įtingti

tìngti, -sta, -o. darytis nepaslankiam, tingiam: Silpstu, tingstu. Tìngti, tinginiu stoties.
aptìngti. pasidaryti tingiam, tingokam: Pavalgęs pietus, aptìngau piešti, rašyti. Greista jau vaikas, matai, kaip šonus išpėriau, pragreito, neaptìngsta. Ans aptìngo – į turgų nebvažiuos. Senis dar neseniai vaikščioj [o] pas mergas, o dar̃ aptìngo. Eidavau bažnyčion, ale dabar jau aptìngau. Norėjau pilnas knygas pryrašyti, ale aptìngau. Anas išsimokęs norė [jo] ponu būt, ale aptìngo i nue [jo] art. Jis nuėjo in giraitę, aptingo ir guli. | Aptìngęs balsas. Aptìngęs žingsnis. Aptingsta judesiai. Tau aptìngo dirbt.
atsitìngti. atsibosti: Tau atsitìngo [dirbt].
įtìngti. pasidaryti tingiam, įprasti tingėti: Įtìngo gaspadinė visai, apsiuidino. Per šventes įtìngus, sunku paskui įsitraukt darban. Įtìngau par kelias dienas su ta liga. I malkaut nebenori, nieko – įtìngo. Teip įtìngęs daba jaunimas. Jėzus, kaip dabar vyrai įtìngę. Apsunkę, atleidę diržus, įtingę ir žiovulio ninkami kėlėsi vyrai nuo gausybės stalo ir vilkosi į savo kamaras.
ištìngti. pasidaryti tingiam: Daba bobos ištìngo – nė pavasarį ant upelį išeina, nė rudenį. Vaikai ištingsta nuo mažų dienų.
patìngti.

1. pajusti tingulį, tinginį, pasidaryti tingiam, patingėti: Patìngo jis eiti, važiuoti. Patìngau – nebesuksiu siūlų, nebeverpsiu šiandiej. Duktė kai išmoko aust, tuoj patìngo. To tai labai knygas skaito ir rašo, jeigu nepatiñgs, tai mokysis. Stasia buvo patìngus mokintis, ale karves pamelžė kolkoze, atvažiavo šlapia, purvina, sako, eisiu mokintis. Ar patìngai, ar paeit nebegali? Patìngęs toks esu, nesveikas. Patìngau eit kuokinėn, prisimečiau, kad galvą sopa. Sykiais patìngstam in mišių nueit. Kai kada patìngstu, tai neverdu vakarienės. Kai nepatìngsti, tai aguonų patrini [miešimui]. Gal indės, ka nepatiñgs. Pirma buvo visi sustarę, ė paskui, aprič avino, visi patìngo. Todėl jums pilvai nuogi didžiai pasiklonios, kad jūsų mylista juos vėl apdengt nepatìngot. Par girtybę žmonės patìngsta in gerą procią.

2. vėliau užtekėti. Iš vakaro mėnuo kiek patìngsta. Po pilnačiu pradeda mėnuo iš vakaro patìngt. Neik, da pasikieminėk! – Ui, kad dabar tamsu, mėnuo patìngsta.
pértingti. labai įtingti.
pratìngti. pertingti.
pritìngti. patingti:

1. Būtų buvęs reikalas, ale pritìngau ir nevažiavau turgun. Ta merga jauna …, tankiai nesuskumba, tankiai pritingsta.

2. Mėnuo jau daba pritìngsta.
sutìngti. pasidaryti tingiam, nebenorėti ko daryti, dirbti: Sutìngau šiandien eiti bažnyčiona. Dirbau dirbau, daba sutìngau. Sutìngę žmonys: dirbti nenora, tik pakerčiais trinties. Kad nesutiñgs labai, tai iš jo išeis žmogus. Gaila žemės nelaimingos, kuriai sutingo vaikas tarnaut. Kožnas žmogus yra ant gero sutingęs, o ant pikto palinkęs. Neužmirškite tiktai, ką išmokote, ir nesutinkite. | Mažu jos. sutìngo nešt, mažu da atsitaisys. O apjakę ir sutingusios širdies žmonės! suglebti, sutižti: Oi, kad sutìngau, kad gera sėdėt. Sutìngau, sėdu kaip ropė. Sutìngusi subuvusi – visai nepajudinama. Sutìngom, žiovulys ema – eikiam gult. Sutìngęs [vaikas] dabar, iš miegų, o teip pažadėk namo eit, tai bėga prie durų, užuremia duris. Bekurdama sutingau, tai nuėjau į pašiūrę ir atsiguliau pakulose. Jonas sutingo, prigulė ir užmigo. Bet dabar, kaip pyragaičius suvalgiau, sutingau ir guliu. Sutingo kaip margis.
užtìngti. sutingti: Ai tu, vilko mėsa, užutìngai jau!


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'itingti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2021 www.zodynas.lt
Draugai: Vokieciu kalbos kursai Anglų kalbos kursai Norvegu kalbos kursai Vārdnīca Kodai Skaičiuoklė
x