įraišyti

raišýti, raĩšo, raĩšė.

1. rišti 2: Dainiuo [ja] seselė, rugius raišydama.

2. rišti 3: Į paupius karves raĩšom. Raišýt gyvulius nepatogu.

3. rišti 11: Raišyk maišus.

4. raizgytis, pintis: Antragyslės pakraščiuose vos įmatomai raišosi.

5. skirstyti, darinėti, valyti papjauto gyvulio žarnas: Kiaulę papjovę, žarnas raĩšo. Nebereikta ažsidėt jau šiandiej žarnos raišýt. Pasiskerdėm peniukšlą, dabar reiks žarnos raišýti. Kai žarnas raišysi, pasaugok, kad nesuplėšytum. Žarnas dabar raišýsma. Ateik su peiliuku žarnų raišýtų, o su duonos kampeliu taukų dažytų (kviečiama į skerstuves) . Tą karvę papjovė, nusiuntė ją žarnų darinėt, ji ten beraišydama rado tuodu grūdu. Eik, snaudžiau, žarnų raišyt! [Matė svočią] pabaly kalelę kariančią, Smardonys žarneles raišančią. [Juodašimčiai] akis išlupinėja. Žarnas raišo (perrėžia vidurius) .

6. stengtis sutrukdyti vedybas, atkalbėti nuo vedybų, leidžiant kalbas, peikiant vaikinui merginą ar merginai vaikiną: Kur susitiko gera pora, tai raišýk neraĩšęs – nebeišskirsi. Tavo tėvu [i] mañ labai raĩšė, kad aš pikta. Raišýt tai raĩšė labai, ale nieko nepadarė. Žmonių nereikia klausyt: vienas perša, kitas raĩšo. Giminės ko nedarė, kaip neraĩšė, bet anys vis tiek apsiženijo. Nereikia niekų lot – sakis, raĩšo. Kam prie Einoriuku [i] Aldonią raišeĩ – tas net mainos (bąla, jaudinasi) . Tau raĩšo visaipos. Oi raĩšė žmonės, viseip išrado: kad ne gaspadinė, kad nešvari, kad darbų nemoka. Kaip tik paskaitė ažusakus, kadgi pradės mum žmonės raišyt! Grybas grybą piršo, baravykas raišė, ūmėdėlė nabagėlė abi šalis taisė. Ženijantis ar tekant ir šluotražis raišo.

7. skųsti, kaltinti: Raišau tiesoj. Turi daug skundėjų, kurie tave raišo. Nemeluok tu ant artimo, nekaltink nei raišyk. Bet iž tų nė vienas neparodė tų nusidėjimų, kuriuos ant jų kėlė ir dėl kurių raišė. Kas raĩšo ant savęs nuodėmėse savose, ant to velinas neturės dieną sūdo ko raišýt. Ir raĩšė ant jo kunigaikščiai, kunigų daug. Farizeušai nedręsa Viešpaties ing akis peikt, bet jį raišo mokytiniuosemp jo. Piktu liežuviu mane kitiems raišo. Nusidėdamas žmogus paniekina save. Kaip raišos ant jo pats Dievas.
apraišýti

1. aprišti
3. Apvynojais apsiraĩšė, oda jo. Lapukyčiais apsikaišė, oda jo.

2. apskųsti, apkaltinti: Apraišau, kaltinu. Žmogus nekuris didžturtis buvo, kuris turėjo tijūną, ir tas buvo jamp apraišytas, kaip būtų išgaišinęs gerą jo. Nuodėmės mūsų, tos jį apraišė. Dabar tave visad daugia apraišyt ir nukaltint galėjo po veidu to teip gėrybės pono tavo. O tas buvo apraišytas jop kaipo išbarstąs lobį jo. Kada kur yra urednykas koksai piktas, kursai tiktai pūstij svietą, tada sirata nemintanti skundžiasi ir apraišo tokį smarkinyką vyriausiam ponui žemės. Tiesoj žmonių didė yra rūpestis apie … ižtyrimą viso to, kuo apraišytas nusidėjo. O tatai kalbėjo, gundydami jį, idant galėtų jį apraišyti.
atraišýti

1. atrišti
1.

2. atkalbinėjimais, apkalbomis išardyti vedybas: Kažin kas nuo jo mergą atraĩšė. Nulėkus su savo liežuviu atraĩšė atraĩšė, ir iširo vestuvės. Jau viskas buvo sutarta [vestuvėms],
ale atsirado pavydelnykų, ir atraĩšė. Tu man ją kaip nori raišyk, vis tiek neatraišýsi. Kas gi daugiau, kad ne bobos, atraišo?! Tai jau kas atraĩšė, kad veselią katės sulakė (vestuvės iširo) . Jo ir pats velnias neatraišis. sutrukdyti, pakenkti kalbomis: Jis blogas žmogus, gali tau vietą atraišyti.
įraišýti. įrišti.
išraišýti

1. išrišti 5: Liepė iškinkyt arklį – iš visur išraišiau, pakilas visas išvarsčiau.

2. išpasakoti, išsakyti, išdėti: Išraišeĩ visa akysna.

3. išnarplioti, išdarinėti, išvalyti papjauto gyvulio žarnas: Išraišýk žarnas, kol da nesustengę. Lig tėvas gyvulį sudoroja, aš išraišau žarnas. Išraišýk žarnas, tik žiūrėk, nesutraukyk! Tik siaurosias žarnas išraišiaũ, o didžiosias išmečiau. Meitėlio žarnos dar tebėr neišraišýtos. Išraišýk žarnas, reiks dešros dirbti. Sako, seniau laumės kai suverpdavusios linus, tai ir žarnas išraišýdavusios. Jaučias papjautas, žarnos ištrauktos, išraišytos, zenkiam padalytos. Vilkas avelei žarnas išraĩšė (papjovė ją) . Nelįsk, tuoj išraišýsiu žarnas (paleisiu vidurius) ! Kad tik sugaučiau – aš jam žarnas išraišysiu!

4. primušti, prilupti: Oi, nedėlioj kačiūniškius išraĩšė!
nuraišýti

1. nurišti 1: Kasnykėlius nuraišysim.

2. atkalbėti nuo vedybų, išardyti vedybas, peikiant vaikinui merginą ar merginai vaikiną: Ir Augustiną kaltino žmonės, kad per daug savo posūnį skriaudęs, per mažai jam bandos sėjęs ir jo vedybas norėjęs nuraišyti. Sunku jau nuraišýt, kad ir bobos mala liežiuviais. Bobom ir liežuviai nudils, lig ją nuraišìs. Čia boba tai kai velnias – su savo pletkais man ir berną nuraĩšė. nukalbėti, nupeikti: Būčiau pasisamdžius mergą, ale kaimynai nuraĩšė. paveržti, atmušti: Nuraĩšė mergą pačiam darbymety. Nepaseis tau tas gyvulys, kad nuraišeĩ nuo manęs – mano jau buvo suderėta. Nuraišė kai berną nuo mergos.

3. suvokti, suprasti, išaiškinti: O takus tavo tikruosius tu pats duok man nuraišyt. Teminuraišo takus savo.
paraišýti

1. parišti

1. Išsilieję skaidriausio akvamarino plotais, pasiraišę mėlynais upelių kaspinais, supa ežerai savo krantus baltmarškiniais beržais.

2. parišti 5: Ejau paraišýti karvę, ežį an tako radau.

3. papeikti, atkalbant nuo vedybų: Tu kad ir neraišysi, bus kam paraĩšo. Pražvalgus patikęs, kas paraĩšė, tai nebevažiavo ir žiūrėtų.
pérraišyti. perrišti.
praraišýti. išvalyti, išdarinėti dalį papjauto gyvulio žarnų: Bobos, kilbasom žarnų praraišýkit!
priraišýti. pririšti.
suraišýti

1. surišti 1: Až uodegų suraišýta.

2. sudėti, suklostyti (kilpomis) apmestą audeklą: Nuėmus nuo mestuvų, suraišyk audeklą ir padėk klėty an aruodo.

3. apkalbomis sukliudyti vedybas: Kai myli, liežuviai nesuraišìs.

4. suvokti, susekti: Ar tu suraišaĩ, apie ką čia ani dabar šneka? Niekaip negaliu suraišýti šitų posmų.
liežuviùs suraišýti apkalbėti: Kam liežuviùs vis suraišaĩ, ką?
užraišýti

1. užrišti.

2. sukurstyti, užsiundyti: Užraišau ką ant ko.


Jei žinote tikslesnę informaciją paaiškinančią 'iraisyti' reikšmę, galite ją pakeisti: REDAGUOTI BETA
Įrašas
Paaiškinimas

Jūsų pataisymai bus išsiųsti moderatorių peržiūrai, jei informacija tikslesnė/taisyklingesnė
ji bus patalpinta vietoj esamos.


Kalbų žodynaiJaunimo žodynasVertimasTerminaiTarptautiniai žodžiaiVardaiPavardėsKirčiavimasSapnininkasVietovardžiaiŽmonių paieška
© 2020 - 2024 www.zodynas.lt
Draugai: TV Programa Vārdnīca Horoskopai Skaičiuoklė Juegos Friv
x