padėstyti

dė́styti, -o, -ė

1. nuolat dėti, dėlioti, klostyti, kraulioti: Antras žmogus dėsto į duobutes bulves. Korteles dė́styti paraidžiui. Merga dė́sto sau kvietką. Kam visur dė́stot tą peilį – vienoj vietoj laikykit. Nusibodo dė́styt man tos saujos (padavinėti mynėjui) ! Ana dė́sto po biškį piningus į vieną krūvą. | Rankas dė́sto dė́sto, ir nieko nepasako. Kitos šokdamos gražiai kojas dė́sto. At, darbinykas iš tavęs – dė́staisi dė́staisi (lėtai dirbi) .

2. palengvėle eiti, stypinti: Kur jau taip dė́stai? Kur dė́stai, Kaziuk? Dėstyk dėstyk greičiau, bo gausi į kulnis.

3. pasakoti, aiškinti: Jis tep iš lėto dė́sto, kap senis. Romas ėmė dėstyti jiems savo planą. Rankose vartaliodamas kepurę, dėstė savo vargą.

4. mokyti (aukštojoje ar vidurinėje mokykloje): Universitete dė́styti. Istoriją dė́styti. Mokykloje dėstomi įvairūs dalykai.

5. atsitikti, įvykti.
apdė́styti. apdėlioti, apklostyti: Motina paguldžiusi sūnelį apdėstė apklotais. Apsidė́stė apsiklostė, kuo tik turėjo.
atidė́styti. palengvėle ateiti: Senis atidė́sto.
įdė́styti. įdėlioti, įkaišioti: Norint nuo perkūno atsigint, reik. tų kryžučių po vieną įdėstyti į visų triobų sąsparas.
išdė́styti.

1. išdėlioti, išklostyti: Obuolius išdė́stė an lentų. Visas skepetaites išdė́stė ant lovos. | Staktos ir nišos lauke ir viduj išdėstytos mozaika. Išsiėmė, išsidė́stė visas savo tites ant stalo. Išsidė́stė kortas ir pradėjo pasakoti [čigonė]. Pakalnutės lape gyslelės išsidėsčiusios lankais. Kur Šventoji įteka į Nerį, dešiniajame Neries krante išsidėstęs Jonavos miestas.

2. išsiskirstyti į pozicijas: Būrys kareivių jau buvo įsiskverbęs giliai į mišką ir išsidėstęs drebulyne. Atėjo pėstininkai, išsidėstė, apsikasė.

3. perteikti, išaiškinti: Moksle sąvokos, dėsniai, teorijos išdėstoma išsamiai ir giliai. Rašybos dalykai skyrium išdėstyti rašybos vadovėliuose. Išdė́stė visą reikalą. Visa išdė́stė kaip ant delno. Bylą išdėstė.
nudė́styti

1. dėstant prapuldyti: Visur bedėstydamas ir nudė́stei tais pirštines.

2. nupasakoti: Nudė́stė nušnekėjo, ir tep liko. Ji tau gražiai nudė́stys, ir turėsi galų gale pritarti.
padė́styti. padėlioti: Eik padė́styt burokų [ant vagų],
sodinsiu! Padė́styk po medžliepiais sūdus, tetekie sula. Žydinčios ir kvepiančios gėlės stovėjo padėstytos pasieniais. Po žemesnėm stalo kojom padė́stė (pakaišiojo) po kaladėlę.
pardė́styti. palengva pareiti: Pardė́stė namo. Kol pardė́stysi tiek kelio!
lẽtenas pardė́styti palengva pareiti: Pardė́stė lẽtenas nuo pat Pagėgių.
pérdėstyti. versti (į kitą kalbą): Ans teisme párdėsto kalbas.
sudė́styti. sudėlioti, suklostyti: Tep gražiai į kampučius sulankstė sudė́stė skepetaitę. Rudenį sudė́stė dubultus langus. Kvietką, dainas sudė́stau. Jis daug dainų sudėstė, daug pridainavo. Visus obuolukus susidė́stė sau į kišenius.
uždė́styti. uždėlioti: Išsikasiu duobę, o tu uždėstyk pagaliais ir užkask mane. Arkliam uždėstė (užmetė) po kuokštę šieno. Antai slenka graži kariuomenė, tokiais blizgančiais šalmais užsidėsčiusi.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'padestyti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2022 www.zodynas.lt
Draugai: Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x