įvaidenti

vaidénti, -ẽna, -ẽno.

1. veikti (akyse): Aukštumas jų. kamėno trikurpinis yra padoresnis ir gražesnis nekaip puskurpinis, kas jus akie nemaloniai vaidena. rodytis, būti matomam: Kur pradeda vaidentis (lydekis), ten ir sugauni. Nejučia vėl pradėjau galvoti apie tolimus kraštus, jie man vaidenosi naktimis tėviškės gryčioje. Prieš jo akis tamsoje plūduriavo merginos paveikslas, bet šalia kaskart vis ryškiau vėl ėmė vaidentis ir neklaužada bernas. Vaidenos berneliui, jaunajam bajorėliui, kad jo aukšti dvarai išardyti, žalių vyšnių sodai išnaikinti, jaunoji žmona nužudyta. Viską aš turiu, tik laimės nėr, tik virpančios, gležnutės, kuri kaip paukštė mėlyna vaidenos per visą jaunystėlę. Jam visur vaidenosi slapti mikrofonai, šnipai. Jei alkanas atsigula, tai vilkai vaidẽnas. Senelei vaidenosi nelemtos meškos, vilkai, čigonų būriai.

2. rodytis vaiduokliams ar kokiems nors reiškiniams: Kaip ka žmogus bijai, tai tei ir vaidẽnasi. Vis sakydavo, kad tę vaidẽnase. Vyresnieji piemenys ir pusberniai sakydavo, kad pakaruoklių dvasios naktimis vaidenasi. Sako, kad an senųjų kapelių lig šiolei vaidẽnas. Auksą užkasa, anas pradeda vaidéntis, išeina mėlyna ugnia. Kaimynystoj vaidẽnosi labai. Gąsdino bernai ir sakė, kad vaidẽnas. Tik jau neįpūsi vėjo – be žmogaus niekas nevaideñsis. Kaip nevaideñsis, kad jau susilygo [gąsdinti]. Kap nešė knygas, tai medžiuosa kavodavo, kur urvai, daugiausia an kapinių, tai sakydavo vaidẽnas. Senovėj ir pinigai degdavo, ir vaidéndavos, kol dabar nė niekas nebevaidẽnas, nė nieko. Tada. ateič ir vaideñčiaus. Man tai neprisejo, kad būt vaidẽnęsi. Visokių nabaštikų bažnyčia – i prastų, i gerų parlaido [ja],
gal ir vaidẽnas. Kaip pastatė ten tą koplytelę, i nebeliko, nebvaidẽnos. Kai vaidénti, tai vaidẽnas, daug girdėtis, kad gandenas. Sakmėse tikima, kad užkeikti pinigai vaidenasi: teliuku, šuniuku, žąsinu, žarijomis.

3. įsivaizduoti: Vaidenk sau, jog dabar yra vakaras. Vaidenk sau kariuomenę, išsiskleidusią po visą pasaulį. Vaidena anie prisakymus, o tu padedi tus atlikti.

4. vaidinti
1.
atvaidénti. atvaidinti 1: Atšokom, atvaidẽnom ir parvažiavom namo.
įvaidénti. įvaidinti:

1. Reikia po tam teip sau invaidenti mislin atsitikimus apsakomus, kad kaip ir mes patys būtumėm darę.

2.
išvaidénti. tariamai pavaizduoti, suvaidinti: Karvelis yra baugus ir atsargus, bet dėlto nemoka atskirti tikrojo pavojaus nuo išvaidento.
pavaidénti

1. neaiškiai pasirodyti ar pasigirsti: Nu must munie galvoj teip pasìvaideno. Jai pasivaidẽno, lyg durys būtų girkštelėjusios. Seniui pasivaideno, kad kiemo varteliai kabalkstelėjo. Pirmąsyk jam pasivaidẽno išsivadavimas. Jadvyga turėjo laiko apsvarstyti savo sumanymą, kuris jau anksčiau jai pasivaidendavo, o pastaruoju metu visiškai pavergė jos mintis ir jausmus. Ir vienu momentu jam vaikas pasivaideno jau paaugusiu ir labai panašiu į brolį Martyną.

2. tariamai pasirodyti vaiduokliams ar kokiems reiškiniams: Jam pasivaidẽna akyse juodas karstas. Šeimininkas suprato, kad čia pasivaideno, ir tuoj nuskubėjo į gryčią. Nežiūrėk taip, dar numirėlis pasivaidens. Jis krūptelėjo visu kūnu, vos nesuklupo, tarsi kokia šmėkla būtų pasivaidenusi.

3. pavaidinti 2: Gal jy biškį ir pavaidẽna kartais.
prisivaidénti

1. pasirodyti (akyse): Prisvaideno man miela motinelė.

2. pasirodyti vaiduokliui.
susivaidénti. neaiškiai pasirodyti (akyse): Da tokie jauni, tai jiem visiem susvaidẽna. Jai. susivaidẽno akyse tas nekrikštytas vaikelis.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'ivaidenti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x