įtykinti

tỹkinti (-yti), -ina, -ino. týkinti.

1. palengva, tykiai, ramiai eiti: Per girią tỹkinti. Kitas žydas tarp krūmų eidamas pamatė stirną skersai per kelią tỹkinant. Kitą naktį vėl slaptomis tykino į malūnininko daržinę. Pirštų galais tykinu prie lango. Kai sutemo, visai sutemo, išlindau iš savo prieglaudos ir ėmiau tykinti per šitą žemę.

2. tykant sėlinti, norint ką nors pagauti, užpulti, pagriebti: Katė tỹkina prie pelių. Pasalkandis šuo tỹkina. Ve, urėdas tỹkina ir smogs tau. Tỹkyk, tỹkyk ir tverk už uodegos. Týkino, týkino, i kaip stvėrė nejučioms! Ko čia tỹkini kaip katinas?!

3. laukti patogios progos (norint ką padaryti), taikytis, tykoti: Aš týkinau sugauti zuikį.

4. tylomis atidžiai sergėti ką, pasalomis laukti ko, tykoti: Katė týkina paukščiuką. Du keleiviu… tykino reikalingo urėdininko. Tỹkina kaip katinas pelę.
aptỹkinti

1. tykiai apeiti aplink ką, apsėlinti.

2. aptykti
2. Kap jau visan sodžiun apstỹkino, aš pasėmiau šakes ir verčiu šiaudus kluonan.

3. nustoti judėti, apsistoti: Kap kiškutis kur apstỹkina, tai pelėda ir perplėšia.
atitỹkinti. attỹkinti (-yti). tykiai ateiti, atslinkti, atsėlinti: Jis kai vagis atitỹkys vakare, i pamatysi, da nugąsdys. Marčius atitykina ir, atsisėdęs ant prieklėčio, klausosi. Štai, girdi, atitykina ir Nemunas; ir jis nor įsiskverbti į tas pačias jūres.
įtỹkinti. tykiai įeiti, įsėlinti, įslinkti: Tai įtykinai nieko nesakęs. Būdavo, ateina [per vestuves] su maišu vagys, įtỹkina, tai batus pavagia, sukneles. Įtykinova į darželį ir nupurtinova nuog tavo medelio obuolius visus. Duktė įtykino į kambarį, motina paskui ją.
ištỹkinti. tykiai, nepastebimai išeiti, pasišalinti: Tas čigonas ištỹkino, kai jis skutos barzą. Visi ant pirštų galų ištykindavo iš jo kambarėlio. Išejo tėvelis, ištykino, užmušė žvirblelį, užpampino.
nutỹkinti.

1. tyliai, nepastebimai nueiti, nusėlinti: Nutykinau pasižiūrėti, kas ten dedasi. Nutykinu į tuos krūmus, o tenai ūdriukas. Aš pirštų galais nutykinau prie savo guolio ant grindų ir atsiguliau. Baltrus nutykino, tėvą pabudino.

2. tykojant sugauti: Ans y [ra] nutỹkinęs begulint bulbėse [zuikį].

3. nutykti 2: Nutỹkinęs mažuosius Zaksų vyrus gavo matyt.
patỹkinti.

1. slapta, tylomis paeiti, pasėlinti: Šalin patỹkinti.

2. ištaikyti progą, patykoti: Jis patykino užkišti kunigui už kamžos šitą žiedą.

3. slapta palaukti, pasergėti, patykoti: Patýkins – į kailį gaus. Senis per daug jo nespaudė ir patykinęs stvėrė jį į glėbį.
partỹkinti. tykiai pareiti, parslinkti, parsėlinti: Partỹkinau į triobą i atsiguliau. Palengva partỹkysiu namo, kol dar šviesu. Partykino išnaktomis pirštų galais, kad motina nepajustų.
pértykinti. pertỹkinti. tykiai pereiti: Išdrebu, iki gatvę pértykinu.
pratỹkinti (-yti). pro šalį praeiti, praslinkti, prasėlinti.
pritỹkinti (-yti).

1. tykiai prieiti, psisiartinti, prisėlinti: Jautrios šernos, pri anų gulyklų nepritýkinsi. Pritýkino pri durių i klausės. Žmogelis pritykinęs uždegė laužą. Jeigu Vilius galėtų pritykinti arčiau, išgirstų ir žodžius. Lapė pirštų galais pritykino prie medžio. Iškentė [Jonas] tris nedėlias, o ketvirtos pabaigoj pritykino prie durų, atsirakino ir atidarė duris. Lapė šmižinėdama išgirdusi gaidžio balsą ir pritykinusi meilavo girdama jo balsą.

2. tykant prisėlinti, prislinkti, norint užklupti, užpulti, pagauti: Žaltys…, palengvai pritỹkinęs, čiupt cyruliui už uodegai nutvėrė. Medžiotojas…, iš nejusčių pritykinęs, nušovęs tą kačiuką. Lūšis iš pasalų kaip katė pritykina prie atsiskyrusio nuo bandos elnio. Ans jau pasakos, kaip turką nudūręs, pritỹkinęs, prišliaužęs pakrūmė [je] gulėjęs. Jei nori pasigaut, turi pritỹkyt. Zuikį prisitỹkinęs nušauti.

3. ištaikyti patogią progą, nusitaikyti: Ji patykino, pavogė nuo šėputės žiedą. Pritykinęs jis. išrydavo taukus. Jis vieną naktį pritykino ir pasivogė iš vienos poros vieną paltį lašinių.

4. tykojant sulaukti, pagauti ar paimti, pritykoti: Pritỹkina lapė žąsį ir pagauna. Kana kaip ėmė katinas ir pritỹkino žvirblį. Prytýkino raktus ir paėmė šimtą rublių. Pritỹkino raktą ir apvogė.
užtỹkinti.

1. tykiai užeiti kur, prisiartinti, prislinkti, prisėlinti.

2. sėlinant užpulti, pagauti: Katė užtỹkina paukštelius.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'itykinti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x