antgniaužti

gniáužti, -ia, -ė.

1. imti delnu, spausti į saują, čiupti, globoti: Tėvai! – rėkia senutė, gniauždama kumštis. Gniauždamas kietą plieninę rankeną, jis sekė, kaip pro šoninį langelį praslinko stoties trobesiai. Netrukus mes vėl bėgome tarp dundesio, dūmų, ugnies ir švino, iki skausmo gniauždami savo šautuvus. Gniauždamas liepsną saujoje, pakreipęs akį, Galinis aiškiau įsižiūrėjo nepažįstamo veidą. Ranką gniáužti. Su gniaužta savo aš gniáužiu varškę, o jis molį. Marti gniáužia gniužulą sniego, molio, tešlos. Gniáužk į saują, kad nepamestum. Mano šita ranka negniáužia (nesusigniaužia) – nieko negaliu daryt. Gniáužia kumštį. Su juo kalbant, kumštis pats gniáužias ir nagai ima niežtėti.

2. veržti, spausti, smaugti; slopinti: Ir senelio krūtinę ėmė gniaužti mėšlungis. Motinos širdį kas kartas didžiau skausmas gniaužė. Veržia, gniáužia po krūtine. Man gniaužia vidurius ir šalta daros. Raudojimas gniaužė gerklę. Šaldavo, kad net einant kvapą gniáuždavo. | Nusiminimas gniaužia mano širdį. Žemaitis nenusigando, noris tokiomis nelaimomis gniaužamas. Reakcininkai pradėjo sistemingai gniaužti liaudies judėjimą. Ir anas tę gniáužias (spaudžiasi, braunasi), kur žmonių daug. Iš apmaudo jo širdis gniaužėsi.

3. pusiau perveržti; įsmaugti (drabužius): Apsivilko terediulką, per liemenį gniáužtą, iš visų keturių pusių būtinai suspaustą.

4. greitai eiti, skusti, spausti: Tai gniauži kai pamazgytas. Kap pašienavo per visą rytą alkani, tai gniáužia namo kap iš strielbos.
antgniáužti. gniaužimu uždėti, užspausti: Antgniáužk popieriaus ant apvijo, kad didesnis būtų kamuolys.
apgniáužti.

1. rankomis, pirštais apimti: Iki aš dar dešimčiasvario kotą apgniaužiu, valsčiui nereikės manęs penėt. O kai mėšlas vežt prisieina arba plūgo turėklai apgniaužt, tai jau nebegerai. Su gniaužtu apgniáužiau botkotį. Su rankomis apgniáužę lašinius ėdė. Anskio pirštai apgniaužia Anės ranką. Kapitalistai laiko viską apgniaužę. Kumštėj peilį apsigniaužęs šaukia.

2. nustelbti (augalus): Daigus žolė apgniáužia. Nekokie linai – žolė apgniáužė.

3. aptildyti, apslopinti: Žvilgterėjusi į duoną ir nurijusi alkaną seilę, apgniauždavo skausmą. Jisai su savo apgniaužta širdžia negreitai ėjo. Apsigniáužė (apsivėlė, užsikirto) ir neina niekur.
atgniáužti.

1. sulenktą (sugniaužtą) delną, kumštį ištiesti: Atgniaužė delną ir pakišo Kruglodurovui 25-rublinę. Negaliu atgniáužti rankų. Atgniáužk kumštį ir parodyk, ką turi. Atsigniauš rankos.

2. atlaužti (į saują paėmus): Duonos atgniáužė šiek tiek ir daugiau nieko nedavė. Atsigniáužiau gniūžtį pyrago, tokio gniaužeklio – nepasiduoda nė atriekamas.
įgniáužti.

1. įspausti, įsprausti: Vienos bulbės sukritę, o kitos kietos, nemožna įgniáužt. | Pamokyta Juro, motina įgniaužė dūdelę ligoniui į ranką. Įgniáužiau šimtą markių, ir paleido. Nešiojasi įsigniáužęs saujon pinigus.

2. per pusiau (per pusiaują) įsmaugti: Skruzdėlę paglostė, glostydamas paspaudė per vidurį ir įgniaužė. per pusiau įsiūti (susiaurinti): Įgniáužtas burnosas.
išgniáužti. išspausti: Ižgniaužiu. Sėlenas kisielės išgniáužk, t. y. išspausk.
nugniáužti.

1. atgniaužti, nulenkti (pirštus): Ji nugniaužia pirštus nuo savęs. Kostia nugniaužė kumščius: – Na ką gi, ar mušti jį?

2. nuspausti, kad pasausėtų; sauja nusmaukti, nubraukti: Nugniáužk apyšlapius [autus]. | Dėdė sušalęs nugniaužė nuo ūsų ledynus.

3. nulaužti: Vėtra nugniauš medį, reik pririšti pri mieto. nusmaugti, nužudyti: Levas visus [žvėris] sugroba ir nugniáuža. Tą banką nugniaužė (nukonkuravo, nugalavo) kiti bankai įsigalėję, verčiąsi dideliais kapitalais.

4. per daug įsmaugti (drabužius): Jupka – trumpa žakietėlė, nugniaužta.

5. svetimą gerą savintis, vogti, sukti: Nugniáužė dar dešros galą tas skūklys.
pagniáužti

1. prislėgti: Jau iš lėto, jau pagniaužtas (nesmagus) tolinosi senis Rimša nuo dvaro.

2. kiek įsmaugti, įimti, įsiūti (drabužius): Par pečius platus, tik par juosmenį pagniáužtas.

3. pabėgti.
pérgniaužti.

1. perspausti: Išsirenka bulvę, pergniaužia ją.

2. pertempti: Dobilus beduodamas dideliais plekais kėliau, skubinau ir ranką pérgniaužiau.

3. pusiau per liemenį persmaugti (drabužį): Vienmulis – kurs nepérgniaužtas, be liemens, lygus. Persigniaužė diržu, vos kvėpuoja vargšelis.
pragniáužti. praspausti: Pragniáužti pro sietą.
prigniáužti.

1. prispausti, stipriai priglausti: Prigniáužk pirštus prie delnos. Nustūmė jį nuo sėdynės ant vežimo dugno ir prigniaužė su keliais. Nemokant pasirašyti, reik bent pirštą prigniáužti. | Rankos prigniaužtos (priimtos) purvų.

2. prislėgti, suspausti: Bėdos jį prigniáužė. Šaltis kap prigniáužė, tai ir kiškiam medy (girioje) nėra daikto (nebėra kur dėtis) .
sugniáužti.

1. delnu, ranka suspausti: Motina paimdavo vaiko ranką, sugniauždavo pirštelius. Sugniáužiau aš aną į savo gniaužtą. Sugniauš jumis į saują, nuves jumis į jaują. Sugniauš kumštelį kaip akmenėlį, tarys žodelį kaip erškėtėlį. Sugniaužė kumštį ir kirto į pašonę. Ką ten turi sugniaužęs saujoj? Parejau (gimiau) rankas sugniáužęs ir išeisu (mirsiu) sugniaužęs. Rankos susigniaužė į kumščius.

2. suveržti, suspausti, suimti: Jei aš tave sugniáušiu, tai nė nekvėptelsi. Aldonai kažkas lyg sugniaužė gerklę. Skausmas širdį sugniaužė. Aš našlė varguolė, vargų sugniaužta. Nėra tokios jėgos, kuri galėtų sugniaužt revoliucinį darbininkų judėjimą. Protinio darbo žmonėms tiesus sėdėjimas reikalingas, kad nesusigniaužtų plaučiai. Vaikas verkė susigniáužęs, susispaudęs – matyt, pilvas skausta. Prieš krautuvę žmonės susigniáužę.

3. susmaugti, įimti (drabužius): Sugniaužti žaketai buvo išeję iš mados, dabar vėl antplūdo. Miesto mergos susgniáužusios garsietais.

4. imti taupyti, pasidaryti taupiam: Susigniáužk kiek su pinigais. Visos karalystės susigniáužė – nebenori, kad pinigą išvežtų.
užgniáužti.

1. sulenkti pirštus; delnu, ranka ką užspausti, uždengti, paslėpti: Ranką užgniáužti. | Užgniaužk burną, kad, kas nereikia, neiškristų. Bėdos saujon neužgniauši. Užsigniaužusi veidą rankomis, garsiai pravirko.

2. užspausti: Kad būtų neužgniáužus, tai visas kuodelis pakulų būtų sudegęs. Ir nenurijo – gerklę jam užgniaužė, pritrūko kvapo. Senelis, užgniaužęs kvapą, tik tupėjo, dairėsi sode. Baisi smardvė – net kvapą užgniáužia [, kai įeini]. Stiprus arklys – itokį vežimą kaip ažugniaužia, tai ir ištęsia. Tėvą vaikai užpečky užgniaužė (paniekino, nustūmė) . Ažsigniaužė (užsikirto), nebeina. spaudžiant nužudyti: Gal meška ją užgniaužė? Suėmęs vilką ir užgniaužęs. Ar trunka žmogų užgniáužti liga?. Carizmas užgniauždavo bet kurią vietinių gyventojų geriausiųjų žmonių iniciatyvą. Alkoholis užgniaužia darbo jausmą. Ruduo mūsų žemę užgniaužia ir smaugia. Kam tu balaną ažgniaužei (užgesinai), dagi tamsu? Argi užturės, ar užgniaũš [smertį] ? Teisme bylą užgniáužė. Net atsiduso skulptorius, užgniaužęs niežėjusią šypseną. Įsitikino, kad tų kalbų jau negalima užgniaužti. Reikia griežtai kovoti su bet kokiu bandymu tą savikritiką užgniaužti.

3. pataupyti, pasilaikyti: Užgniáužk dėl savęs biškį riešutų, t. y. neduok visų. Tą gražį nosinuką turėjau užgniáužusi – tau laikiau. Tùri kiek užgniáužęs [pinigų]. Duonos. nudalyk ir kitiems, ne pats vienas užgniaužęs turėk. Jis užsigniáužęs naudą turi. Da amžiais jie tokių išlaidų neturėjo, užsigniáužę (taupiai, susispaudę) gyveno.

4. užgrobti: Jis nabašnyko visą turtą užgniáužė.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'antgniauzti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x