valaknas

.
valãknas (włokno, вaлaкнo). vãlaknas.

1. linų ar kanapių pluoštas: Ilgas linų valãknas. Šįmet linų drūtas valãknas. Kanapių valaknas šiurkštus, tinka raikštėm vyt. Sėmenų – tuščia jų, o valãknas bus. Ežero (ežere mirkytų) linų valãknas baltas. Permirkusių linų netikęs valãknas. Liniokai nedideli, ale valãknas gražus. Kai lija, tai melsvas, gražus [linų] valãknas, gražu dabot. Toki stiprūs valãknai, nė pertraukt negalima. Kai ilgiau palaikai [linus],
atstoja valãknas nuo spalių. Jeigu [linų] valãknas atšoksta, tada ištraukia [iš vandenio]. Bruki, paki neišbyra spaliai, valaknaĩ lienka. Valãkną itą šukuoja ir kuodelius dirba. Kap eina sėt linų, tai kad valaknas būt baltas, tai sėjikas eina baltai [apsirengęs]:
balti marškiniai, baltas kvartukas. Tegu tavo duktė suverpia vieno lino valakno šimtą pusstukių drobės. Valaknė̃lis lukštinas – jau keliam linus. Verpsiu linelius po valaknė̃lį. Išmyniau linelius, baltus valaknėliùs. Kokias valaknas, tokias ir siūlas. Mėlynos akelės kai vosilkėlės, geltonos kaselės kai valaknėliai. Guli motinėlė ant sausos lentelės, ant plonų drobelių kai lino valaknėlis.

2. verpalai, siūlai iš linų ar kanapių pluošto: Ir koki gražūs buvo divonai, aiškūs: valaknù apmeti, o vilna ataudi. Kab neturi už ką pirkt, tai valaknù meti, valaknù audi. Vãlaknas [kanapių] gražus, audė skotertis. Šito staltiesė mergautinė, aštuonnytė, vienan valaknañ atausta.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'valaknas' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2022 www.zodynas.lt
Draugai: Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x