antgręžti

.
grę̃žti, -ia, -ė.

1. smailiu įrankiu sukant daryti skylę: Su grąžtu grę̃žk skylę. Gręžia lig dugno jūrų verpetai. Įkyri mintis gręžė smegenis. Kad diegia koją, kai grąžtu grę̃žia. Į tirštą orą gręžiasi mašinos.

2. labai skaudėti, diegti: Kaip tik oras drėgnas, tai jai ir gręžia kojas. Galvą suka, gręžia, kaip sopa. Grę̃žia per nosį (ima čiaudulys, kutena nosį, bet pračiaudėti negalima) . Net pilvą grę̃žia, kap valgyt norisi.

3. sukant spausti iš šlapio drabužio vandenį: Skalbiant drabužį gręžiù iš vandens. Kai atbėgo, tai marškiniai možna buvo grę̃žt. Taip suplukau, kad nors marškinius grę̃žk. Varvąs, grę̃žamas parejau.
gręžtinaĩ. Motina visą skarelę gręžtinai priverkusi. Sušlapo marškiniai gręžtinaĩ. vynioti, vyti: Grę̃žk grįžtę iš šiaudų ir kūlius rišk. Virvę gręžti.
skylė̃ gręžtà per žemaĩ nesubrendęs: Dar tavo, vaike, per žemai skylė gręžta.
antgrę̃žti, añtgręžia, añtgręžė. išgręžti: Yra 750 pėdų gelmėj versmė antgręžta iki žemės viršaus išplūstančio šilto, sūro vandens.
atsigrę̃žti, -ia, atsìgręžė gręžiant skalbinius, pavargti, atsidirbti: Atsìgręžė drapanų.
įgrę̃žti, -ia, į̃gręžė

1. grąžtu įsukti: Pusėn sienos teįgręžus, grąžtas nulūžo. | Grąžtu grėblio šiekšton įgręžia skyleles.

2. įpilti: Aš įgrę̃šiu alaus, t. y. įpilsiu.

3. įlįsti, įsiskverbti: Į patį pečiaus vidurį kulkikė įsìgręžė. Kur rateliai įsigręžė [į žemę],
čia virvelės trūko. Ir štai jam lyg kirmėlė įsigręžė, lyg vinis įlindo į širdį, pamažu, ale giliai.
išgrę̃žti, -ia, ìšgręžė.

1. skylę sukimu padaryti: Išgrę̃žk skylę kabliui įkalti. Grąžtu skylę išgrę̃žia. Jis pirštu išgręždavęs žemėje skylutę ir ten intmesdavęs po vieną grūdą. Jis išgrę̃š visus javus iš aruodo (išsems, ištuštins) .

2. vandenį išsunkti iš drabužio: Skalbinį išgrę̃žti. Ìšgręžiau (šlapius) drabužius. Gerai išgrę̃žk rūbus, tai namo bus lengva parnešti. Parvažiavau iš turgaus šlapias kaip ìšgręžtas.
nugrę̃žti, nugrę̃žia, nùgręžė. nusunkti vandenį iš drabužio: Nugrę̃žk drabužį nuo vandens plaudamas. Kad nugręžiau marškinius, tai beveik sausi. Jos nestipros rankos: didesnių drapanų nenugrę̃žia [išplovus]. Parejau nùgręžamas – toks buvau pavargęs, sulijęs.
pérgręžti. pergrę̃žti, -ia, pérgręžė skylę perdėm išgręžti: Medį kiaurai pérgręžė. Šitas grąžtas pergrę̃žia ir geležį. Būtų jai vidurius pergręžęs (perdūręs), ir būtų ana mirus.
pragrę̃žti, -ia, pràgręžė. skylę padaryti, pergręžti: Su grąžtu pragrę̃žk skylę kiaurai. Pragrę̃žk beržą, turėsim sulų. Pràgręžiau stalą kiaurai.
prigrę̃žti, -ia, prìgręžė.

1. su grąžtu pridaryti kur skylių: Lentoj prigrę̃žia skylių.

2. pritvirtinti įgręžtais kuoliukais: Visus sienojus reikia prigrę̃žti, tai tada namai stipresni. Lotus prigrę̃žk prie gegnio. Prigrę̃žti (prišauti) batus.
sugrę̃žti, -ia, sùgręžė.

1. išgręžus skyles, sujungti, sukalti: Dvi lenti sùgręžiau su grąžtu ir sukaliau. Sugręžtoj trinkoj imperijolus (pinigus) slėpė.

2. susukti: Silkinio drabužio negali sukti, gali sugrę̃žt (gręžiant suplėšyti) . Sugrę̃žk šią saują kanapių, kad nesibarstytų.
užgrę̃žti, -ia, ùžgręžė. prigręžti: Užgrę̃žk, kad pagalys neišsitrauktų iš lentos. gręžti iki nebegalėjimo, sugadinant grąžtą: Ùžgręžiau grąžtą – visos gvintos priejo žiogspirų. Kai užgrę̃žia grąžtą, jau baigta – nebepagrę̃ši.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'antgrezti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2009 - 2020 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Žemėlapis