parsiveža namo noro pasidalyti su savo tautiečiais visu tuo, ką pats buvo patyręs.

3. padavinėti iš eilės, dalimis: Padalýk man medžius, aš riesiu į riekles.

4. atlikti dalybos veiksmą.
pérdalyti.

1. perskirti dalijant: Pérdalyk miežius par du maišelius, nenešk viso. [Žmona] prikalbėjo, kad perdalytų siena didįjį kambarį pusiau. Perkūns, didei supykęs, jį kardu perdalijo. Turi tatai stukuosna perdalyti. Ir perdalijo anas žmones. ing du pulku. Du broliai savo turtą pérsidalijo perpus. Jautį teparduod ir pinigus tepersidalij. | Debesys pérsidalijusios, persisklaidžiusios.

2. iš naujo, pakartotinai padalyti: Pasaulinis imperialistinis karas buvo pirmas mėginimas perdalyti jau pasidalytąjį pasaulį.
pridalýti.

1. priskirti dalijant: In Apsą pridalìjo. Valstiečio šeima, dirbanti pridalýtą jai žemės sklypą.

2. priduoti iki valiai: Jau pridalìjot man [saldainių]. Kur tu čia visiem pridalysi, kad tik pats turėtum! Išlindau aš dangun, dáu (davė) man tę telaičių, pridalìjo man tę karvių.

3. padavinėti dalimis: Tu pridalysi, stogą stiegiant (klojant), t. y. priduosi šiaudus, kūlaičius.
razsidalýti. pasidalyti, išsidalyti: Per pusę razsidalìjo.
sudalýti. suskirstyti, išdalyti: Pagaliau paršas sudalytas į dalis, aplinkui stalai ir suolai mėsa apkrauti. | Vaikas knygą jau sudalìjo (suplėšė) !. Jie dabar susidalijo, po sau dirba žemę. Tie patys Mieškai kaip susidalijo, tai ir atsirado didelis sodžius. Žmogus. susidalijo sau laiką.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'apdalyti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x