įžiedėti

žíedėti, -ėja (žíedi, žíesti), -ėjo. žiedė́ti, -ė́ja, -ė́jo. kietėti: Žíedėti yra supulti į vienybę. Žolė, silkė, duona, sniegas žiedi, t. y. kietyn eina. Ka išraugydavom [plikytą duoną],
tai gera, nežíedėja. Su žirniniais miltais kepta duona labai greit žíedėja. Grikių duona labai žíesti. Žíedėja duona greĩta. Duona žiedėjo. Kaimiška duona – nei ji žíedėjasi, nei ji ką.
apžíedėti.

1. kiek sukietėti.

2. pasidaryti nejautriam, neveikliam, aprambėti. Kaip jau apžíedėji [žmogus],
gali vargt gyvenime.
įžíedėti.

1. įsenti: Duona inžíedėjus, ba labai seniai kepta. Inžíedėjusio pyrago žuvalgė ir susirgo. Reikia būt tokiai skūpai bobai: duona guli net inžíedėjus, o piemuo gano alkanas.

2. pasidaryti nejautriam, aptingusiam, įrambėti: Kalbėjo gerai jau įžiedėjusi pana. Taigi, – atsidūsta jis, matydamas, kad draugo stipriai įžiedėta.
pažíedėti. pakietėti: Pažíedėjus duona. Rytą reikia iškept kleckiukus, pažíedėja, būna gardesni. Kap pažíedės [duona],
bus skanesnė. Man pastovėjus, pažíedėjus duona dar geriau patinka.
péržiedėti. persenti: Kuopka bi paržiedėta dvilūpė.
sužíedėti.

1. sukietėti, susenti: Sužíedėjusi duona, t. y. kieta pasidariusi nuo senumo. Plikyta [duonelė] nesužíedėja i skanesnė esti. Duona sužiedėjo. Naminė duona ir sužíedėjus skani. Duona par savaitę visai sužiedė́jo. Duona dar nesupelėjus, bet jau sužíedėjus. Greit nesužíedėja plikyta [duona]. Duona jau sužiedė́jo – paduot negalima. Duona visai sužíedėjo – vos galima įkąst. Šitas pyragas labai greit sužíesti. Pyragas skanesnis, kai sužíesti (pabūna vieną dvi dienas) . Sužiedė́jus duonos žiauberis. Sužíedėjusios duonos ir kiaulėm baisu duot. Sužiedė́jusios duonos nei šuo neėda. Kai sužíedės duona, pamatysim, ar yra joj kviečių. Kvietinė duona greit sužíesti. Su runkuliais duona ne teip greit sužíedi. Duona sužiedėja rugiam žydint. Valgyk sužiedė́jusią duoną, tai perkūnas netrenks. Atsinešė duonos, bet taip sužiedėjusios ir kietos, jog dantys nelindo. Įnamio duona sprangi ir sužiedėjusi, kaip sako tas nukrošėlis Šležas. Ir ašaras rydamas it sužiedėjusį kąsnį apie tave ilgai ir taip gražiai galvojau. Duona, kai pastovi, tai susižíedi.

2. sustingti: Sužíedėjęs medus. Kad medus sužíedėjęs, tai nebe toks skanus. Medus sužíedėjo. Kad okas sužiedės, bus lanka. Rudens sniegas sužiedėjęs, kietesnis kaip pavasarį. Žemė sužiedė́jo, t. y. supuolė. Senovės mūras sužiedėjęs, sunku sugriauti. To cimento daugiau dėk, sužiedė́jęs (senas, sušokęs į gabalą) . Sniegas jau sužíedėjęs. Sniegas sužíesta. Sniegas tas sužíedėjęs, atejo su kastuvu, kad aš koją galėč iškelt. Storas žiemos sniegas nuo atadrėkių sužiedėja. Dauguma peteliškių apvelka kiaušinėlius savo kūno plaukučiais ir padengia juos syvais, kurie ore sužiedėja. | Nors ji ryžosi spaustis ir pasidaryti kaip sužiedėjęs nagas, bet algelė tokia kukli.

3. pasidaryti nejautriam, surambėti: Po eilės metų jis vėlei pasijuto ūkininkas, tvirtas ir sužiedėjęs savo raumenimis ir krauju. Kieno sąžinė nesužiedėjusi, to ragint nereikia. Jis yra senas, sužiedėjęs žmogus. Valdžios, didybės užsinorėjo sužiedėjęs senis.
užsižíedėti. įsitvirtinti: Baudžiavos įtekmė taip užsižiedėjo būde mūsųjų valstininkų.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'iziedeti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x