įtrinksėti

trinksė́ti, trinksi (trìnksia), -ė́jo. trìnksėti, -i, -ėjo.

1. išduoti trankų garsą, bildėti, trinkčioti: Aždaryk langą gerai, kad netrinksė́t [vėjui pučiant]. Aš buvau ant lubų, tai langas teip trinksia. Leidžiu garą, ratas sukas, kūjai trìnksi: tin tin tin. Traukinys, iš lėto trinksėdamas, sustojo. Iš pirkių stogų rūkdavo dūmai, kiemuose girgždėdavo svirtys, trinksėdavo durys, bėgiodavo šūkaudamos mergiotės. Visą žiemą dūzgė jos ratelis, visą pavasarį trinksėjo staklės. Trìnksi kalnas, lyg raiteliai joja. kelti bildesį, trinkesį: Ji po svirną trinksė́jo. Trìnksi inšėlęs, ai ai! Netrinksė́k (nedaužyk durų) tu šitep, neseka apsiklausyt! Aš tau sakiau, kad netrinksė́tum! Netrinksė́k teip smagiai, ba vaikai miega. Netrinksė́kit, vaikai, duokit man bent kiek numiegot. Šoko, trinksė́jo visą vakarą. Nešokinėk: kaip trìnksi, aš negaliu skaityt. Palauk, Jonai, nebrazdėkai, užgirs močia, netrinksė́kai. O kas ten dundėjo, po ąžuolu trinksėjo? Išgirdo kažin ką betrinksiant ir pamatė, kad būrys vilkų atsiveja meška. Kai tik ateidavo vakaras, tuoj pradėdavo kažin kas an viršaus lubų trinksėt. Tarnaitė staiga susičiaupė ir, priėjusi prie lovos, ėmė ant stalo sustatytais indais balsiai trinksėti. Nors ties ausim jam dabar trinksėk, neprikelsi! Uršulė trinksėjo iš piktumo durimis. poškėti, tratėti: Armatos kaip perkūnas trìnksa. Dažniau trinksėjo granatos. Netoli dvaro kumetynų dar trinksėjo sviediniai. Pasiutusiai ėmė trinksėti pabūklai. griausti: Dieve mano, kaip trinksė́davo seniau. Trìnksi perkūnas nuo pat ryto. Aplink suūžė, ėmė trinksėti ir sutemo. gausti nuo bildesio, trinkesio: Ausyse trinksėjo jo paties žingsniai. Kai mañ vežė par laukelį, laukelis trinksė́jo. Kai aš jojau per ūlyčią, ūlyčia trinksėjo.

2. su trenksmu važiuoti: Nedidukas užmiestinis autobusas trinksėjo, girgždėjo gruoblėtu priemiesčio grindiniu. Mieste ratai bruku ir per naktį trìnksi – gerai išsimiegot neduoda. Žmonės pradėjo namo skirstytis ir pro kapines ratais trinksėti. Brička ėmė trinksėti per šaknis neseniai nukirstų medžių. Ramu ir gera pasidaro trinksėti traukiniu kietam vagone. Į abi puses trinksėjo tramvajai, o žmonės šokinėjo į juos dar nesustojus.

3. trinkčioti 2: Kad žemę su koja trìnksi, tad parplys, kurmis parstoja parpti, kurkti. Jankauskutis trinksėjo kubilą, o jaunimas trypė suktinius ir klumpakojus.

4. su trenksmu daužytis, dažnai atsitrenkti į ką, atsimušinėti: Vagoriai trinksė́jo į kits kitą. Magdė pakišo rankas po Kazimiero galva, padėjo ją sau ant kelių, kad netrinksėtų į [vežimo] lentą.

5. plakti. Širdis krūtinėje trinksi. Visi sustojo trinksinčiomis širdimis.
atitrinksė́ti. attrinksė́ti. su bildesiu, trenksmu ateiti, atbėgti, atvažiuoti: Išgirstu – trinksi atatrìnksi, jau visai arti, jau par priemenę. Kaip tik gerai sutemė, klauso – atitrinksi, atvažiuoja su viesula, su riksmais. Prie pat durų atitrinksėjo kareivių būrelis.
įtrinksė́ti. su bildesiu, trinkesiu įeiti, įbėgti, įvažiuoti: Iš gatvės įtrinksėjo Albinukas su sena pasaga rankose.
ištrinksė́ti.

1. su bildesiu, trinkesiu išeiti, išbėgti, išvažiuoti: Par kiemą ištrinksė́jo. Gytis patamsy ištrinksėjo pro duris.

2. kurį laiką bildėti: Visą naktį jaunimas iššoko, ištrinksė́jo.
nutrinksė́ti. su bildesiu, trinkesiu, nueiti, nubėgti, nuvažiuoti: Pro šalį nutrinksi sunkvežimis su kupinu kėbulu grūdų. Nutrinksėjo ilga prekinių vagonų virtinė.
patrinksė́ti.

1. kiek bildėti, poškėti. . Netrukus lėktuvo ratai, lengvai pasitrinksėdami, jau riedėjo betonuotu aerodromo taku. sugriaudėti.

2. kiek pabildinti, patrinkinti, pabelsti: Jis patrinksėjo batais, numušdamas sniegą. Kumščiu patrinksėjau į duris.
partrinksė́ti. su bildesiu, trinkesiu parbėgti, parvažiuoti: Vakare išgirdo – parvažiuoja, partrinksi karieta. Kai išgirdo, kad jau partrinksi [vestuvininkai],
pradėjo grajyt.
pratrinksė́ti. su trinkesiu pravažiuoti: Pratrinksėjo traukinys, net visas namelis tirtėjo.
sutrinksė́ti. išduoti trankų balsą, subildėti: Tuo tarpu smarkiai sutrinksėjo durys, ir įėjo dar vienas vyriškis. Šį akimirksnį sutrinksėjo kiemo varteliai. Sutrinksėjo namo langai. Visas palocius kaipo smarkusis perkūnas sutrinksėjo ir iš po žemės iškilo į viršų. Vėlai vakare priemenėje sutrinksi žingsniai. Tik trìnkt trìnkt kadgi sutrinksė̃s sutrinksė̃s, kad net tinkas galėjo atšokt. sukelti bildesį: Bet tik vaikai sutrinksė̃s – ir gyva (atsibunda) . [Jis] ranka sutrinksėjo į stalą. Iš lauko pusės kažkas sutrinksėjo į langą. sugriaudėti: Naglio pasirodymą palydi tolumoje sutrinksėjęs griaustinis.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'itrinkseti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x