įsišakoti

šakóti, -ója, -ójo

1. leisti, auginti šakas: Kur gera žemė, tai jos (aguonos) šakója. Rugių želmenai pradės šakóti. Klausė ąžuolas liepelę: oi kada mudu užaugsime, lygų liemenį išleisime, tankioms šakelėms šakósime? Augo liepelė, augo šakojo. Prie kelučio šakoja antaninė [obelis]. Lapais lapojo, šakoms šakójo, mano vargelis nieko nebojo. Vargai šakoja, vargai lapoja, vargai vartus kilnoja. Tavo vargelis vargužėlis vargais šakoja. Kai daržely rūtytėlė tarp kvietkų šakójau. Medis šakójas, lapo [ja],
gožta, klėsta ir, išsišakojęs į šakas, stovi par vasarą. Kitokios gėlės, tik šakójasi, šakom teeina. Žilvičiai nekoks medis: šakójas šakójas. Gerai padarėm, kad sodne medžių tankiai nesudiegėm – dabar galės į visas puses šakóties. Grikiai labai retai reikia sėt, ba jiej šakójas. Bulbieniai kaip kanapės išaugo, nesišakójo nebus bulbų.

2. leisti ataugas, atšakas. Briedžių ir stirnų ragai šakojas: kiek žiemų, tiek šakų ragūse.

3. genėti šakas: Kad šakój [o],
tai šakój [o] ąžuolą. Berželį kirtau, šakas šakojau.

4. raizgyti: Šãkos, ką šakója mišką, sakė kirst.

5. skirtis, eiti įvairiomis kryptimis: Toliau kelias darėsi sunkesnis ir šakojosi į visas puses. Tenai už miško vieškelys šakójas an dvi dalis. Iš čia keliai šakojasi į Šiaulius, į Vaiguvą, į Kolainius ir Luokę. Strazdelio dainos ne tik ilgiausiai išliko gyvos, mėgstamos ir dainuojamos, bet ir toliau buvo papildomos, šakojosi naujais variantais. Frazė šakojasi kaip upė deltoje.

6. skaidytis atskiromis šakomis, sritimis, grupėmis: Kiekviena tarmė in keletą smulkesnių tarmių šakójasi.

7. rodyti savo valią, priešintis, priešgyniauti: Ką čia dar vis jis mum šakójas! Nesišakók čia tep! Neleisk sūnuo šakóties, nulaužk ragus, kol mažas tebėr, paskuo nebįveiksi. Eik prie darbo nesišakójęs! Toks mažas ir teip šakójas! Nespėjo atitekėt – jau pradėjo šakótis.
apšakóti. apgenėti, apkapoti (šakas): Apšakók medžiam šakas, kad neglūšytų javų. Apšakosim šakeles, ištašysim lenteles, pastatysim laivelį, insodysim mergelę. Apšakók eglę, ba neindėsi vežiman. Nusikirsim jievarėlį, apšakósim šakeles, išskaldysim lenteles.
atšakóti

1. išaugti šalutinei šakai: Eglių pagrindinės šakos plačiai išsišakojusios, šalutinės šakos atsišakojusios nuo pagrindinės. Mažos šoninės šaknelės atsišakoja į šalis.

2. atsiskirti, pasisukti į šalį nuo pagrindinės linijos, krypties: Už alksnyno atsišakoja keliukas kairėn. Elektromagnetinės bangos gali ir atsišakoti. Sociologija atsišakojo nuo filosofijos ir virto savarankišku mokslu.

3. atskirti, atidalyti (naujas veiklos atšakas, procesus).
įsišakóti

1. įsipainioti į šakas: Žiūri – briedis šakosna insišakójęs stovi.

2. įsileisti šakotis, savavaliauti: Jeigu labai įsišakója, reikia pakeist pirminyką.
iššakóti

1. išleisti, išauginti šakas, išsiskleisti šakoms: Tai gražiai išlapojo, šakužės iššakojo. O kokiu žolynėliu išdygsi, o kokiomis šakelėmis iššakósi? Ir iššakójo [meirūnas],
ir išlapojo į devynias šakeles. Medis išsišakójęs stovi. Šitos obelės karvė viršūnę nurijo, tai išsišakójo viršūnė. Siūlelius pasodinau, o dabar suskabino [medeliai] ir išaugo, išsišakójo. Ji. viena išsišakojusi, visų medžių aukščiausia. Tas [giminės] medis išsišakó [ja],
išsišakó [ja] į visas šalis. Šeima buvo didžiulė, plačiai išsišakojusi. šakojantis išaugti: Iš vieno grūdo 30 ir daugesniai varpų išsišako [ja].

2. išaugti atšakomis. Išsišakoję ragai lyg koks karklynas.

3. išsiskirti įvairiomis linijomis, šakomis, kryptimis: Eina vienatijis siauras kelelis, paskui išsišakodamas į keletą sodžių ir keliolika atskirų mažų gyvenimėlių. Iš pradžių vienas urvas [barsuko] eina, o paskui išsišakója.

4. plėtojantis apimti įvairias sritis: Dabartinis darbininkų judėjimas milžiniškai išaugo ir išsišakojo. Tad Žemės mokslas nepriklausomai nuo astronomijos išsišakojo daugybe šakų.

5. susiskaidyti atšakomis pagal tam tikrus požymius: Tur būti labai labai sena ta mūsų lietuviška kalba, jei galėjo išsišakoti į tokią daugybę tarmių.

6. daug užimti, išsiplėtoti, įsigalėti: Marti taip išsišakojo, kad vietos nebėr mun. Rusas nedavė išsišakót vokiečiui.
nušakóti.

1. išleisti, išauginti šakas: Taip gražiai sodo medžiai nušakójo! Iš didžiulio, nušakojusio ąžuolo šventasis Benediktas liūdnai žiūrėjo į laukus. Grikiai nušakóję. Jis (vargs) nušakojo beržo šakelėm. Ta dalelė už marelių, ta dalelė nubujojus. Ta dalelė nušakojus ir sukrovus aukso spurgą.: Labai sustankino [obels] šakelės, kap ėmė nusišakój [o]. Bulvieniai nusiaugę, nusišakóję, ė bulvos kaip žirniai. Augo čia pakelėje seniau miškas ištekinis, tamsus kaip naktis, nusišakojęs, nubujojęs.

2. nugenėti: Dar tu negalėjai šito rąsto geriau nušakót?! Visą eglę nušakójo.

3. iššakoti
3. Srovė gali nusišakoti dviem keliais.

4. nukloti šakomis: Visą lysvę eglašakėmis nušakójo.
pašakóti

1. kiek išleisti, paauginti šakas. . Medelis gražiai pasišakojęs.

2. pagenėti: Tau reiks eit šakų pašakót.

3. atsiskirti atšakomis. Kur pasišakó [ja] keliai, ten yr kelių rodyklės.

4. papriešgyniauti, pasipriešinti: Keršija mat, kad aš vakar pasišakójau. Pasišakõs mat jis prieš savus!
razsišakóti. išleisti šakas, iškeroti: Anys (medžiai) gražiai razsišakójo. Bulbieniai juozmenin razsišakóję.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'isisakoti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x