įžirglioti

žirglióti, -iója, -iójo. žìrglioti, -ioja, -iojo.

1. eiti sunkiai (ppr. išsižergus): Stora bulė, led žirgliójo. Anie, nešdami sunkų maišą, žìrglio [ja]. Vėžys rėplio [ja],
o kūdikis jau žìrglio [ja]. Išlindo [vabalas] ir žirglió [ja] pradėm ant žmogaus. Jis, mačiau, į paupį žirgliójo. Ana mūs senis jau žirgliója pas kaimyną. Žmogus su šautuvu per arimus žirgliójo. Žirgliója tep iš lėto – vos ne vos per kuolą peržengia. Senis žirgliója paskui bandą. Dėkavoju Dievui, kad ir šitaip berniokas žirgliója, maniau, kad visai nebepradės vaikščiot. Žirglioja badas per laukų rugienas. Į negreitai eitantį ir sustipusį žmogų yra sakoma: žirglio [ja] it bitis šakume nešdamas. Nežirgliok lyg bitį ant šiaudo nešdams. eiti mažais žingsneliais: O pakui mokytoją vaikai žìrgliojo. Žìrgliok greičiau, ir taip dar negreit namo pareisim. Ko taip žirglióji kai mažas vaikas?

2. eiti dideliais žingsniais: Nežirgliók taip greitai, aš nesuspėju su tavim eiti. Kur dabar žirglióji par nepjautą pievą?! Ot padauža, žirgliója per linus. Mačiau – žirgliójo par vasarojų. Gandras, žirgliódamas po pievas varlinėja. Vasarą ir palei prūdą gandras žirgliódavo. Kur tie vaikiai žirglió [ja] kaip gandrai? Būdavo – žirglióju laiptais be vargo. Aplink zuja gaujos šunų, kvepia parakas, žirglioja dideliais batais apsiavę medžiotojai. Ji žirgliojo vienplaukė viduriu gatvės per nelygų grindinį ir dainavo.

3. kojas išskėtus karstytis: Ar nepaliausi laipiojęs, ko tu čia žirgliójies.

4. slidinėti.
atžirglióti. atžìrglioti.

1. sunkiai ateiti, atvėžlioti: Aure atžirglioja jis, t. y. ateina. Atžirgliójo toks išsiplėtęs. Koja už kojos atžirgliója, vėl prašis pinigų.

2. ateiti dideliais žingsniais: Atžirgliójo bernas kirvio. Jau ir jis atžirgliója. Kas ten toks atžìrglio [ja] ? Ar tik ne Tadavušas atžirglió [ja] kelučiu. Pamačiau … liūto pavidalą ant užpakalinių kojų manęsp link atžirgliojantį. Ištraukė kardą ir pradėjo varles kapot aniems beatžirgliójant. Įdomu, ko jis čia buvo atžirgliojęs. Tasai didelis vyras, kurio galva rėžia debesis, atžirglios pas Domijoną.
įžirglióti. įeiti dideliais, nerangiais žingsniais: Įžirgliójo į kambarį purvinais batais.
išžirglióti. nerangiai išeiti: Išžirglioja iš palėpės katinas.
nužirglióti. nueiti dideliais, sunkiais žingsniais: Ant gatvės atsistojęs plepa, o pas žmonos negal nužirgliót. Kažin kumet jis nužirglios. Jau sprogt senis nužirgliójo, negali sulaukt [turguje]. Pakol mes nužirgliósim į tą bažnyčią, tai tikrai kokia valanda praeis. Moterys pasitaiso skareles ir skuba pavyti savo kirtėjus, kad tie vieni toli nenužirgliotų. Pasakė kažką ir nužirgliojo. Skersai raisto nužirgliota briedžio.
pažirglióti.

1. vos eiti, pamažu judėti: Ir tavo vaikas jau šiek tiek pažirgliója. Labai strėnas skauda, kap tik pažirglióju.

2. sparčiai eiti: Aš sveiks linksmas pažirglióju, tiedvi pupi mandriai vartydams, su kuriom gal visus laukus apsėt.
paržirglióti. sunkiai, dideliais žingsniais pareiti: Ir mudu jau paržìrgliojov, bet su mažu vaiku eiti vargas vienas. Jis vakar vėlai naktį paržirgliójo. Mūsų kerdžius jau paržirgliojo.
péržirglioti. vargiai pereiti: Par Debesnas kas páržirglios, prasmegsi kiaurai.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'izirglioti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x