antsirpti

.
sir̃pti, -sta, -o.

1. nokti, bręsti. Uogos baigė sir̃pti. Vyšnių uogos sir̃psta jau. Šiemet ne teip greit sir̃psta uogos, nėr pagados. Uoga karti, uoga nesirpus, uoga žalia. Ten anas. papylei, ir anos pačios sir̃psta. Kai mergaitės aplinkui dainavo, sirpo uogos kaip kraujo lašai. Sirpsta kalnužyj uogužės. Sir̃psta noksta avietėlė sode po pavėsiu. Figos medis numeta nesirpusias figas. Ką tik buvau besir̃pstanti kaip kalne uogelė. | Jaunos širdys mergužėlių per naktelę sirpsta.

2. raudonuoti: Motinai kalbant, ėmė sirpti Elzbietos skruostai. Tik išeini lauk, tuoj nosis ir sir̃psta. Vai, kad aš augau pas motinėlę, mano veideliai uogele sirpo. Kiti midaunyčių užstalėse sirpo, uostus sukdamys.

3. džiūti: Kad ir yra pašalo, bet pavirš jau sir̃psta.
antsir̃pti. prinokti: Visos antsir̃pusios uogos skaniausios pasibengė.
apsir̃pti.

1. kiek išsirpti, apnokti: Pamidoram daug nereikia, truputį apsir̃po, ir gali valgyt. Apsir̃pę agrastai, jau gal ėsti. Tik kiek serbentos apsir̃psta, jau, žiūrėk, vaikai ir raško.

2. kiek padžiūti, apdžiūti: Kai tik biškį apsir̃ps šienas, tuoj dėsma žaginiuos. Apsir̃psta dobilai, ir vežk. Truputį apsirpo marškiniai – gali prosyt.

3. pasidaryti apstingusiam, nutirpti: Galva tokia apsir̃pusi.
dasir̃pti. prisirpti, prinokti: Uogos dar nedasir̃pusios, o šitos jau išsirpusios.
įsir̃pti.

1. įnokti, prieiti: Neraškyk uogų, palauk, kad įsirptų̃. Aš vieną uogelę suvalgiau įsirpusią, kitą sirpstančią. Uoga apsukurta, įsirpusi juoda, spindanti, sultinga. Ir tavo skruostai baltai kraujuoti, ir lūpos kaip įsirpusios vyšnios. O pusmergė Agnė vėl kitoniška. Įsirpusi, stangri, kietai įveržta į pakulinį rainuotį, ji atrodo visa apvali. Vynuogės gražiai įsisirpsta.

2. įrausti: Net insir̃pę alų geria. Puodžiaus nosis įsirpus iki mėlynumo.
išsir̃pti.

1. išnokti, prieiti: Išsirpęs, išnokęs. Avietės dar turbūt neišsir̃po. Nevalgyk neišsir̃pusių agrastų, o susirgsi. Žemuogė jau išsir̃pusi. Uogienojai juodas, raudonas uogas išsirpusias kelia. Ir išsirpo avietėlės raudonos uogelės. Rink kekes vynyčios žemės, nes išsirpusios yra uogos jos. Tas … augo ir žydėjo, ir jo uogos išsirpo. Graži merga, išsir̃pusi (subrendusi) . Tokia graži moterė – kaip išsir̃pus. Sako, kaip išsir̃pusi buvo, baltai ružava, riebiausia. Vyras pačiame stiprume, kaip sirpte išsirpęs, argi gali ilgai gyventi be pačios?

2. įrausti, įkaisti: Veidai raudoni – išsir̃pęs. Išsir̃pusioms akimis buvo ta pana, lygu neišmiegojusi. Buvom visi išsirpę kaip putinai. Kiti išsirpę po medaunyčias bajorystomis savo girdamys. Da ji neišgėrė nė stiklelio – išsirpo veideliai kai obuolėliai.
nusir̃pti.

1. nunokti, pribręsti: Uogos dar nelabai nusirpusios, t. y. nunokusios. Juodos uogelės nusir̃po. Jau bus žemuogių nusir̃pusių. An tokio kelio tai nespės nusir̃pt nė viena uoga. Nupjauk uogų šakas vynyčios žemės, uogos nes jos nusirpusios. Aš visa nusir̃pus rūpesčiais visokiais.

2. nurausti: Malvina išgėrė dar vieną stiklą vyno ir nusirpo kaip vyšnia. Kai tik pasakiau, tai kad nusir̃po mergiotė kaip žemuogė!
pasir̃pti.

1. kiek panokti: Uogų pasir̃ps, pavaišinsiu. Gal pasir̃pę pamidorai? Atnešk svečiuo. Kaip tik buvau pasirpusi kaip kalne uogelė, ir išskyrė man motutė iš sesučių pulko.

2. išsirpti: Uogikės pasir̃po, reiks nurinkti.
pérsirpti. persir̃pti.

1. per daug išsirpti, pernokti: Pažiūrėk pamidorų, jie tau tenai pérsirps. Vašokliai jau pársirpo, žemėn birsta. Viešnių nebgavau; kurios ir buvo – parsirpusios, paukščių aplestos.

2. kurį laiką sirpti: Obuoliai visą mėnesį pérsirpo.
piesir̃pti. prisirpti. . Senas žmogus kapams piesir̃pęs (priartėjęs prie amžiaus ribos) .
prasir̃pti.

1. kiek nusirpti: Prasir̃psta braškės, i tuo [j] nuskina. Jau yra prasir̃pusių pamidorų. Vos prasirpsta trešnė, negal nė sirpinti – nulesa paukščiai. Ir prasirpo uogelės didelės ir mažos. Vaikas ką tik prasir̃po (paaugo), išėjo į Kauną. Gimęs prasirpęs – numiręs užaušęs.

2. pradžiūti: Tegul ant pečiaus malkos prasir̃psta, geriau degs. Einu žiūrėt – maž ben kiek prasir̃po šieniokas. Kad tik bent kiek prasir̃ps, ir reiks akėt.
prisir̃pti.

1. prinokti, pribręsti: Uoga dydžiu riešuto, žali, prisirpusi juodai žalva. Uogos prisirpę. Išplaukė vasarojus, nužydėjo nurūko rugiai, prisirpo vyšnios. Tekšės uogos Šepetoje prisirpsta apie vidurvasarį. | Prisir̃po galvos, i rovėm tus linus. Ką gali žinoti – merga prisirpusi, bernelis neprastas. Kiek pasaulė neprysir̃ps (kad ir labai didelių mokslo laimėjimų pasieks), nesužinos tokių daiktų!

2. daug išsirpti, prinokti: Kas muno pamidorų prisir̃po! Rudenį prisirpdavo visokių uogų.
susir̃pti.

1. sunokti, pribręsti: Laukiniai vaismedžiai čia susirpsta sultingi ir skoningi – kaip dievams valgyti.

2. suglebti, sutižti: Kiaušinis minkštatrynis, susir̃pęs (be lukšto) . Tas vaikas toks susir̃pęs (gležnas, silpnas), jis mirs.

3. susilpnėti, sunykti: Mindaugui Lietuvą valdant, begėdystė kryžeivių susirpo.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'antsirpti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2009 - 2020 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Žemėlapis