antslėgti

slė̃gti, slẽgia, -ė. slė́gti, -ia (slẽgia), -ė (-o).

1. spausti sunkumu iš viršaus: Sloginu, slegiu, prispaudžiu. Akėčias slė́gia, kab anos nešokinėtų. Jis vežė nuo žardo nukarštus linus, vertė į marką ir slėgė akmenimis. Kopūstų nereikia slėgti kalkiniais akmenimis ir geležiniais daiktais, nes gali sugesti. Sūrį slė́gė su akmenimis, kad išrūgos išbėgtų. Sunkus tas [drėgnas] oras, rods, ka tavi kas slė́ga. Oi slegia mane sunki žemelė, oi spaudžia mane šaltos lentelės! Pilka žemelė slegia širdelę – negaliu kvėpuoti. Slegiant paviršiaus sluoksniams, tuštumos įgriūna, ir susidaro karstai. Sunkūs pilki debesys slėgė eglių viršūnes. Tamsi naktis slėgia žemę. Kūrybos tikslas – kelti žmogų į aukštybes, bet ne prie žemės slėgti. Svetima bėda pečių neslegia. glaudžiai apstojus spausti: O kad ejo, minios jį slėgė. jėga veikiant, spausti, tankinti, daryti mažesnio tūrio: Slegiamų dujų temperatūra kyla. netekti purumo, spaustis: Sniegas mernas slėgiasi žemyn.

2. spaudžiant gaminti, formuoti: Sušildysim varškės, šiandie sūrį slėgsim. Sklesčiai sūriuo slė́gti. Sūrį slėgti. Slėgtóji anglis. Padėk sūrį, ir tegu slegias. dėti ilgesniam laikymui, iš viršaus prispaudžiant: Slydokai yr valgomys, rudenė [je] auga tiltais, i anus slė́ga. Kamaroje laikė daržų vaisius, batvinius, kopūstus ir kitas žalesas, žiemai reikalingas, grybus slėgtus. Slėgtos kopūstų galvos atsto [ja] agurklus raugintus.

3. sloginti, spausti, sunkinti: Slėgutis slegiąs žmonis nakties laike par miegą. Kai tiktai aukštynaikas atsigulęs pradedu snausti, tujau ima muni slėgis slė́gti. Šiąnakt mane slėgė. Slė́ga muni toks oras, dvesu. Miegas slė́gia – turėtų ažlyt. Miegas slẽgia in vargo (prieš vargą) . Ta šiluma tokia sunki, ant daikto slẽgia.

4. neduoti ramybės, kankinti: Daugel nuodėmių slegia mano sąžinę, daug pikto esu daręs žmonėms. Tos pačios raudos krūtinę slėgs, ir ašaros riedės. Širdy jaučiau skausmą ir sunkumą: tarsi didelė našta slėgė krūtinę. Visus slėgė negera nuojauta. Ją ypač slėgė jo sekiojantis žvilgsnis, niūrus uždarumas. Domas matė, kad Račiūnas kenčia, kad jo tėvų ir draugų mirtis jį sunkiai tebeslegia. Jaunas autorius veržiasi iš jį slegiančios aplinkos į kovą dėl laisvės, dėl šviesesnės ateities. Liūdnų minčių slegiamas, nulingavau namo. Sunkinanti a slegianti griekai.
slegiamaĩ. Popietės tyla mieste ją veikė slegiamai.

5. engti, varginti: Darbo žmones slėgė nepakeliami mokesčiai. Dideli vargai slėgė mus. Ilgai slėgta liaudis pirmą kartą tvirtai pareiškė savo norą gyventi laisvai. Badas skaudžiai slėgė visą žemę. Nedaleidė, kad kas slėgtų juos.

6. smogti, suduoti: Tep slėgė į tuštimą, kad negalėjau iki kažin kol atsikvapstyt. daužti: Pranuli, slẽgiam pautais!

7. stengtis užgniaužti, slopinti: Visi širdies sopuliai, lig šiol slepiami ir slegiami, veržės dabar viršun.
sū́rį slė̃gti. toks vaikų žaidimas (virsdami gulasi vienas ant kito): Na, vaikai, sū́rį slė́giam!
antslė́gti.

1. užversti, užspausti: Medžius papjaustė teip, jog visu mažiausiu užgavimu Lietuvos karius, keliu eitančius, antslėgtum.

2. padėti ilgesniam laikymui, iš viršaus prispaudžiant: Sausas grybàs su bulbėms ančslė́ga, ka negestų.
apslė̃gti, àpslegia, àpslėgė. apslė́gti.

1. ištisai prispausti iš viršaus: Linus markoj akmenimis apslė́gti. Neapìslėgiau gerai linų, ir išnešiojo vilnys. Su sluogais àpslėgiau kopūstus kubile. O kad jį diegliai: neapslė́giau kopūstų, ir visi apgliaumėjo! Apìslėgiau sūrį ir išbėgau laukan. Apslėgiu varškę. Grius šitas mūras i apslė̃gs visus. [Akėčias] apslė́gia akmenais, kad dantes susgulėt, netabaluot. Suklosčius tabokus į popužus arba pluokštus, reik dėti į spaustuvus ir apslėgti. Žalias vainikelis žaliųjų rūtelių apslėgė galvelę ant vargių dienelių. Sūris jau apsislė́gė. apkrauti: Kraštą nuteriojęs, grįžo numie gėrybėmis apslėgtas.

2. suimti kokiam sunkumui, slogučiui: Tep apslė́gė mane miegas, i nepajutau, kap ažmigau. Apslėgtà, atsidust negaliu.
apslė́gta.

3. apsunkinti kuo kankinančiu, neduodančiu ramybės: Dievuli mano, kam mane šituo vargeliu apslė́gei? Širdys … sylvartu sunkiu esti apslėgtos.
atslė̃gti, àtslegia, àtslėgė. atslė́gti.

1. nuimti svorį: Atslė́k apvynius, t. y. slėgtuvus, sluogus nudenk.

2. neutralizuoti, panaikinti spaudimą: Tokia pat jėga atslė́gia kūną iš vidaus.

3. įvarginti spaudžiant: Šilta, kailiniai pečius atslė́gė.

4. pagaminti slegiant, paslėgti: Pas bobą karoj [o] sūris sūrmaišin àtslėgtas.

5. išbūti reikiamą laiką paslėgtam: Atsislė̃gus jakninė [dešra].

6. atsverti: Galėtumėm, inkišę tvoron kartį, pasisūpaut, tik kad tu manę neatslėgsi.

7. atsiremti: Atsislė̃k, o tai tau sunku sėdėt. Duokiam (duok man) nutverti stulpų, ant kurių namai stov, idant jumpi atsislėgčiau. Ir šitai Saulas atsislėgo ant savo ragotinės. atsisėsti: Ir jis prisakė žmonims, idant ant žemės atsislėgtų (pasisėstų).
įslė̃gtiį̃slegia, į̃slėgė. įslė́gti.

1. įspausti, įmygti į vidų. .

2. slapčia įeiti: Į [si] slėgė nes nekurios žmonės, kurios nuog seno užrašytos yra pirm to top sūdop.

3. įduoti kyšį, dovaną: Ką tu dabar darysi, įslė́gęs jam tokią daugybę pinigų. Būdavo, inslė́gei žandarui penkiarublinę, tai anas tavę nė nemato.
išslė̃gti, ìšslegia, ìšslėgė. išslė́gti.

1. išspausti, išstumti savo svoriu, įduobti: Prikroviau daug akmenų ratuos, net dugną išslėgė. Kitokio pavidalo ežerai telkšo daubose, išslėgtose ledyno liežuvių.

2. spaudžiant išgauti: Iš akmenio sunkos neišslėgsi.

3. spaudžiant pagaminti: Išslė́gti (sūrį).

4. išimti ką paslėgtą: Sūrius visus išslė́giau, t. y. iš slagų… išėmiau.
nuslė̃gti, nùslegia, nùslėgė. nuslė́gti.

1. nuspausti svoriu, prispausti: Pirma šiaudus ant tų linų užkrato, pasku deda lentas, nùslegia, ka būt apsemti vandeniu. Kad skrynalė yra pilna, gal ją nuslėgti, idant [tabokų] popužai didesniai susiglaustų. Sūrį nuslėgiau ir palikau. Jis ilgai besėdėdamas nusìslėgė (nuvargo, nusisėdėjo) . An vieno šono nusìslėgė! apkrauti kuo sunkiu: Grįžo numon Keistutas kaip liūtas su pulkais, gėrybėmis nuslėgtas.

2. negyvai nuspausti: Vakar vieną žmogų nùslėgė griuvusi siena. Kaipgi tavęs tas akminas nenuslė́gė? Žvėris virsdamas užgulė jį patį ir nuslėgė. | Gal tavi krau [ja] s nuslėgti.

3. nuvarginti kuo sunkiu: Šitas paltynas nuslė́gė pečius.

4. išbūti reikiamą laiką paslėgtam: Jau sūris nusislė́gė.

5. apsunkinti, nuvarginti: Tokia iš sykio mokiniams uždedama našta nuslegia jų protą, dvasią ir sveikatą. Nusigandusiosios širdys nusiminimu nuslėgtos būtų.

6. nuslopinti, numalšinti: Maištą nuslė́gti nutildyti. Ievutė vis nesirodė, ir Petras nebežinojo, kaip nuslėgti ilgesį. Mūsij tu rūpesčius nuslėk ir geidulius marinki. Kuo gi nuslėgs žemuosius savo geidulius?

7. apkaltinti: Įvesti esme, kad mus nuslėgtų ir užpultų and mūsų.
paslė̃gti, pàslegia, pàslėgė. paslė́gti.

1. svoriu prispausti: Teslėgi sūris, paslė́gtas po sluogu. Įsisūrėjusi mėsa išverdama ir paslegiama. Reikia paslė́gt žagarais, o paskui gi akmenų in žagarų padeda. Gaspadinė … paslėgia po akmeniu dagilį.

2. negyvai nuspausti: Tą vieną dukterį turėjo ir tą akmeniu paslėgė. Vanduo įsigraužęs nuvertė uolą, kuri, griūdama pakalnėn, paslėgė visą slėnio apgyventą kaimą.

3. įdėti į slėgtuvus (daromą sūrį): Kada tik ateinu, vis jos paslėgtas sūris.

4. sudėti ilgesniam laikymui, iš viršaus prispaudžiant: Paslė́gti (kubile susūdyti) paršiukai, pasiimkiat. Grybus reikia išvirt, pasūdyt ir paslė̃gt. Ar pasislė́gei šiemet grybų? Štai, pasislėgiau paliepių. Jos nieko, kai išrūgsta.

5. apsunkinti, nuvarginti: Mane vargas pàslėgė, negaliu keltis, o jus turtas pakėlė.

6. pasiremti, atsišlieti: Ir jisai ant mano rankų pasislėgs. atsigulti: Ir jis liepė žmones pasislėgti (gulti) prieg žemėsp.
praslė̃gti, pràslegia, pràslėgė. praslė́gti, kiek paslėgti, slegiant pagaminti.
prislė̃gti, prìslegia, prìslėgė. prislė́gti.

1. apdėti svoriu, prispausti: Kuo čia prislėgei puodą? Sūrį prislė́k su akmenimi. Sūris ant suolo prislėgtas guli. Akėji prislėgęs, akmenį uždėjęs, vienu ir dviem arkliais. Sudarau aš juos. gražiai, prislė́giu. Linus linmarko [je] teip prìslegia, ka jie visi būt vandenio apsemti. Jam koją prislėgė. Kaip lokys atsigulė, tai žmogus jį prislėgė medžiu. Krito ant manęs viršūnė medžio, prislėgė teip, jogei ir pasijudint negaliu. Atradau jį. kelmo prislėgtą ir paleidau. Pryslė́gtas. | Vainikėlį tą dėvėsiu, lig šalti kapai prislėgs. Prislėgė mane juoda žemelė. Žemele sieroji, neprislė̃k mano tėvulio, mano tėvulio menka sveikatėlė. Tyli, lyg liežuvį plyta prislėgęs. Meška, gile užgauta, baubia, šaka prislėgta – tyl.
prislėgtaĩ. Prislėgtaĩ knarkti.

2. privarginti, sužaloti kuo uždėtu sunkiu: Ligi kraujo prislėgtì pečiai.

3. pridėti ilgesniam laikymui spaudžiant: Kopūstų net dvi statines prìslėgėm. Rudmęsių dideliausį puodą prislė́giau. Prislė́gė grybų ir šutys (valgys) par visą žiemą. Iš dobilų ir pievų prislėgta 400 tonų siloso. | Merga jau an tekynių, kad pilną kubilą rietimų prìslėgė. Grybių prisìslėgiau pilną rėčkelę. Kalneliai slyvais apaugę, ten slyvų bačkas prisislė́ga. Dabar žmonys turi pinigų prisislė̃gę. spaudžiant prisigaminti: Užtektinai prisislėgiau sūrių.

4. apsunkinti, nuvarginti, nuliūdinti: Sielvarto, rūpesčių prislė́gtas. Su prislė́gta širdimi. Skolų prislė́gtas. Prìslėgė vargšą nelaimės. Jis, žmogus, vargo prìslėgtas buvo. Kai žiema prìslegia, tai ir vėl nieko negaliu. Nusiminimas ir liūdnumas prislėgė pasaulį. Motina visiškai buvo gailesio prislėgta. Jis sakėsi esąs senatvės prislėgtas. Tas klausimas kaip akmuo prislėgė tėvo krūtinę. Ir badas buvo prislėgęs žemę.

5. laikyti priespaudoje: Tiktai mūsų šalyje engiamosioms ir prislėgtosioms darbo žmonių masėms pavyko nusimesti nuo pečių dvarininkų bei kapitalistų viešpatavimą. Vis dar buvo nieko, kol neužėjo vokiečiai ir neprislėgė visų savo geležine tvarka. užguiti: Prislė́gtas vyrelis, prasižioti negalia – boba velnias.

6. prisiglausti, prisispausti.
suslė̃gti, sùslegia, sùslėgė. suslė́gti.

1. suspausti, uždedant sunkų daiktą: Linus marko [je] suslė́giau su akmenimis. Linus sukrovė, suklojo, rąstais užvertė, suslė́gė, jie ir mirksta. Nuraus, į pelkes, į markas merks, suslė́gs [linus]. Varškę supilia maišiukan, sùslegia ir užukasa žemėn. Klevo lapų rinksi, suslė́gsi tus lapus ant lentalės. jėga veikiant suspausti, sutankinti, padaryti mažesnio tūrio: Suslėgtas oras. susigulėti, susispausti: Žiemkenčiams reikalinga susislėgusi dirva. Žali dobilai, gulėdami ilgą laiką, susislėgę įkaista. Žaginy šienas pučias, džiūsta, nesusìslegia. Maž anys. vėliau atpuls (suminkštės), kai susislė̃gs. iš visų pusių glaudžiai apstojus, suspausti: Tiek daug žmonių, kad visus suslė́gė. Suslėgė kaip silkes bačko [je]. Atsirado toki medeliai apie visą dvarą ir teip tankiai suaugo, teip susislėgė, kad per juos niekas negalėjo in tą dvarą ineit. daugeliui sueiti, susigrūsti, susikimšti: Susislėgėte [į karčemą] kaip silkės į bačką.

2. spaudžiant pagaminti, suformuoti: Gerą sūrį suslėgti ne taip jau lengva. Sūrį suslė́gdavai, a ten kiaušinius, a ten ką [sudarydavai],
tada parsiduodavai. Nesuslėgtas. Slėgtuvuose sūriai ilgai netrunka susislėgti. Sūris jau susìslėgė. sudėti ilgesniam laikymui prislegiant: Sudėjau puodynelėn, suslė́giau [grybus]. Suslė́gsias [grybų],
būs žiemai. Melnykas buvęs – gal jis pinigo turi susislė̃gęs iš seniau.
užslė̃gti, ùžslegia, ùžslėgė. užslė́gti.

1. prislėgti, prispausti sunkiu daiktu: Veža ant markas [nušukuotus linus] ir ùžslegia. Užslė́giau linus. Kai žemė kieta, ùžslegia akmeniu akėčias ir akėja. Prisūdo, ùžslegia seniau grybus. Išverdi grybus, ùžslegi – nusispaudžia kaip sūris. Užslė̃kit sūrį. Kopūstai užslė̃gt reikia kubile. Juoda tėvynės žemelė jam krūtinę užslėgs.

2. negyvai nuspausti: Girtas važiavo, pagulė traktorius ir užslė́go visai.

3. nuvarginti, apsunkinti: Širdį tarsi šaltu vandeniu kas apliejo ir užslėgė krūtinę. Jo sąžinė užslėgta. Taip didžios malonės sumilimo ieško širdis, griekais didei užslėgta. Visos tos naktys ateit, idant ant mūsų užgriūtų ir mus užslėgtų.

4. užslopinti: Lietuviškos kalbos negalima buvo užslėgti. To idant mūsimp nė vienas daiktas neužuslėgtų.

5. užgulti, užkimšti: Negal liuosai dūsauti, turėdamas ankštą gerklę arba užslėgtą nosį ir burną.

6. (slēgt). uždaryti, užrakinti: Trobą reik užslė́gti. Užslė́gam duris raktu. Liuob būti su medine skląste užslėgtà.

7. atsiremti: O kaip anys ant jos. pasislėgo (užsislėgo), tada palūžo.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'antslegti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x