užtarėjas

tarė́jas (-is), -a. - à. tarė̃jas, -à.

1. miesto savivaldos organo – tarybos narys: Tarėjai su burmistrais leido miestų vidaus įstatymus (nuostatus), prižiūrėjo miestiečių prof [esinę] veiklą, miesto ūkį, tvarkė jo valdymo ir policinius reikalus, našlių ir mažamečių globą.

2. gyventojų išrinktas atstovas, dalyvaujantis nagrinėjant teismo bylas: Tūkstančiai darbininkų buvo teismų tarėjais.

3. patarėjas 1: Jeigu turėčiau aš dešimtį tokių protingų tarėjų, greitai į mūsų rankas mums pakliūtų platgatvė tvirtovė.

4. patarėjas 2: Karalius nebegalėjo daugiau priešintis savo tarėjams. Jos vyrą buvo pakėlę į karaliaus tarėjus.

5. kalbėtojas, sakytojas: Nuo šitokių žodžio tarėjų… – gelbėk mūsų visuomenę, Viešpatie!

6. kas dainuojant antrina, pritaria: Švenčionių aps [krityje] keturinė, keturiese giedama sutartinė, giedama litanijos būdu: dvi giedotojos gieda rinkinį, dvi tarėjos paskui gieda priegiesmį. Aš tarė́ja, ne vedėja: kad būt kas užveda, kodel nedainuočia! Vienas tarėjų̃ trūbais trūbija (balsu verkia) . Giružė buvo papratusi sveikinti skaisčią saulužę tekant, ji – savo šlamėjimu, o sparnuotieji tarėjai – įvairiais balsais. kas pritaria spragilais kuliant.
aptarė́jas, -a. kas aptaria, apibūdina ką: Rašytojai vertino literatūrinių laidų meninį lygį, aptarėjų poveikį kultūriniam respublikos gyvenimui.
atitarė́jas, -a. kas dainuojant antrina, atitaria: Rinkėja turia mokėt [sutartinės] žodžius, o kitas, atatarėjas, tik labai gerai klausyt ir sekt rinkėją.
ištarė́jas, -a. kas ką ištaria, balsu pasako, reiškia žodžiais: Mintys veikia jų ištarėjui ir pasimirus.
nutarė́jas, -a. kas nutaria, nusprendžia ką.
patarė́jas, -a.

1. kas pataria, pamoko: Su kiekvienu rašytoju ar vertėju mokytojui ar patarėjui tenka skyrium kalbėti. Sveikatos patarė́jas. Neprašytas patarė́jas. | Kalbos patarė́jas. Yra žinoma, jog baimė – blogas patarėjas. Pyktis – blogas patarėjas. Geriau vieną tikrą draugą turėti bėdoje negu šimtą patarėjų.

2. tam tikro rango pareigūnas su patariamuoju balsu: Valstybės patarė́jas. Slaptasis patarė́jas. Komercinis patarėjas. Lenkų karaliaus atstovas ir patarėjas turi pirmenybės teisę prieš užimančius aukščiausias vietas kryžiuočius.

3. tarėjas 6: Kiekvienos poros užtarėjas ir patarėjas giesmę pradeda vienu metu. Aš ne vedžiotojas, tik prie antaro patarė́jas.
pritarė́jas, -a. pritarė̃jas, -à.

1. kas pritaria kam, palaiko ką: V. Kudirka ieškojo pritarėjų savo užmanymui (= sumanymui). Padarysime savo, jei tik rasime pakaktinai pritarėjų. Jis šičion tur daug pritarėjų̃. Jis buvo sąmoningas nepritarėjas tautiškiems dalykams.

2. kas dainuojant pritaria, antrina: Nuo mažų dienų aš tik toks pritarė́jas buvau.
užtarė́jas (-us), -a. -à. užtarė̃jas, -à.

1. kas užtaria, užstoja, gina ką: Darbininkų užtarė́jas. Tu užmiršti, Lietuvos valdove, kad aš turiu galingus užtarėjus. Nebturu vyro, nebėr užtarė́jo: dabar kožnas vienas ant munęs galia šunis karti. Buvo tokių užstojėjų, užtarėjų̃. Yr kieme penki užtarėjė̃liai ir antri penki atėmėjėliai. Kad būt močiutė, būt motinėlė, būtų momytė užtarėjėlė. Mano tėvelis užtarėjužė̃lis jau seniai guli aukštam kalnužėly. Užtarėjužytė.

2. kas dainuojant veda, dainuoja rinkinį, rinkėjas: Rinkėjas vadinas ir užtarėjas; šitas, vadinas, užtaria, o antrasai gieda ir vadinas giedotojas, arba patarėjas.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'uztarejas' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x